-5.5 C
Rapla
Neljapäev, 2 dets. 2021

Koroonaviirusest paranenud pere lugu: Seda kogemust ei soovitaks isegi vaenlasele

Siim Jõgis

Käesoleva nädala alguse seisuga oli Raplamaal registreeritud 20 koroonaviiruse (Covid-19) juhtu. Nende seas on ka Kaiu rahvamaja juhataja Aivo Sildvee, kes põdes viiruse läbi koos oma abikaasa Miraldaga. Praeguseks on nad mõlemad sellest välja tulnud ning läbielatust toibumas. Sealjuures olid nad valmis oma lugu Raplamaa Sõnumitega jagama ning rääkima, kuidas nad sellest ühiselt läbi tulid.

“Seda kogemust ei soovitaks isegi kõige suuremale vaenlasele,” kirjeldab haiguse läbipõdemist Aivo Sildvee. Õnneks saab ta sellest rääkida minevikuvormis, sest nüüdseks on haigus seljatatud. Aivo rääkis, et perearsti sõnul ei ole kumbki neist enam teistele nakkusohtlik. Ometi võtab veel natuke aega, et oma jõuvarusid taastada.

Kohtume Aivo ja Miraldaga nende koduaias. Kevadtööd vajavad tegemist ning lehed tuleb õue pealt ära riisuda. Aivo ütles, et oma aia eest hoolitsemine pole nende jaoks mitte ainult hobi, vaid lausa haigus. Eriti nüüd, kui nad on äsja tõsisest viirusest paranenud, ei tahagi enam nelja seina vahel istuda. Aiatööd pakuvad ideaalse võimaluse ennast värskes õhus liigutada.

Positiivne test

Kuidas Aivo koroonaviirusesse nakatus, ta täpselt öelda ei oskagi. Kelle käest, kus või mis hetkel see juhtus, jääbki tõenäoliselt saladuseks. Küll aga on Miraldal hea öelda, et tema teab täpselt, kust ta selle sai. Eks ikka oma abikaasa Aivo käest. Esimesed sümptomid hakkasid Aivol välja lööma kolmapäeval, 18. märtsil. Selleks ajaks oli Eesti riigis kehtinud eriolukord pisut vähem kui nädal aega.

“Kolmapäeval käisin perearsti juures, pärast seda veel väljas jalutamas ja õhtul tundsin, kuidas süda läheb pahaks. Köha ja nohu ei olnud, aga kõht ja pea hakkasid ka valutama,” kirjeldas Aivo esimesi sümptomeid. Järgmisel hommikul läks olukord hullemaks, kui tõusis palavik. Siis sai selgeks, et tööle pole võimalik minna. Esimese kõne tegi Aivo oma otsesele ülemusele Jüri Morozovile, kes on Rapla abivallavanem. Tööle minema loomulikult ei pidanud.

“Esimestel päevadel oli selline põdemine, et täitsa lõpp,” lausus Aivo. Perearst andis seejärel saatekirja, et saaks Covid-19 testi teha, sest oma vanuse tõttu oli Aivo riskirühmas. Kohale sõitis Paide kiirabibrigaad ning protseduur sai tehtud. Edasi tuli kolm päeva ootamist, enne kui lõpuks saabus vastus.

“Helistasin neile iga päev, aga pidevalt öeldi, et vastust veel ei ole. Lõpuks helistati mulle kolmapäeva õhtul. See oli 25. märtsil. Öeldi, et minu proov ongi positiivne,” rääkis Aivo. Ta lisas, et selle uudise teadasaamine ei olnud tegelikult ei ehmatav ega hirmutav. “Oskasin seda ette aimata.”

Heade inimeste tugi

Seda haigust põdedes ei olnud elu kaugeltki lihtne. Söögiisu oli kadunud, uni kippus olema heitlik ning sassi läksid nii lõhna- kui ka maitsetaju. Arstid soovitasid juua puhast vett, kuid isegi seda oli raske neelata. Natukene aitas paratsetamooli võtmine, mis aitas palavikku alla saada, kuid oluline oli jälgida, et sellega liiale ei läheks. Kehatemperatuur kõikus 36 ja 40 kraadi vahepeal. Miralda rääkis, et umbes kümne päeva vältel tundusid ööd ja päevad täpselt ühesugused.

“Võib-olla kolmeks tunniks saime palaviku alla, aga siis tõusis see jälle 38,6 peale. Pidevalt kestis sama tsükkel – rohud sisse, palavik läks alla ja siis mõne aja pärast kerkis jälle üles. Iga päev lootsime, et alates tänasest läheb paremaks,” rääkis ta. Halb enesetunne vältas terve öö. Aivo rääkis, et kella ühest kella viieni hommikul ei olnud lootustki uinuda.

Miralda põdes haiguse läbi veidi kergemas vormis kui Aivo, kuid raske ei olnud see kogemus ainult füüsiliselt, vaid ka vaimselt. Jõuetusetunne kippus peale – ei tea enam, mida teha. Aivo helistas kiirabisse ning sellest oli õnneks abi.

“Helistasin kiirabisse ja küsisin, mida teha. Nende suhtlemine oli lihtsalt super. Nad rääkisid nii rahulikult ja toetavalt. Tuge andis see, et meid hakkasid nõustama Rapla kiirabiarstid. Nad soovitasid paratsetamooli kogust suurendada ja sellest oli tõesti kasu,” rääkis Aivo. Miralda lisas, et samuti oli meeldiv see, kui Rapla arstid hakkasid neile ise helistama ja uurima, kuidas enesetunne on. Kõned tulid kas või õhtul hilja või varahommikul.

Ka politsei tundis nende tegevuse ja enesetunde vastu huvi. Loomulikult ei tohtinud nad käia väljas jalutamas ega üldse uksest välja astuda. Sellest ettekirjutusest pidasid nad rangelt kinni. Nii Miralda kui ka Aivo rääkisid, et abi ja tuge said nad kogu haiguse vältel nii oma kolleegidelt, lähedastelt kui ka headelt Kaiu inimestelt.

Rapla abivallavanem Jüri Morozov oli lubanud neile süüa viia kas või öösel, kui vaja. “Ta helistas mitu korda ja pakkus abi. Oma küla inimesed tulid meile appi. See on nii oluline, et rasketel aegadel on inimesed, kellele me toetuda saime. Kui ma oleks pidanud sellest üksi läbi minema, siis oleksin juba ammu Hageris,” rääkis Aivo. (Tegemist oli selge viitega Hageris asuvale kalmistule – toim.)

Kimp kollaseid tulpe

Esialgu oli toitu varutud koju küll piisavalt, kuid ühel hetkel hakkasid ikkagi piim ja leib otsa saama. Isu tekkis ka värske toidu järele. Appi tuli Kaja Heinsaar, Aivo kolleeg Kaiu vallavalitsuse päevadest. Kaja tõi perekond Sildveele toidukoti ukse taha ning lisas sinna ka väikese üllatuse – kimbu kollaseid tulpe. “See oli küll väike asi, aga ma mõtlesin omaette, et las see toit nüüd olla, sest need tulbid tegid küll meele rõõmsaks,” rääkis Miralda.

Üllatusi tõid ukse taha teisedki. Üks hea naabrinaine kostitas perekonda näiteks värskelt hapendatud kurkidega. Abistajaid ja muretsejaid oli teisigi. Miralda tõi välja, et väga oli toeks endine Kaiu vallavanem Ülle Kiviste ning ka Lembit Arro, kes helistas iga päev ja uuris, kuidas Sildveed ennast tunnevad. Perekonnatuttav Veikko Haljasmets käis apteegist rohtusid toomas. Aivo ja Miralda poeg Timo, kes elab perega Tallinnas, käis samuti oma vanematele süüa toomas. Muuhulgas tõi ta ka šokolaadi ja see tõi välja ühe Covid-19 sümptomi, millest on räägitud vähem. Nimelt see, et viirus lööb segamini lõhna- ja maitsetaju.

Aivo rääkis, et iga kord, kui ta šokolaadi sõi, tundis ta ainult soola maitset. Miralda sõnas, et haigena ei tundnud ta üldse lõhnu. Isegi lõhnaõli nuusutades ei tundnud ta midagi. Päriselt taastunud ei olnud see veel ka neljapäeval, 9. aprillil, kuid olukord oli läinud paremaks.

Enesehaletsus

Vahepeal oli õhus ka võimalus, et Aivo viiakse ravile haiglasse. Siiski olid nad mõlemad seda meelt, et tahaksid haiguse läbi põdeda kodus. Olgugi et see oli raske. Miralda rääkis, et ühel hetkel jõudis ta murdepunktini. “Hästi kõhe tunne tuli peale, kui mõtlesin, et siin ma nüüd siis oma koroonaga olen. Enesehaletsushood tulid peale, aga ma teadsin, et tuleb paika panna, kui kaua võib ennast haletseda. Olgu see siis pool tundi või kümme minutit. Selle ajaga haletsen ennast ära ja siis saab see aeg läbi. Stopp! Nüüd läheb elu edasi,” rääkis Miralda.

Enamasti oli Aivo haiguse ajal voodis pikali ning liigutada ennast ei jaksanud. “Tunnistan, et kõige mustemal hetkel oli mul tunne, et nüüd on minek. Päris ausalt. Kui sa enam ei söö midagi ja liigutada ei jaksa, siis käis küll mõte läbi, et kuidas oma matust korraldada,” vastas Aivo küsimusele, kas surmahirm ka peale tuli. 13. aprilli seisuga on teatavasti koroonaviirusesse surnud Eestis 27 inimest. Nüüd on Aivol enesetunne muidugi parem, kuid täielik taastumine võtab veel aega. Isegi väike riisumine aias väsitab ära ning see näitab, et praegu tuleb olla hoolas, sest muidu võib üle pingutada.

Perekond Sildvee lugu on hea näide selle kohta, kuidas koroonaviirust mitte edasi levitada. Kuigi teade positiivsest koroonaproovist saabus neile 25. märtsil, püsisid nad juba enne seda koduseinte vahel. Teadaolevalt ei ole keegi teine nendelt seda haigust saanud ning Kaius ei ole ka rohkem seda kellelgi diagnoositud.

Mis on hea soovitus, kuidas sellest haigusest võitu saada? Miraldal on soovitus just haigete inimeste lähedastele. Et sellest haigusest paraneda, on ülioluline lähedaste inimeste abi ja toetus. “Helistage neile, kes on haiged, ja küsige, kuidas nad end tunnevad ning kuidas saaks neid aidata. Uskuge, sellest on väga palju abi,” sõnas ta.

5 KOMMENTAARID

5 Kommentaari
Inline Feedbacks
Vaata kõiki kommentaare
5,680JälgijatLike
1,159JälgijatFollow

Viimased uudised