8.8 C
Rapla
Reede, 24 sept. 2021

Raplamaa noori pärimusmuusikuid tunnustati

Helerin Väronen

Sel aastal 12. korda läbi viidud noortele pärimusmuusikutele mõeldud võistumängimine toimus eriolukorra tõttu esimest korda E-Võistumängimise nime all. Varasemast erines seekordne konkurss selle poolest, et konkursil osalemiseks oli vaja saata enda salvestatud lood videotena. Konkursi korraldaja oli Eesti Pärimusmuusika Keskus.

Võistumängimisel osales Eesti 68 muusika- ja huvikoolide ning eraõpetajate käe all õppivat noort vanuses 7-19. Võisteldi seitsmes pillikategoorias ning kolmes vanusegrupis (1–3 aastat, 4–6 ning 7 ja rohkem aastat pilli õppinud või mänginud noored). Kõigilt osalejatelt oodati kahte esitust, millest üks pidi pärinema esitaja kodukandist või olema muud moodi esitajaga seotud.

Raplamaalt osales kümme noort pärimusmuusikut: Marten Kaljas Vana-Vigalast (kannel, karmoška ja lõõts), Ken Andre Tamm Märjamaalt (Eesti lõõts), Jakob Ermann Raplast (torupill), Bert Laak Raplast (lõõts), Triin (viiul), Kärt (flööt) ja Saale-Iti Pihlap (viiul) Kumma külast ning karmoškamängijad Märjamaalt – Liisbet Buht, Gerda Asumets ja Mia Laube.

Videosid hindas žürii koosseisus Villu Talsi, Krista Sildoja, Katariin Raska, Martin Müller, Maarja Soomre, Kadri Lepasson ja Timo Steiner. Žürii hindas mängija traditsioonitundmist ja individuaalset meisterlikkust (tehniline pilli valdamine ja lavaline olek).

Taseme- ja pilligruppide parimad ning eripreemiad tehti teatavaks reaalajaks 17. aprillil Eesti Pärimusmuusika Keskuse Facebooki lehel. Välja jagati peaaegu 40 tunnustust. E-Võistumängimise peapreemia pälvis viiulit mänginud Marta Külaots, kes võitis ühtlasi ka poogenpillide kolmanda taseme grupi.

Keskuse juhataja Tarmo Noormaa sõnas, et seekordne konkursi formaat oli tore, kuna nähti ka pillimängijate kodust atmosfääri. Pärimusmuusikas ongi tähtis näha, kust muusika tuleb ja mis mängijat mõjutab, see kõik annab muusikale palju juurde.

Peale muusikute ja nende perede kuulus Noormaa suur tänu aga juhendajatele, kelle õpetamise ja motiveerimiseta ei saakski sellist võistlust korraldada. Žürii liige ja esimees Villu Talsi lisas, et on suur õnn, et Eesti Pärimusmuusika Keskus eesotsas projektijuhi Margit Kuhiga e-võistumängimise korraldas, tuues vaheldust isolatsiooniellu.

Teine žüriiliige Krista Sildoja tõi välja selle, et maailmas ei ole üldse tavaline, et lapsed nii noorelt pärimusmuusikaga tegelevad. Eesti noored on seega erilised, kuna neil on „oma maa rahvapill süles ja oma maa rahvalaul huultel“, nagu Sildoja sõnas. Ta soovitas ka kõigil uuesti kuulata konkursil osalenud lugusid, mis pärimusmuusika keskuse Youtube’i kanalile üles jäävad, valida välja oma lemmik ja seda ükskõik mis pillil või häälel järele mängida. „Pärimusmuusika mängimise või laulmise puhul ei ole teatavasti nii oluline see meloodia, mida sa mängid, kuivõrd kõik see, mis sinna meloodia ümber ehitub – kõik see elamisviis, teadmine, kuidas on meie vanavanemad elanud, kuidas on see muusika neid lohutanud nende igapäevases elus. Kui te midagi mängite, siis mõelge edasi selle pilguga, mis nende lugude taga on, see on väga põnev maailm. Olen äärmiselt õnnelik, et meil on Eestis nii palju lapsi, keda see varasalv huvitab,“ sõnas Sildoja.

*

Tunnustus Raplamaa noortele pärimusmuusikutele

• Kärt Pihlap, flööt – avatud klassi parim III tase ja TÜ Viljandi Kultuuriakadeemia stuudiopäev. Õpetaja Katariina Tirmaste

• Triin Pihlap, viiul – poogenpillide parim II tase. Õpetaja Lee Taul

• Saale-Iti Pihlap, viiul – eripreemia rahvapärase nüansirikka viiuldamise eest. Õpetaja Lee Taul

• Kärt, Triin ja Saale-Iti Pihlap – Männiku Metsatalu perepreemia (ühest perest kõige rohkem osalejaid)

• Jakob Ermann, torupill – eripreemia mitmekülgse repertuaari ja aeglase loo oskusliku mängimise eest. Õpetaja Karolin Übner

• Bert Laak, lõõts – eripreemia sädemega mängu eest. Õpetaja Hendrik Hindrikus

• Marten Kaljas, karmoška – eripreemia, mitmekülgne ja kaasakiskuv tulevikulootus. Laste ETNO 2020 stipendium. Õpetaja Eve Burmeister

Eelmine artikkel
Järgmine artikkelRaamatusoovitus: “Valda Raud. Üks elu”
0 Kommentaari
Inline Feedbacks
Vaata kõiki kommentaare
5,680JälgijatLike
1,159JälgijatFollow

Viimased uudised