Kasvuhoonete valik on väga lai ja erinevad tootjad pakuvad igasuguse kuju ja suurusega tooteid. Samuti võib kasvuhoone ise ehitada – siis saab kombineerida kõik materjalid, alustades raamist ja lõpetades kattega, ise. Valmis kasvuhoonete hinnad on muutunud soodsamaks ja seetõttu ei tasu ise ehitamine alati ära. Aga millele pöörata tähelepanu kasvuhoone rajamisel ja mille alusel teha parim valik? Kasvuhooned erinevad peamiselt kasutatud materjalide poolest.

Kasvuhooned on kaetud kas klaasi, kile või polükarbonaadiga

Igal materjalil on oma eelised ja puudused, mõni on soodsam ja teine kallim lahendus.

1. Karastatud klaasiga kasvuhooned on kauakestvad, selline klaas on väga tugev ja peab hästi vastu aastaaegade temperatuurikõikumistele. Karastatud klaasi on nii õhemate kui paksemate paneelidega. Paksemad paneelid on soojapidavamad. Karastatud klaasiga kasvuhooned ei ole aga polükarbonaadist paneelidega kasvumajadega võrreldes odavad kasvuhooned. Samas on klaasitud kasvuhooned praktiliselt eluaegsed.

2. Polükarbonaat on kergem kui klaas, samuti saab sellele lisada UV-kaitse. Polükarbonaadist paneelidega kasvuhooned on väga sarnased klaasitud kasvuhoonele, lastes hästi läbi päikesekiiri. Samas ei ole polükarbonaadist paneelid kriimustustele nii vastupidavad kui karastatud klaas. Õhemad polükarbonaadist kasvuhooned ei ole nii soojapidavad kui karastatud klaasist paneelidega. Polükarbonaadist kasvuhooned peavad välistingimustes hõlpsasti vastu vähemalt 15 aastat.

3. Lisaks klaasile või polükarbonaadile võib kasvuhoonete katmiseks kasutada tunduvalt soodsamat ja lihtsamat kattematerjali – plastikust kilet. Selline kile võiks olla UV-kaitsega, et see kauem vastu peaks. Mitmekordne plastikust kile hoiab suhteliselt hästi soojust ja laseb piisavalt päikesevalgust läbi. Samas on tema eluiga kõige lühem – see peab vastu olenevalt tingimustest 3-5 aastat. Odavad kasvuhooned on tavaliselt kilest valmistatud.

Foto: Foter.com

Lisaks kasvuhoone kattematerjalile on oluline tähelepanu pöörata raami materjalile

Kasvuhoone raam annab sellele tugevuse – sellest sõltub, kas kasvuhoone peab vastu mitmeid aastaid või lendab esimese suurema tuulega pikali. Kasvuhoone raam võib olla valmistatud kas plastikust, puidust, alumiiniumist või terasest.

1. Alumiiniumist raam on kerge, kauakestev ja tugev. Selline raam ei roosteta ja peab pikka aega vastu. Samas peab alumiiniumist raami puhul arvestama, et tekivad soojuskaod, kuna alumiinium ei hoia soojust.

2. Plastikust raam on soodne, kerge ja lihtne. Väiksemad kasvuhooned võivad kindlasti olla rajatud plastikust raamile. Plastik annab kasvuhoonele ka parema soojapidavuse.

3. Terasest raam on väga tugev ja kestab peaaegu igavesti. Kuna selline raam kannatab väga suurt raskust, võib projekteerida suuri ja avaraid kasvuhooneid, kus on palju valgust. Terasest raam on piisavalt tugev, et pidada hästi vastu ka tuulistes tingimustes.

4. Puidust raamiga kasvuhooned on tavaliselt ise ehitatud, kuna puit on kergesti kättesaadav ja soodne materjal. Puidust raami kasutamine on lihtne ja sinna saab kinnitada nii polükarbonaadist kui plastikust katteid. Siiski tuleb meeles pidada puidu kaitsmist ilmastikutingimuste eest, kuna see materjal muutub muidu kiiresti pehmeks.

Kui oled kasvuhoone materjali välja valinud, ära unustage, et tegemist on vaid seinte ja katusega. Mugavaks toimetamiseks ja taimede kasvatamiseks mõtle ka kasvuhoone sisustusele. Kas rajad peenrad, kuhu istutad seemned, või piirdud hoopis riiulitega, kus saab taimi pottides ja kastides kasvatada?

Kasvuhoonete rajamine ja ise aiasaaduste kasvatamine on muutunud üha populaarsemaks. Aiapidamine on tervislik ajaviide, mis pakub lisaks täisväärtuslikku toitu. Nii odavad kasvuhooned kui kõrgema hinnaga klaasitud kasvuhooned pakuvad kõigile võimaluse näpud mulda pista ja esimesi taimekasvatuse katsetusi teha. Suur valik kasvuhooneid ootab sind K-rauta.ee e-poes.

 

SISUTURUNDUS

0 Kommentaari
Inline Feedbacks
Vaata kõiki kommentaare