10 C
Rapla
Reede, 17 sept. 2021

Kuusiku Energia OÜ kinnitati konkursi võitjaks

Stina Andok

Rapla vallavolikogu kinnitas Kuusiku lennuvälja haldaja leidmiseks korraldatud konkursi võitjaks Kuusiku Energia OÜ. Eesti Lennuspordi Föderatsioon teeb avalduse halduskohtusse ning taotleb esialgset õiguskaitset.

Eelmisel neljapäeval, 30. aprillil toimunud Rapla vallavolikogu virtuaalsel istungil osales vallavolikogu esimehe Margus Jaansoni sõnul kakskümmend kaks volikogu liiget, kellest kakskümmend hääletas Kuusiku Energia OÜ konkursi võitjaks kinnitamise poolt, üks volikogu liige oli vastu ja üks jäi erapooletuks.


Kuusiku lennuväljale haldaja leidmiseks korraldatud konkursile esitati kolm pakkumist. Komisjon valis pakkumiste seast ühe, mille suunas volikogule kinnitamiseks. Komisjoni kuulunud vallavolikogu esimees Margus Jaanson kinnitab, et komisjon lähtus oma valiku tegemisel eesmärgist, et Kuusiku lennuväljal jätkuksid kõik senised tegevused. Otsustavaks sai asjaolu, et Kuusiku Energia OÜ pakkumises olid välja toodud järgmiste aastate konkreetsed tegevused koos rahastusega.
Kuigi konkursi võitja on volikogu poolt kinnitatud ja volitused on antud, et vallavalitsus saaks ettevõttega lepingu sõlmida, ei ole seda esialgu veel tehtud. Jaanson selgitab, et kuna teema on niivõrd oluline ja leping plaanitakse sõlmida 25 aastaks, tuleb lepingu tingimuste üle pidada läbirääkimisi. Jaansoni sõnul kavatsetakse ettevõttele selgitada, mida võib Kuusiku lennuväljaga seonduvalt oodata ja mida ei või. Rapla vallavolikogu järgmisel istungil tulevad lepingu tingimused volikogus hääletamisele.
Eesti Lennuspordi Föderatsiooni (ELF) presidendi Jaano Rässa sõnul on ELF endiselt seda meelt, et Kuusiku Energia OÜ pakkumises välja toodud päikesepargi rajamise plaanid ohustaksid lennuspordi tulevikku. ELF-i seisukohalt ei ole Eestis teist nii unikaalset objekti ega saa ka tulevikus olema ning olenemata sellest, kui suurel alal päikesepaneele paigaldada kavatsetakse, avaldab see edasisele lennundustegevusele olulist mõju.
ELF-il on kindel kavatsus teha avaldus halduskohtusse ning taotleda ka esialgset õiguskaitset. Esialgne õiguskaitse aitaks kindlustada nn õigusrahu selleks ajaks, kui osapooled vaidlevad, ning takistaks Rapla vallavalitsusel Kuusiku Energia OÜ-ga lepingut sõlmimast.

*

Kommentaar

Jaano Rässa, Eesti Lennuspordi Föderatsiooni president ja Rapla Lennuklubi esindaja

29. aprilli lennuvälja-teemalises artiklis oli kaks kommenteerimist väärivat ebatäpsust. Esiteks, valla hindamiskomisjoni esindaja käis KL Rapla malevas spetsiaalsel kohtumisel juba 6. märtsil, mil talle anti ka teada, et Kaitseliidu ja Kaitseväe lennutegevused saaksid oluliselt häiritud igasuguselgi lennuvälja ala vähendamisel. Seega ei olnud tegu mingi uue infoga 27. aprillil, nagu valla esindajad väitsid.
Teiseks tuleb tuua välja, et Rapla vald ei olegi seni ühelegi lennuvälja haldajale andnud olulisi arenguvõimalusi – kõik lepingud on olnud niivõrd lühiajalised, et keegi pole saanud oluliselt investeerida tulevikku. Kahjuks on täna sellest lennuväljaalast mööda läinud väga paljud võimalikud regionaalarengu toetused jm investeeringud. Selles osas peaks valla vastutavad isikud pigem peeglisse vaatama, kui süüdistama üksnes lõppkasutajatest lennuklubisid, kes ei ole kunagi teadnud, kaua üks või teine haldur lennuväljal tegutseb.
Rapla Lennuklubi liikmed otsustasid erakorralisel koosolekul, et volikogu otsusega lennuvälja rendile andmine lennundusega üldse mitte seotud ettevõttele Kuusiku Energia OÜ vaidlustatakse nii halduskohtus kui ka soovitakse esialgset õiguskaitset, et tagada õigusrahu menetluse perioodiks.
Lennuklubide ühenduse jaoks on tegu niivõrd unikaalse lennunduse ja spordi taristu objektiga Eestis, mille tükeldamine erineva kasutusega ärimaadeks tekitaks korvamatu kahju.
Lisaks tahame Raplamaa elanikele öelda, et olles näinud seda võitvat pakkumust, mida üritatakse n-ö maha müüa kui mingit väga erilist ja usaldusväärset investeeringut, ei tule sellest tulu ei valla eelarvesse ega ka elanikele. Sisuliselt antakse 174 hektarit maad tasuta kasutada, et üks firma saaks tulu teenida ja ehk ka natuke tagasi anda läbi tegevuste. Niivõrd mastaapset, korruptsiooni järele haisevat konkurssi ei tulegi Eestis lähiminevikust ette.

Eelmine artikkelElame veel!
Järgmine artikkelLavaširullid
0 Kommentaari
Inline Feedbacks
Vaata kõiki kommentaare
5,680JälgijatLike
1,159JälgijatFollow

Viimased uudised