Lugeja küsib: Olen tööandja ja soovin sügiseks võtta tööle paar alaealist. Millega pean arvestama ja millised on alaealiste töölevõtmise piirangud?
Vastab Vladimir Logatšev, Tööinspektsiooni juhtiv nõustamisjurist: Alaealised on kõik alla 18-aastased isikud. Kuna alaealistel on piiratud teovõime, siis kohalduvad nendele ka piirangud teha iseseisvalt tehinguid. Näiteks töölepingu sõlmimine alaealisega eeldab lisaks alaealise nõusolekule ka alaealise seadusliku esindaja, kelleks on üldjuhul lapsevanem, nõusolekut.
1. septembrist 2022 jõustus töölepingu seaduse muudatus, mille kohaselt ei pea enam tööandja 13-14-aastaseid alaealisi töötamise registris (TÖR) vähemalt kümme tööpäeva enne lapse tööle asumist registreerima. Piisab kande tegemisest hiljemalt tööle asumise hetkest. Küll aga tuleb endiselt 7-12-aastase alaealise töötamine registrisse kanda kümme tööpäeva enne tööle asumist. Tööandja peab töötamise registri lisainfo lahtrisse sisestama alaealise seadusliku esindaja nõusoleku, alaealise töötingimused, sealhulgas töö tegemise koha ja töökohustused ning andmed koolikohustuslikkuse kohta. Soovitame lisada kontaktisiku, kellega tööinspektor saaks vajadusel ühendust võtta – see muudab menetluse sujuvamaks. Juhul, kui registrisse kandmisest kümne tööpäeva jooksul tööinspektor tööandjaga ühendust ei võta, võib alaealise tööle lubada.
Alaealise tööajale kehtivad rangemad tööaja piirangud kui täiskasvanutele. Alaealise tööaeg sõltub tema vanusest ja koolikohustuslikkusest. Koolikohustus kestab põhihariduse omandamiseni või 17-aastaseks saamiseni.
7-12-aastane tohib töötada õppeveerandi kestel 2 tundi päevas ja seitsmepäevase ajavahemiku jooksul väljaspool kooliaega 12 tundi. Koolivaheajal tohib töötada 3 tundi päevas ja seitsmepäevase ajavahemiku jooksul 15 tundi. 13-14-aastane või vanem koolikohustuslik töötaja võib teha tööd õppeveerandi kestel 2 tundi päevas ja seitsmepäevase ajavahemiku jooksul väljaspool kooliaega 12 tundi ning koolivaheajal 7 tundi päevas ja seitsmepäevase ajavahemiku jooksul 35 tundi.
Lisaks ei tohi koolikohustuslik alaealine teha ületunnitööd, tööd üle temale ettenähtud tööaja, töötada vahetult enne koolipäeva algust ja töötada ajavahemikus kella 20.00-06.00. Mittekoolikohustuslik alaealine ei tohi teha tööd üle temale ettenähtud tööaja, ületunnitööd ja öötööd (22.00-06.00).
Täiskasvanud töötajal on õigus vaheajale pikkusega vähemalt 30 minutit pärast 6-tunnist töötamist, alaealistele töötajatele tuleb 30-minutiline vaheaeg anda vähemalt 4,5-tunnise töötamise järel. Võrreldes täiskasvanud töötajatega on alaealistel ka pikem igapäevane puhkeaeg. 7-12-aastase kohustuslik puhkeaeg 24-tunnise ajavahemiku jooksul on 22 tundi õppeveerandi kestel ja 20 tundi koolivaheajal. 13-14-aastasel ja vanemal koolikohustuslikul on kohustuslik puhkeaeg 24-tunnise ajavahemiku jooksul 21 tundi õppeveerandi kestel ja 15 tundi koolivaheajal. 15-17-aastasel mittekoolikohustuslikul on kohustuslik puhkeaeg 24-tunnise ajavahemiku jooksul 14 tundi.
Summeeritud tööaja arvestuse kohaldamisel alaealisele töötajale ei või tööaja arvestus ületada eeltoodud piiranguid. Näiteks võib 12-aastane nooruk töötada summeeritud tööaja arvestuse alusel kolmel päeval nädalas 3 tundi ja kolmel päeval 2 tundi. Tema igapäevane tööaeg ei tohi ületada 3 tundi päevas ning 15 tundi nädalas.