Eelmisel nädalal läbis Riigikogus esimese lugemise elektrituruseadust muutev eelnõu, mille eesmärk on leevendada energiakandjate hinnatõusu. Eelnõu kohaselt luuakse kodutarbijatele võimalus osta järgneval neljal talvel elektrit reguleeritud hinnaga. Mõlemad Rapla maakonnast valitud Riigikogu saadikud Heiki Hepner ja Rene Kokk avaldasid eelnõule toetust. Küll aga ütlesid nad, et lisaks kodutarbijale tuleb mõelda ka ettevõtjate peale.
Elektrituruseaduse ja konkurentsiseaduse muutmise seaduse eelnõu läbis parlamendis esimese lugemise kolmapäeval, 31. augustil. Eelnõu kohaselt pannakse seoses elektrituru reformiga riigiettevõttele Eesti Energia kohustus müüa alates 2022. aasta oktoobrist kuni 30. aprillini 2026 elektrit Eesti kodutarbijatele ja kõigile elektri edasimüüjatele ka universaalteenusena. Elektrihinda selle eelnõuga küll paika ei panda, küll aga sätestatakse elektrihinna kooskõlastamise alused.
„Eelnõu ei sätesta universaalteenuse hinda, vaid paneb paika hinnakujunduse põhimõtted,” seisab Riigikogu ametlikus teates. Samuti on seal kirjas, et universaalteenuse hind selgub plaani järgi septembrikuu keskpaigas, kui seaduse muudatused on vastu võetud.
Isamaa saadik Heiki Hepner ütles, et kodutarbija elektrihinnale suunatud seaduseelnõu on esimene etapp. Mõtteid on vahetatud ka ettevõtjate toetamiseks. „Kõik saavad aru, et järgmine samm peab olema suunatud ettevõtjatele. Praegune järjekord on õige, sest ettevõtja saab oma toote hinda tõsta, aga kodutarbija peab kõik kulud ise kandma,” rääkis Hepner. Veel ütles ta, et Toompeal on tunda sellele eelnõule toetust. Alates 31. augustist on Riigikogu liikmetel aega kümme päeva, et teha eelnõule muudatusi. Hepner avaldas lootust, et teine lugemine tuleb 14. septembri paiku ning kolmas kas 19. või 20. septembril ning pärast seda saab selle vastu võtta.
EKRE saadik Rene Kokk võttis 31. augustil toimunud Riigikogu istungil sõna ning ütles otse, et ainult kodutarbija peale mõtlemisest ei piisa ning toetada tuleb ka ettevõtjaid. “Kui meil ei ole ettevõtlust, siis meil ei ole varsti inimestel enam tööd, meil ei ole maksumaksjaid riigile, meil ei ole tööandjaid,” võttis Kokk oma sõnumi kokku.
Samuti tõi ta välja, et Eesti peaks kohe lahkuma elektribörsilt Nord Pool ning elektrihinnast tuleks välja võtta CO2 komponent. „Täna tuleb inimestele vastu tulla ja tuua elektrihind nii madalaks kui võimalik,” märkis Kokk. Ta tõi välja, et kindlasti on võimalik pakkuda elektrihinda vähem kui 100 eurot megavatt-tunni eest. Küll aga tõdes, et lõpliku hinna kujunemisel ta nii optimistlik ei oleks. Ainuüksi CO2 hind jääb vahemikku 90-100 eurot. Kokk ütles, et prognoositav lõpphind tarbijale võib jääda 160 ja 190 euro vahele megavatt-tunni kohta. Veel ütles ta, et EKRE fraktsioon toetab seda eelnõud, kuid kindlasti teevad nad sellele parandusettepanekuid.
Esmaspäeval, 5. septembril tuli Riigikogu koalitsiooninõukogus arutlusele ka see, kuidas toetada kõrgete energiahindade juures ettevõtjaid. Arutlusele tuli Isamaa ettepanek laiendada universaalteenust ka ettevõtjatele. „Täna me otsusele ei jõudnud, aga järgmisel esmaspäeval arutame edasi. Majandusministeerium teeb täiendavaid arvestusi ja analüüse ning püüame ka teada saada, mida teeb Euroopa Komisjon. Sest komisjon on öelnud, et kavatseb rakendada meetmeid. On ju välja öeldud isegi võimalikke lahendusi, näiteks gaasile hinnalae kehtestamine või CO2 hüvitamine,” ütles Isamaa esimees Helir-Valdor Seeder ERR-ile.
Raplamaa saadikud Riigikogus: Lisaks kodutarbijale tuleb mõelda ka ettevõtjate peale
Subscribe
0 Kommentaari