7.7 C
Rapla
Teisipäev, 5 nov. 2024
UudisedVelise Kultuuri ja Hariduse Selts loob piirkonnale lisaväärtust

Velise Kultuuri ja Hariduse Selts loob piirkonnale lisaväärtust

1. novembril 2004 kogunenud 16 inimest panid alguse Velise Kultuuri ja Hariduse Seltsile. Täpselt samal kuupäeval tähistati nüüd seltsi 20. sünnipäeva Sulu külamajas, mis on üks paljudest seltsi eestvedamisel teoks saanud ettevõtmistest.

Kunagise Sulu karjamõisa kehvas seisus rehehoonest valmis aastaks 2012 nägus ja palju kasutust saav külakeskus.
Seltsi juhatuse liige Jürgen Kusmin rääkis oma sõnavõtus, et juba varem oli grupp inimesi koos käinud ja pidanud plaane, kuidas 2005. aastal tähistada lühikest aega eksisteerinud Velise Vabariigi 100. aastapäeva. Fondidest raha taotlemiseks oli vaja juriidilist keha ja nii saigi selts alguse. Tagantjärele tarkus on see, et kui toona oleks määratletud end kunagise Velise Rahvaraamatukogu Seltsi järeltulijaks, siis saanuks tähistada juba 133. aastapäeva. Küll kajastub kohalike seltside ajalugu sellest ajast tänaseni aastapäevaks valminud näitusel „Velise Kultuuri ja Hariduse Selts 20”. Peoõhtul oli näitus üleval Sulu külamajas, sellest nädalast on see väljas Sillaotsa muuseumis.
Jürgen Kusmin tõi oma sõnavõtus välja neli märksõna, millest Velise KHS oma tegevuses lähtub. Need on ettevõtmiste järjepidevus ja mitmekesisus, koostöö erinevate tegijatega, kus suurem selts saab väiksematele olla tugevam partner, ning tasakaal oma tegevuse eri rõhuasetuste vahel.
Järjepidevust kannavad traditsioonilised üritused nagu seltsi talguvormis üldkoosolek, mälestustuli Lennart Merile tema sünniaastapäeval, arvukad külaüritused, keraamika- ja kokanduskursused, kultuurisügise kava.
Publiku ette on toodud kolm siinse ajalooga seotud lavastust, välja on antud mitmeid trükiseid, väga menukad on suvised käsitöö- ja pärimuslaagrid, mille eestvedaja on MTÜ Wäega Wärk, palju on tehtud väljasõite, et õppida teiste piirkondade kogemustest. Kõik see näitab, et kahekümne aastaga on Velise KHS jätnud piirkonna kultuuriellu sügava jälje. „Iga ettevõtmine tuleb oma aja arvelt, aga vastu annab see häid emotsioone,“ võttis Jürgen Kusmin seltsi tegevuse kokku eestvedajate poolelt.
Selts andis üle tänukirjad oma koostööpartneritele sooviga, et neid ei võetaks kui konkurenti, vaid lisandväärtuse loojat. Tänukirja said vallavalitsus, Sillaotsa muuseum, Valgu rahvamaja ja MTÜ Wäega Wärk. Märjamaa vallavanem Triin Matsalu kinnitas valla tänukirja üle andes, et koostöö valla ja seltsi vahel on alati ladus olnud ja seltsi tegevus on andnud ja annab siinsele paikkonnale lisandväärtust.
Õhtut sisustas muusikaga Morten Pirk, kes mängis akordionit ja bajaani. Peotorti süües sai vaadata seinale kuvatud fotodelt, mida kõike on tehtud ja kus käidud.

Subscribe
Notify of
0 Kommentaari
Inline Feedbacks
Vaata kõiki kommentaare