“Kringlil peab olema palju täidist ja tort peab olema mahlane.” Sellest põhimõttest on Sirley küpsetuskoja eestvedaja Sirley Sinisalu lähtunud alates 2016. aastast, kui ta tellimuse peale kringleid küpsetama hakkas. Tema puhul kehtib ütlus, et hea toode reklaami ei vaja. Ega ta oma küpsetuskojale palju reklaami teinud olegi. Küll aga said näiteks 24. detsembri tellimused täis juba poolteist nädalat enne jõululaupäeva.
Pagari elukutse ei ole kergete killast ning igaühele selline elustiil ei sobi. Sirley Sinisalu on võtnud enda ülesandeks ja kohustuseks küpsetada kringlid, tordid ja saiakesed öösel vastu hommikut nii, et klient tuleb ja võtab hommikul vastu võimalikult värske toote. Vahel tähendab see, et tema tööpäev algab kella kolme-nelja paiku öösel. Mõnel päeval võib see alata juba ka südaööst. Miks ta nii teeb?
“Mulle meeldib see, et siis, kui mina lähen tööle, lähevad teised alles magama. Ma ei ole nii laisk, et teeksin kringli valmis eelmisel õhtul. Sel juhul võiks klient selle külmalt juba poest osta,” vastas Sinisalu. Paljud isegi ei tea, et Sirley küpsetuskoda Raplas tegutseb. Viljandi maantee 9 ärihoones on tal renditud üks osa keldrikorrusest. Seal valmivad kringlid, saiakesed, tavalised tordid, võileivatordid, pulmatordid ning jõulueelsel ajal muidugi ka piparkoogid ja napoleoni koogid.
Sirley küpsetuskoda on vaikselt oma asja ajanud, hoidunud teadlikult enese suurest reklaamimisest ning nüüdseks on välja kujunenud kindla klientuuriga väike küpsetuskoda. Üldiselt töötab Sirley Sinisalu seal üksinda. Kõik retseptid on ta ise loonud, mudinud neid oma maitse järgi ning nüüd vastutab nende kõigi eest oma nimega. Sinisalu ütles, et üksinda töötamine sobib talle kõige paremini. Eriti öistel tundidel – rahulikult, omaette ja oma mõtetega. Isegi raadiot ei pane ta taustaks mängima.
Kui küsida, kas selline keskkond talle “meeldib” või “sobib”, vastas ta lühikese mõttepausi järel, et vaikselt ja omaette talle tõesti sobib tegutseda. Üksinda töötamine tähendab ka seda, et kõiki tellimusi ei ole võimalik vastu võtta. Endale tuleb aru anda, kui palju on võimalik jõudumööda teha.
Üksinda töötamisel on ka üks erand – nimelt reedene päev. Sinisalu ise nimetab seda vabamüügi päevaks. See tähendab, et tellimuste asemel küpsetab ta kohapeal saiakesi, mida kliendid koju kaasa ostavad. Siis käib tal abiks vanem tütar.
Ülejäänud nädalapäevadel ei ole võimalik, et astud küpsetuskotta sisse ja ostad saiakesi kaasa. Selleks on ette nähtud ainult reeded. Ja kliente jagub. Sinisalu ütles, et täpset arvu ta öelda ei oskagi, kuid kaks-kolm inimest on sellised, kes käivad igal reedel. Muidugi on ka harvemini käijaid. Vabamüügipäev sai alguse alles hiljuti. “Tahtsin, et üks päev oleks natuke teistmoodi, kus ei peaks tellimustöid tegema. See on üks päev, kui saan ise otsustada, mida klientidele pakun,” rääkis Sinisalu.
Alguse sai see alles tänavu oktoobri esimeses pooles. 4. oktoobril tähistatakse rahvusvahelist kaneelisaiapäeva. Sellest tekkis mõte saiakesi küpsetada ja inimestele meeldis selline lähenemine. Nüüdseks on välja kujunenud kindel seltskond, kes selle koha on enda jaoks avastanud. Jutud küpsetuskoja tegutsemisest ja ühest vabamüügi päevast nädalas liiguvad inimeselt inimesele. Keegi kuskil maitses head kringlit, uuris välja, kust see tuli, ning ongi uus klient olemas.
Koostöö Hepaga
Alles hiljuti võttis Sirley küpsetuskoda endale uue ülesande. 19. novembril sai alguse koostöö Raplamaa kohaliku tanklaketiga Hepa. Iga teisipäeva ja neljapäeva esimestel tundidel küpsetab Sinisalu 220 saiakest, mille ta viib laiali kolme Hepa tanklasse, kaks neist asuvad Raplas ja üks Kehtnas. Seega küpsetab ta Hepa jaoks nädalas kokku 440 saiakest. Nende seas on nii magusaid kui ka soolaseid saiu.
Vahel kasutatakse väljendit, et lähevad nagu soojad saiad. Just nii nende saiakestega ongi. Sinisalu transpordib need tanklatesse hommikul kella seitsmeks ning seal need klientidele hommikukohvi kõrvale müügiks lähevadki. 440 saiakest on päris palju. Sinisalu ütles, et see number ei ole kivisse raiutud ning võib muutuda. Just nendel öödel, kui on tarvis küpsetada saiakesi Hepasse, sõidabki ta kodust töö juurde juba südaööl. Aga kui öö otsa tööd teha, millal siis leida aega magamiseks?
Sinisalu tõdes, et eks need tunnid tuleb kuskilt leida. Ta ütles, et on valmis sedasi pingutama kliendi rahulolu nimel. Aga pühapäevad võtab ta alati vabaks. See on päev, mille saab pühendada perekonnale. Järgmisel nädalal on jõulupühad. Teisipäev, 24. detsember kujuneb Sinisalu jaoks samasuguseks tööpäevaks nagu iga teine. Ja kuna tegemist on pühadega, on nagunii tellimused maksimaalselt täis. Ent kaks järgmist päeva – 25. ja 26. detsember – on ainult puhkuseks ja perele. Kliendid on tegelikult uurinud, kas saab ka nendeks päevadeks midagi tellida, aga need on tulnud tagasi lükata.
Suurim tugevus
Kuid Sirley Sinisalu ei ole alati küpsetamisega elatist teeninud. Selle muudatuse tegi ta oma elus 2016. aastal. Enne seda töötas ta õmblusfirmas. Ühel hetkel taipas ta, et tahaks elus midagi muud teha. Samal ajal vihjas üks sõbranna Sirleyle, et ta läheb Olustvere teenindus- ja maamajanduskooli pagariks õppima. Naine haaras võimalusest kinni ja läks temaga kaasa.
Esialgu oli küpsetamine hobi ning põhitöö jätkus ikkagi õmblustöökojas. Ühel hetkel sai selgeks, et need kaks asja kokku ei sobi. Otsus langes küpsetamise kasuks ning nüüd ütles Sinisalu, et see oli igal juhul õige otsus. Esimesed neli aastat tegutses ta oma koduköögis Kehtnas. Selle ajaga kujunes teatav klientuur juba välja ning paljud neist olid Rapla elanikud. Seejärel koliski Sirley küpsetuskoda oma praegusele pinnale Raplasse Viljandi maanteele. Ja ka seda käiku ei ole tulnud kahetseda. Päevik on tellimusi täis.
Ka sel hetkel, kui Raplamaa Sõnumid käis Sinisalu intervjueerimas, astus üks vanapaar küpsetuskotta sisse ja uuris, kas oleks võimalik tellida kringlit 24. detsembriks. Kahjuks ei olnud. Viimati oleks saanud 24. detsembriks tellimust esitada veel laupäeval, 14. detsembril, aga pärast seda on jõulupühad lukus. “20. detsembriks veel praegu vabu aegu on,” sõnas Sinisalu esmaspäeva pärastlõunal märkmikku uurides. Väga võimalik, et praeguseks on ka need tühjad kohad läinud.
Torte, kringleid ja suupisteid tellitakse kõikvõimalikeks sündmusteks. Tavapärased on loomulikult sünnipäevad ja peielauad. See tähendab, et tellimustega on täidetud iga nädalavahetus, aga samamoodi ka argipäevad. Geograafiliselt asub põhiline klientuur Raplas ja selle lähiümbruses, aga vahel teenindab Sirley küpsetuskoda ka Keilat, Sauet ja Tallinna. Nii näiteks tuligi Sinisalul viia esmaspäeva, 16. detsembri õhtupoolikul piparkoogid Sauele.
Tallinnaga on aga nii, et paljud Rapla elanikud töötavad seal. Ja kui läheb sünnipäeva tähistamiseks, siis on mugav haarata kringel kaasa oma kodulinnast. Eriti kui selle saab kätte hommikul kella seitsmest ja soojalt. Just see ongi Sirley küpsetuskoja suurim tugevus, et kõik on küpsetatud öösel ning hommikul saab klient tellimuse kätte nii värskelt, et enam värskem olla ei saagi.
Kõige maitsvamad küpsetised tulevad ikka oma retsepti järgi. Sinisalu ütles, et ta on teisi retsepte aluseks võtnud, kuid “mudib” need ikkagi omanäoliseks. Nii näiteks ei meeldi talle, kui kringli sees on palju saia, selle asemel peab seal olema rohkelt täidist. “Paksu saia mulle endale süüa ei meeldi. Seetõttu teengi kringli nii, et seal on rohkem täidist,” rääkis ta.
Pulmatordid
Üks asi, mille üle Sinisalu kurta ei saa, on tööpuudus. Tellimusi jagub. Juba on kliendid mõelnud ka aastavahetuse peale ja esitanud selleks ajaks tellimused. Varasematel aastatel on suveks ette tellitud ka pulmatorte, aga vähemalt praegu veel 2025. aasta suveks neid tellitud ei ole.
Pulmatordid on muidugi keerukamad ettevõtmised. Suurim neist on siiamaani olnud neljakorruseline. Keeruliseks teevad selle töömaht ja muidugi transportimine. Ega neljakorruselist torti transportida saagi. Üks järsem pidurdus keeraks suure töö kihva. Seetõttu käib sellise tordi “monteerimine” ikkagi kohapeal. Kui nimetada mõni harukordsem tellimus, on kliendid soovinud näiteks õllepudeli ja kalakujulist torti. Ka need väljakutsed on Sinisalu vastu võtnud ja ära teinud.