Britt-Marii Pung,
Enefit AS-i kommunikatsioonispetsialist
Oleme kokku kogunud erinevad näpunäited, mis aitavad kulud madalal hoida juhul, kui elektri hind turul peaks taas tõusma.
Vähenda tarbimist seal, kus võimalik
Kulud aitab madalal hoida nutikas ja läbimõeldud energiatarbimine. Millal kasutan elektrit enim ning kas minu tarbimine jääb aega, kui elektri hind börsil on kallim – need on kaks küsimust, millele kindlasti mõelda.
Nüüd, kus pimedam aeg ja lühemad päevad on käes, püüa lõigata naturaalsest valgusest nii palju kui võimalik kasu. Päevasel ajal tõmba lõuna poole jäävatelt akendelt eest kardinad, et päike saaks tuba soojendada ja valgustada. Tulesid ei maksa sees hoida ajal, mil selleks pole otsest vajadust.
Sama kehtib teiste elektriseadmete kohta – kui ei kasuta, lülita välja ja eemalda pistik seinakontaktist, mitte seadme enda küljest. Viimane on oluline, kuna vastasel juhul jätkab seade töötamist ooterežiimil ja tarbib sinule teadmata ikkagi elektrit. See lihtne tegu aitab aasta lõikes elektriarvetelt kuni 10% säästa.
Kraad madalam toatemperatuur hoiab kokku
Suurim säästupotentsiaal peitub küttes – kuna Eesti kliimas peab kütma ligi pool aastat, kulub sinna ka kõige rohkem energiat. Kütet ei tasu täiesti välja lülitada, kuid siseruumide termostaate reguleerides tasub meeles pidada, et juba üks kraad madalam temperatuur vähendab küttekulu 5% võrra.
Seda on oluline arvestada, kui kütad iseseisva küttega või kaugkütte loendur mõõdab iga korteri tarbimist eraldi.
Samuti jälgi, et kütteseadmed nagu näiteks radiaatorid ei oleks varjatud või kaetud kardinate, mööbli ja muude suuremate esemetega. Vastasel juhul ei saa soe õhk ruumis liikuda ning võib tekkida soov temperatuuri veelgi juurde keerata.
Fikseeritud paketiga jäävad kõrged elektrihinnad minevikku
Elektrihinna fikseerimine on üks lihtsamaid viise, kuidas tagada endale meelerahu ja hinnastabiilsus. Sõlmides fikseeritud hinnaga lepingu, on kokkulepitud perioodil elektri ühikuhind sama. Nii ei ole vaja muretseda börsil toimuva pärast ja saad hõlpsamini oma igakuist eelarvet planeerida.
Hinna soovitame fikseerida nendel, kellel ei ole võimalik oma tarbimist ajastada. Soodsaimad hinnad elektriturul jäävad üldjuhul hilistesse öö- või varajastesse hommikutundidesse. Kui on soov säästa, peaks rohkem elektrienergiat nõudvad tegevused sellele ajale jätma, mis ei ole alati mõistlik.
Väikesed muudatused igapäevatoimingutes
Nagu artikli alguses mainisime, algab energiasääst oma harjumuste ümber kujundamisest. Õnneks leiab kokkuhoiukohti enamikest kodustest toimetustest. Näiteks õhtusööki valmistades võid ahju 10-15 minutit enne toidu valmimist välja lülitada. Toit valmib igal juhul, kuna ahjus olev jääksoojus küpsetab seda edasi.
Pesumasinaga pesemisel eelista madalamat temperatuuri. Kergelt määrdunud riided saab üldjuhul puhtaks ka 30-kraadise programmiga ning tulemuseks on kuni 30% sääst. Märga pesu ära viska kuivatisse, vaid aseta pesurestile. Nii saavad riided kuivaks null energiakuluga.
Kodumasinate kasutamisel eelista seal, kus võimalik alati ökonoomseid ja säästlikke töörežiime. Nii hoiad kokku elektrit ja pikendad oma seadme eluiga, kuna kodumasin, mis ei tööta täisvõimsusel, kulub ka aeglasemalt.