Erik Laur,
SEB kapitaliturgude maakler
7. jaanuaril tuli välja euroala eelduslik inflatsioon, mis kujunes vastavalt ootustele. Aastases võrdluses kallinesid hinnad detsembris 2,4%, kuubaasil vaadatuna aga 0,4%. Alusinflatsioon, millest on välja jäetud toidu ja energiahindade muutus, püsis aastatagusega võrreldes 2,7% tasemel.
Riigipõhine erisus
Esmaspäeval saabusid tulemused ka Prantsusmaa kohta, kus poliitikas toimuvale vaatamata on inflatsioon kontrolli alla saadud. Kuises võrdluses kerkisid hinnad 0,2% ja aastases 1,3%. Mõlemad näitajad olid üle ootuste head, vastavalt 0,1% ja 0,2% kardetust madalamad. Olukord on aga keerulisem Euroopa suurima majandusega riigis. Saksamaa inflatsioon ei taha kuidagi langeda alla keskpanga poolt seatud 2% piiri. Detsembris oli inflatsioon aastases võrdluses endiselt 2,6% tasemel, mis oli ka 0,2% võrra oodatust kõrgem.
Lootus tariifide vähenemise osas kustus sama kiiresti kui tekkis
Washington Post´is ilmunud artikli kohaselt oli USA uuel presidendil Donald Trumpil plaan rakendada 10% tariif ainult neile sektoritele, mida peetakse riikliku või majandusliku julgeoleku seisukohalt kriitiliselt tähtsaks. Arvestades, et 20% kogu euroala ekspordist liigub USAsse, oleks see olnud siinsetele ettevõtjatele igati hea uudis. Küll aga lükkas Trump selle väite ümber oma sotsiaalmeedia platvormil, kutsudes seda libauudiseks. Jaanuaris ametisse asuva presidendi uudise peale nõrgenes dollar euro suhtes 1% jagu.
Tulevikuvaade muutus vähem halvaks
Majandusaktiivsust ja ettevõtete kindlustunnet iseloomustav ostujuhtide indeks koges detsembris kerget tõusu. Euroalas kerkis näitaja 48,3 pealt 49,6-ni, mis oli 0,1 võrra oodatust parem. Samuti kerkisid näitajad oodatust enam nii Saksamaal kui ka Prantsusmaal. Sellele vaatamata on euroala koondnäitaja endiselt alla 50, mis viitab majandusaktiivsuse jätkuvale langusele. Küll aga varasemast aeglasemas tempos.