-2.3 C
Rapla
Kolmapäev, 5 veebr. 2025
ArvamusVana-Vigala kooli sulgemine – pettemanööver või kutsehariduse kriisi märk?

Vana-Vigala kooli sulgemine – pettemanööver või kutsehariduse kriisi märk?

Ermo Helliste,
Vigala TTK automaalri eriala õpilane,Noor Isamaa liige

Vana-Vigala tehnika- ja teeninduskool seisab silmitsi sulgemisohuga. Hiljuti kogunesid kogukonna liikmed ning mitmed tuntud muusikud ja avaliku elu tegelased, et avaldada toetust kooli säilimisele.

Sündmus tõestas, et see haridusasutus on palju enamat kui lihtsalt kool – see on kogukonna süda ja identiteedi kandja.
Ürituse eesmärk oli rõhutada kooli olulisust ning juhtida tähelepanu selle säilimise tähtsusele. Muusikaliste etteastetega esinesid Rene Soom, Arno Suislep, Vallo Rajasaare, Anni Vitsberg, Vigala Meeskoorike, Martha Merendi ja Hiie Münter. Nende esinemised tõid esile kogukonna ühtsuse ja soovi säilitada kooli traditsioone.
Vestlusringi juhtisid Hannes Sassi, Märt Koik, Gerd Kanter, Viio Aitsam, Aivo Averin, Tiina Kaalep, Liina Veskimägi-Illiste, Karl Linnas ja Kaisa Mitt. Nende sõnavõtud rõhutasid kooli tähtsust mitte ainult hariduse, vaid ka kogukonna sidususe ja piirkonna arengu seisukohalt.
Üritust korraldas Vana-Vigala tehnika- ja teeninduskool koostöös Vigala osavallakogu ja Märjamaa valla kultuuritöötajatega. Sündmus oli kõigile osalejatele tasuta, mis tõi kokku erineva taustaga inimesi, kes jagasid ühist eesmärki.
Vana-Vigala tehnika- ja teeninduskooli ajalugu ulatub tagasi 1840. aastatesse, mil mõisa ülalpidamisel tegutses Oese põllutöökool. Ametlikult asutati kool 1. mail 1920, et pakkuda maareformi järel vajalikke teadmisi uutele talupidajatele. Kool toimis kunagiste Üxküllide mõisamaadel, kus praktiliseks õppeks loodi koolitalu.

Olulised arengud ja muutused läbi aegade

1930-ndad: Kool laienes aiandus- ja mesinduskooliks, rajati viljapuukoolid ja mesilad, mis toetasid kohalikke põllumehi.
1950-ndad: Kool reorganiseeriti põllumajanduse mehhaniseerimise kooliks, koolitades traktoriste ja masiniste, kelle seas olid ka Eesti esindajad Kasahstani uudismaadel.
1980-ndad: Kool hakkas pakkuma mitmekülgseid erialasid, sealhulgas aianduse ja kokanduse kursuseid. Paralleelselt üldharidusega oli võimalik omandada praktiline kutse.
2000-ndad ja edasi: Kool on pidevalt arendanud oma õppekavasid ja infrastruktuuri. Aastal 2023 renoveeriti koolimaja ning avati virtuaalreaalsuse õppeklassid, mis loovad kaasaegse õpikeskkonna.
Kooli pikaajaline ajalugu tõestab selle võimet ajaga kaasas käia ja vastata kogukonna vajadustele. See pole pelgalt haridusasutus, vaid olulise ajaloopärandiga keskus, mis on kujundanud piirkonna arengut ja inimeste elusid.
Kooli vilistlaste hulka kuulub palju silmapaistvaid isikuid, kelle hulgas on olümpiavõitja Gerd Kanter, kes on esinenud ka kooli toetuseks. Lisaks on kooli lõpetajad olnud olulised aiandusringide asutajad, masinistid ja spetsialistid, kes on aidanud kaasa nii piirkondlikule kui ka riiklikule arengule.
Paljud tuntud inimesed, kes pole otseselt kooli vilistlased, on samuti oma toetust avaldanud, sest mõistavad hariduse ja kutseõppe olulisust nii Eesti majanduse kui ka kultuuri jaoks.

Kas Kehtna kutsekaga liitmine on pettemanööver?

Üks peamisi argumente Vana-Vigala kooli sulgemise toetuseks on väidetav liitmine Kehtna kutsehariduskeskusega. Kuid kas see on tegelik lahendus või hoopis pettemanööver, mille varjus viiakse ellu ulatuslikum haridusreform, mille lõpptulemusel ka Kehtna võib lähiaastatel uksed sulgeda?
Mitmed kogukonna liikmed kardavad, et Vana-Vigala ja Kehtna liitmise idee on ajutine samm, mille tegelik eesmärk on kutsehariduse koondamine ja ressursside kärpimine, mitte selle edendamine. Kui koolide ühendamise järel ei suudeta tagada piisavat rahastust ja huvi kutseõppe vastu ei tõuse, võib mõne aasta pärast tulla uus teade: ka Kehtna kool pannakse kinni.

Mida Vana-Vigala kool saaks pakkuda tulevikus?

Kui kool jääb alles ja saab vajalikku tuge, võiks see tulevikus pakkuda mitmeid uuenduslikke võimalusi, mis aitaksid kutseharidusel Eestis püsida konkurentsivõimelisena.
Rohetehnoloogia ja säästev tootmine – fookus elektrisõidukite hooldusel, energiatõhususel ja taastuvenergial.
Digitaalne tootmine – CNC-pinkide, 3D-printimise ja robootikaõpe.
Kutseõppe ja üldhariduse integreerimine – kombineeritud õppekava, kus õpilased saavad nii gümnaasiumi- kui ka kutsehariduse.
Piirkonna arengu toetamine – ettevõtlusõpe ja täiendkoolitused kohalikele ettevõtjatele.
Rahvusvaheline koostöö – vahetusprogrammid ja praktikavõimalused Euroopa kutsekoolides.

Tulevased sündmused ja  kogukonna üleskutse

Kooli toetuseks on plaanis mitmeid sündmusi, sealhulgas vilistlaste kokkutulek ja spordivõistlused. Täpsem info ilmub kooli sotsiaalmeedias ja veebilehel.
Kutsume kõiki huvilisi osalema kooli korraldatud üritustel ning jagama infot, et toetada kooli säilimist. Iga panus loeb, et tagada selle ajaloolise haridusasutuse tulevik.
Vana-Vigala toetussündmus näitas selgelt, kui oluline on see kool kogukonnale ja laiemale avalikkusele. Kooli säilitamine ei ole ainult hariduse küsimus, vaid see mõjutab kogu piirkonna identiteeti ja tulevikku.

Ühise pingutuse ja toetusega saame tagada, et Vana-Vigala tehnika- ja teeninduskool jätkab oma olulist rolli ka edaspidi. See pole lihtsalt kool, vaid osa meie kultuurilisest ja hariduslikust pärandist, mille säilitamine on meie kõigi vastutus.

Subscribe
Notify of
0 Kommentaari
Inline Feedbacks
Vaata kõiki kommentaare