8.3 C
Rapla
Pühapäev, 13 apr. 2025
ValladRapla valdVabariigi aastapäeva tähistamine sai alguse päikesetõusul

Vabariigi aastapäeva tähistamine sai alguse päikesetõusul

Eesti vabariigi 105. aastapäeva tähistati 24. veebruaril mitmel pool Rapla maakonnas. Päikesetõusul ehk kell 7.30 alustati pidupäeva tähistamist Rapla keskväljakul. Väljas oli veel hämar, kui vallavanem Gert Villard pidas kõne ning soovis kohale tulnud inimestele ning kõigile vallakodanikele kaunist vabariigi aastapäeva.

“Vabadus on väärtus, mille eest tuleb kanda vastutust. Täna on meie kõigi pidupäev, mida saame tähistada väärikalt, pidades samas meeles oma vabaduse hinda. Aasta aega tagasi seisime samuti siin, hing kaheks kistud – tähistasime oma vabadust samal ajal, kui olime just kuulnud raputavaid uudiseid, kuidas Ukraina on sunnitud asuma võitlusse enda vabaduse eest. Me soovisime, et see õudus lõpeks kiiresti demokraatia võiduga, sest usume, et nii on õiglane,” ütles vallavanem oma sõnavõtus.

Rapla keskväljakule oli tulnud vabariigi aastapäeva tähistama sadakond inimest. Vallavanema sõnavõtule järgnes nelja Eesti lipu heiskamine masti. Lipuheiskajad olid Rapla vallavanem Gert Villard, Raplamaa kultuuripärl Valter Uusberg, Kaitseliidu Rapla maleva pealik major Indrek Jürgenson ja Rapla vallavolikogu esimees Kalle Toomet. Muusikat mängis Rapla pasunakoor. Esmalt esitasid nad laulu “Eesti lipp”, mille viisi autor on Enn Võrk. Just selle laulu saatel kerkisidki masti neli trikoloori. Seejärel lauldi ühiselt Eesti hümni.

Kogu tseremoonia kestis ligikaudu kümme minutit. Sellele järgnes ühine kringlisöömine ja teejoomine Rapla kultuurikeskuses. Kes soovis, sai pärast seda minna ka kinno filmi vaatama. Kell kaheksa hommikul algas filmi “Suvitajad” seanss.

Hommikune üritus oli küll lühike, kuid tegelikult oli see algus pikale päevale. Kes soovis Raplamaa eri paikades veel vabariigi 105. aastapäeva tähistada, leidis selleks kindlasti võimaluse. Samamoodi võis pidupäeva lainel olla ka televiisori vahendusel. Alates kella 7.30-st hommikul tegi ETV mitmeid otseülekandeid Tallinnast. Nii näiteks oli päikesetõusul otseülekanne Toompea lossi juurest, kus riigilipp heisati Suure Hermanni torni. Kes jõudis Rapla keskväljakult kiiresti koju, sai veel vaadata ka Toompealt tehtud otseülekande viimaseid hetki.

Sealt edasi tulid ülekanded Vabadussõja võidusamba juurest ning siis juba kaitsejõudude paraad Vabaduse väljakul. Ajaliselt kippusid need küll kattuma kohalike sündmustega ning kes soovis osa saada mõlemast, pidi paraku ikkagi tegema valiku.

Vaimuliku mõõtme andis vabariigi aastapäeva tähistamisele Rapla kirikus kell 12 alanud jumalateenistus. On kujunenud traditsiooniks, et pärast seda asetatakse pärjad Rapla kirikuaias paiknevale Vabadussõja mälestussambale. Kaitseliidu Rapla maleva nimel asetas sellele pärja kindralmajor Manivald Kasepõld. Rapla vallavolikogu ja vallavalitsuse nimel tegid seda Gert Villard ja Kalle Toomet ning Raplamaa Omavalitsuste Liidu nimel asetas sambale pärja Silvi Ojamuru. Neljanda pärja asetas Riigikogu liige Heiki Hepner Isamaa erakonna nimel. Tseremooniale järgnes kohvilaud ja tordisöömine kiriku pastoraadis.

Maakonnas tähistati vabariigi aastapäeva paljudes paikades. Näiteks Kohilas tehti seda juba päev varem ehk 23. veebruaril. Paljudes kohtades olid lipuheiskamisele kaasatud Rapla maleva kaitseliitlased. Nii näiteks olid nad peale Rapla väljas veel Kaius, Juurus, Vahastus, Inglistel, Purkus, Märjamaal, Vigalas, Kohilas, Kaereperes ja Järvakandis. Osa neist käisid isegi üle maakonnapiiri kaasa aitamas pidustustele Kärus.

Subscribe
Notify of
0 Kommentaari
Inline Feedbacks
Vaata kõiki kommentaare