Kolme väga eriilmelise keraamiku tööd moodustavad elegantse terviku näitusel “Otsides maastikke / Escape – Room – Landscape”.
Raplamaa kaasaegse kunsti keskuses (RKKK) avati reedel, 22. novembril selle aasta viimane näitus. Seekordse näituse kuraator ja kujundaja on Linnaaluste külas elav keraamik Margit Terasmees. “Ilma selle galerii juhtideta poleks seda näitust olnud,” tänas Margit näituse avamisel Kairi Orgusaart ja Riin Pallonit, kes on varsti juba 15 aastat Raplas kunstikeskust vedanud. Näituse kohta ütles Margit Terasmees, et ta on proovinud teha selle mitte mingil juhul tavalise, vaid et see oleks mitmetähenduslik.
Seekordsel näitusel osaleb kolm kunstnikku. Nii Margit Terasmees kui ka austerlanna Anna Steinhäusler viljelevad puupõletuskeraamikat. Mõlemad on osalenud Kohila sümpoosionil. Lisaks neile osaleb Margiti kutsel Helena Tuudelepp, kes, vastupidi, ei põleta midagi. Tema tehnika on pabersavi.
Kairi Orgusaare sõnul on näitus väga eriline, sest keraamikas ei ole sugugi tavaline kasutada selliseid tehnikaid, nagu näitusel näha saab.
Margit Terasmehelt on näitusel nii suuremõõtmelisi töid kui ka väiksemaid keraamilisi vorme. Osa töid meenutavad oma abstraktsel moel kiviaegseid emajumala kujukesi. Kasutatud on erinevaid glasuure ning tule ja materjali koostoimel on tekkinud väga erinevad värvitoonid ja mustrid, mis kokku mõjuvad harmooniliselt.
Helena Tuudelepp viljeleb pabersavi, mis kuivab, aga mida ei põletata. Selle asemel on materjal töödeldav, nii et seda saab taaskasutada. Temalt on näitusel suur pannoo, mille jaoks tegi ta valmis 500 detaili ja pani need kokku RKKK-s kohapeal, ning video. Ta oli tänulik kutse eest näitusel osaleda.
“Ega ma naljalt iseseisvalt sellist projekti ette ei võta. Igale poole seguämbritega minna ei saa. Peab olema vabadus, et saaks midagi teha,” rääkis kunstnik näituse avamisel.
Videost saab aga ettekujutuse pabersavi olemusest. “Materjal on algul märg, siis ta kuivab ja hiljem saab seda taastöödelda. See sulab vette ja on jälle sama mass, millest saan midagi teha. Seda võib lõputult kasutada,” iseloomustas Tuudelepp.
Anna Steinhäusleri väikesed ja esmapilgul realistlikud savist skulptuurid on samuti valminud puupõletuses. Viinis maali õppides puutus ta kokku ka keraamikaga. “Aga tõeliselt avas see mu südame, kui osalesin esimest korda puupõletusel Kohilas 2017. aastal. Puupõletuses tekib väga ilus looduslik värvipalett, mida elektriahjus kunagi ei saavuta,” rääkis ta avamisel.
Anna kunstiteoste kohta on öeldud, et need kujutavad pigem suhtevõrgustikke kui lihtsalt inimest. „Ma tundsin, et ei taha näidata ühte isikut, olen alati tahtnud näidata rohkem – mis on meie taga või hinges, emotsioonides, sest olemises on alati teine tasand,” rääkis ta. Kõigil tema töödel on oma lugu, mida ta oli meeleldi valmis jagama.
Näiteks esimene töö, mida külastaja näituseruumi sisenedes näeb, kujutab naist, kelle küljes on mehe ja lapse pea. Anna sõnul sai ta selleks tööks, mille nimi on “Layered” (“Kihiline”), inspiratsiooni ühest keraamikust, kes aastaid ei tegelenud loominguga, sest hoolitses oma abikaasa ja laste eest.
“Mulle mõjus see, kui ta ütles, et tunneb ennast kihilisena nagu Eszterhazy tort. Sellepärast tegin selle kuju kihilisena. Käsi on üles tõstetud, sest ainult nii ta eksisteerib ja saab olla oma mõtetes vaba. Õnneks jõudis ta tagasi keraamika juurde.”
Kõige suuremas töös on kaks maski, looduse kaitsevaimu. Anna sõnul soovib ta oma loominguga anda loodusele tagasi hääle, et inimesed ei peaks end looduse krooniks, vaid tunneksid sellega ühendust.
“Ma olen praegu looduse pärast mures. Sellised väikesed asjad, et kui varem oli autoga sõites nii palju putukaid tuuleklaasil, siis praegu on võib-olla üks või kaks. See teeb mind kurvaks ja ma tahaksin, et see muutuks. Üks võimalus on seda kunsti kaudu näidata,” rääkis Anna Steinhäusler.
Margit Terasmees on disainer ja keraamik, Eesti Keraamikute Liidu liige. Ta on spetsialiseerunud puudega köetavates ahjudes peamiselt funktsionaalse keraamika, aga ka skulpturaalsete vormide loomisele. Ta on pühendunud erinevate puupõletuseks sobivate masside ja glasuuride katsetamisele ja väljatöötamisele ning viib läbi kunstnike tööde põletusi erinevates puuahjudes Eestis. 2019. aastal pani aluse isiklikule puupõletusahjule Linnaalustel Raplamaal.
Anna Steinhäusler on Viinis elav kunstnik, kes tegeleb maali, keraamika ja restaureerimisega. Tema soov töötada ka maalikunstnikuna keraamika valdkonnas süvenes, kui ta osales esimest korda keraamika puupõletuses 2017. aastal Kohila sümpoosionil. Ta peab puupõletuse meediumit oluliseks osaks oma kunstis, et äratada taas huvi looduse ja elu vastu suhetes.
Helena Tuudelepp on keraamik, Eesti Keraamikute Liidu liige. Teda on tunnustatud 2016 Eesti Kunstiakadeemia keraamika osakonna Ilmar Palmi nimelise preemiaga, samuti 2018 noore tarbekunstniku preemiaga TASE18 lõputööde näitusetöö eest. Helena meelismaterjal on pabersavi.