-2.8 C
Rapla
Neljapäev, 5 dets. 2024
ArvamusUuring: üle poole Raplamaa elanikest ootavad pensionieas rohkem kui 1500-eurost sissetulekut

Uuring: üle poole Raplamaa elanikest ootavad pensionieas rohkem kui 1500-eurost sissetulekut

LHV Pressiteade

Raplamaa elanikest 56% peavad normaalset äraelamist võimaldavaks sissetulekuks pensionieas rohkem kui 1500 eurot kuus, selgus LHV tellitud uuringust. Seda on Eesti tänasest keskmisest vanaduspensionist kaks korda rohkem.

Eesti keskmine pension on täna alla 800 euro. Ometi selgus Norstati läbiviidud uuringust, et 700-1000 euro suurust sissetulekut peab vanaduspõlves normaalset äraelamist võimaldavaks ainult 12% Raplamaa elanikest. “See näitab ilmekalt, et kui inimesed ise lisaks ei kogu, peavad paljud Eesti elanikud tulevikus hakkama saama oodatust oluliselt väiksema sissetulekuga. Ühtlasi tajuvad Eesti pensionärid juba täna raskusi toimetulekul ja tulevikule mõeldes on olukord seda murettekitavam, et elukallidus näitab jätkuvat kasvu,” ütles LHV Varahalduse juhatuse esimees Vahur Vallistu. Uuringu kohaselt peab 1001-1500 eurot pensionieas normaalset äraelamist võimaldavaks summaks 32% Raplamaa inimestest, 1501-2000 eurost pensioni hindab piisavaks 40% küsitluses osalenutest ja rohkem kui 2000 eurost pensioni 16% valimisse kuulunud inimestest.

Vallistu sõnul peegeldavad tulemused selgelt kääre tänase Eesti keskmise pensioni ja inimeste soovide vahel. “Eriti ilmekalt avaldub see nooremate vanuserühmade puhul, kes ootavad pensionipõlves suurimat sissetulekut, kuid on tihti passiivsed enda tulevikukindluse kasvatamisel konkreetseid samme astuma,” ütles Vallistu. Ta rõhutas, et tööturul aktiivseid inimesi jääb Eestis aina vähemaks, kuid pensionäride hulk suureneb. See tähendab kasvavat survet riiklikule pensionile ja enamikes arenenud riikides on jõutud arusaamisele, et väärika vanaduspõlve kujundamiseks tuleb inimesi suunata iseseisvalt koguma. “Rahaliselt turvalisema tuleviku loomiseks tuleb haarata ohjad enda kätte ja mitte jääda lootma üksnes riigile. On selge, et kui inimene ise järjepidevalt ei säästa, on sissetuleku kaotus pensionile jäädes väga valus, sest uuringute kohaselt hakkab Eestis keskmine pension moodustama keskmisest palgast kõigest kolmandiku. Investeerimist tasub alustada maksusoodustusega võimalustest ja Eestis on need pensionisammaste näol olemas,” märkis Vallistu.

Ta lisas, et noortel on pensioniks kogumisel väga väärtuslik eelis, milleks on aeg. Mida kaugemal on pensioniiga, sest rohkem on rahal aega inimese heaks töötada. “Kogumine II ja III sambas on tulevikukindluse ehitamise nurgakivid. Seda enam, et nüüd saab enda isiklikku panust II sambas tõsta ka 4- või 6- protsendini, mis annab kapitali kasvule pikas vaates veelgi suurema hoo. Lisaks rakendub III sambasse tehtud sissemaksetele tulumaksu tõusu tõttu senisest kõrgem maksusoodustus ja alates 2025. aastast saab iga sisse makstud eurolt sissemaksele järgneval aastal 0,22 eurot tuludeklaratsiooniga tagasi. Seega tasub kogumise jätkamine või alustamine III sambas veelgi enam ära,” ütles Vallistu.

Oma II samba sissemakseid saab 30. novembrini suurendada enda kodupangas või www.pensionikeskus.ee lehel. Maksed hakkavad uue soovi järgi liikuma 2025. aasta jaanuarist. Avaldust maksemäära muutmiseks saab teha ka pärast 30. novembrit, kuid siis rakendub uus määr alles 2026. aastast.

1 kommentaar

Subscribe
Notify of
1 Kommentaar
Inline Feedbacks
Vaata kõiki kommentaare
Siim
30. nov. 2024 02:40

Järgmine propaganda.