-5.6 C
Rapla
Neljapäev, 5 dets. 2024
ArtikkelKooliõde hoiatab: Veipimine on noorte tervisele tõsine oht

Kooliõde hoiatab: Veipimine on noorte tervisele tõsine oht

Tallinna Koolitervishoid

Veipimine on Eesti noorte seas üha süvenev probleem, ent selle lõplikud mõjud tervisele pole endiselt täielikult teada. Tallinna Koolitervishoid SA kooliõde Kätlin Laas, kes on pikalt töötanud Tallinna Tööstushariduskeskuses, on veipimisega seotud muredega puutunud kokku igapäevaselt. Ta rõhutab, et sageli tuleb terviseprobleemidega tegeleda juba varases noorukieas ning lahendus eeldab kompleksset teavitustööd.
Täna ka vaimse tervise õena töötava Kätlin Laasi sõnul on veipimine levinud nii põhikoolis kui ka gümnaasiumis. “Õpilased, kellega ma tegelen, on peamiselt vanuses 16–18 aastat, kuid paljud neist on veipimist alustanud juba põhikoolis, sageli 12–13-aastaselt. Paljud noored isegi tunnistavad, et nad sooviksid veipimise maha jätta, kuid ei suuda, sest sõltuvus on liiga tugev,” selgitab ta.
Veipimise populaarsus on kooliõe hinnangul seotud tubakatööstuse turundusega. “Veibitootjad on oma tähelepanu suunanud sellele, et veipimine oleks noorte jaoks ahvatlev – maitseomadused, lõhnad ja üldine kuvand, et see on vähem kahjulik kui suitsetamine. Fakt on, et kõik nikotiinitooted on tervisele kahjulikud ja tekitavad tugevat sõltuvust,” lisab ta. “Ja sõltuvus ise tähendab seda, et sa ei ole enam oma elu peremees – aine võtab kontrolli sinu elu üle, olenemata sellest, millise sõltuvusega on tegemist.”
Laas rõhutab, et noored ei mõtle sageli pikaajalistele tervisemõjudele ja neile pole mõtet rääkida, et 10–20 aasta pärast on nende tervis halb. Seetõttu tuleks teavitustöös keskenduda ka sellele, kuidas tubakatööstus noori sihikule võtab. “Noorte terviseteadlikkus on tõusnud ja tegelikult oli aasta aastalt suitsetajate arv vähenemas. Kuid veipide turuletoomisega on olukord pöördunud – noored, isegi lapsed, on hakanud veipima,” tõdeb kooliõde kasvanud probleemi.

E-sigaretid – nähtamatu oht tervisele

Veipimise pikaajalisi mõjusid pole veel suudetud täielikult uurida, kuid juba praegu on teada, et see põhjustab tõsiseid terviseprobleeme. “Tänased noored ja lapsed, kes veipivad, on tegelikult justkui tuleviku uurimisgrupp – nende pealt hakatakse nägema ja analüüsima, milliseid tervisekahjusid veipimine põhjustab. Ent juba praegu on teada, et see mõjutab suuõõne tervist, hingamisteid ja üldist terviseseisundit. Mitmed uuringud näitavad, et e-sigaretid võivad põhjustada igemehaigusi ja suuõõne vähki. Lisaks on veipides sissehingatavate kemikaalide pikaajalist mõju raske hinnata, sest tooted on turul olnud suhteliselt lühikest aega,” nendib ta.
Noorte vaimne tervis ei jää samuti puutumata. “Nooruki aju areneb kuni 25. eluaastani ja nikotiin koos teiste keemiliste ühenditega mõjuvad just seda aju piirkonda, millest oleneb meie otsustus- ja keskendumisvõime ning enesekontroll. Kui noorel on kalduvus ärevusele või depressioonile, süvendab nikotiin neid probleeme veelgi,” selgitab vaimse tervise õde. Samuti lisab nikotiinisõltuvus igapäevaelule stressi – pidev vajadus järgmise doosi järele tekitab rahutust ja võib noori takistada keskendumast oma eesmärkidele.
Laasi sõnul mängib noorte nikotiinitoodetest eemalehoidmisel võtmerolli täiskasvanute eeskuju. “Kui vanemad või õpetajad ise suitsetavad või veipivad, annavad nad noortele vale signaali. Täiskasvanud, eriti autoriteedid, peaksid oma tegevusega näitama, et nikotiinitoodete tarbimine ei ole normaalne ega aktsepteeritav. Siin mängivad rolli ka laiemad ühiskondlikud hoiakud – valitsuse, koolide ja perede ühtne sõnum aitab noori veipimisest eemale hoida,” usub ta.

Keelustamine üksi ei aita, vaja on terviklikku lähenemist

Laas rõhutab, et ainult keelustamisest ei piisa. Kuigi alaealistele on veipimine juba praegu keelatud, leiavad noored võimalusi e-sigarette hankida. “Nad saavad need kätte kas mustalt turult või kioskidest, bensiinijaamadest ja ka e-sigarettide poodidest, kus dokumente piisavalt ei kontrollita,” tõdeb Laas. Ta lisab, et probleem vajab laiemat ja terviklikumat lähenemist, mis hõlmab ennetustööd, teadlikkuse tõstmist ja alternatiivsete tegevuste pakkumist noortele.
“Samal ajal tuleb mõelda, miks lapsed ja noored üldse nii palju meelemürke tarvitavad. Võib-olla on probleem selles, et neil puuduvad kättesaadavad huvitegevused, sportimisvõimalused või muud ajaveetmisviisid. Oluline on luua keskkond, kus noored leiaksid tervislikke ja positiivseid alternatiive,” arutleb vaimse tervise õde. “Samuti on oluline pöörata tähelepanu peresuhetele ja noorte toetamisele – tugeva sotsiaalse võrgustikuga lapsed ja noored, kes saavad oma vanemate või teiste lähedastega avatult rääkida, satuvad harvem sõltuvuste küüsi.”
Kooliõed on sageli esimesed, kes noorte tervisemuresid märkavad. “Õpilaste regulaarsed tervisekontrollid võimaldavad meil hinnata nii õpilaste füüsilist kui ka vaimset tervist. Kui ilmnevad veipimisega seotud probleemid, saavad kooliõed anda esmast nõu ja vajadusel suunata noori spetsialistide juurde. Eestis on alates 16 eluaastastele olemas ka nikotiinisõltuvusest loobumise nõustamiskabinetid, mis aitavad noortel sõltuvusest jagu saada. Noorematel tasub kindlasti pöörduda esimesena kooliõe poole,” kirjeldab Laas ning märgib, et aus ja avatud suhtlemine aitab noortel mõista, kuidas nende tervis sõltub nende valikutest.

Loobumine on alati võimalik

Kätlin Laas kinnitab, et kuigi nikotiinisõltuvusest loobumine võib olla keeruline, pole see kunagi võimatu. “Parim lahendus on muidugi mitte alustada, kuid kui oled alustanud, siis tuleb võimalikult kiiresti loobuda. Nikotiinisõltuvus ainult süveneb aja jooksul, mistõttu muutub mahajätmine aina raskemaks. Kuid see on alati võimalik – oluline on leida tugi ja tahe.”
Kooliõde julgustab noori abi saamiseks pöörduma kooliõdede, perearstide või nõustamiskabinettide poole. “Oluline on teada, et abi on olemas ja te ei ole üksi,” paneb Laas südamele.
Subscribe
Notify of
0 Kommentaari
Inline Feedbacks
Vaata kõiki kommentaare