3.3 C
Rapla
Pühapäev, 22 dets. 2024
ArtikkelRaplamaa ettevõtlikud noored ja lootustandvad ettevõtjad

Raplamaa ettevõtlikud noored ja lootustandvad ettevõtjad

Anu Kaar,
Raplamaa Arendus- ja Ettevõtluskeskuse noorte ettevõtlikkuse projektijuht

Raplamaa noored näitavad üles aina suuremat ettevõtlikkust, millele annavad hoogu mitmed projektid ja tegevused, mis toetavad noorte loovust, ambitsiooni ja ettevõtlusoskusi. Sel poolaastal on maakonna noorte ettevõtluselu olnud eriti aktiivne, pakkudes rohkelt praktilisi kogemusi ja võimalusi uute oskuste omandamiseks.

Ettevõtluslaager  avas hooaja

Augusti lõpus, justkui soojenduseks algavale õppeaastale, toimus 10-12-aastaste laste neljapäevane ettevõtluslaager Raplas. Päevadesse mahtus nii lennukaid ideid ja nende realiseerimise katseid kui ka orienteerumist metsas ja lõkketoitu. Noored küpsetasid juhendaja abiga keekse ja muffineid, mille hiljem ise pakendasid ja kaunistasid.
Keskväljakul tehti aktiivset turundustööd, ei puudunud plakatid ega ka visiitkaardid. Kõik selle hüvanguks, et õhtul hooviOTTil püsti pandud kohvikus meisterdatu maha müüa. Müügioskustega noored jätta ei jäänud ja viimane laagripäev oli ühtlasi palgapäev, kus tordisöömise kõrval said lapsed ka väljateenitud töötasu.
Sügishooaeg jätkus erinevate praktiliste tegevustega. Maakonna ettevõtlikud noored külastasid Tallinna Karjäärikeskust ja Ettevõtlusküla, kus ettevõtlusmängude kaudu pandi proovile äriline mõtlemine ja probleemilahendusoskused. Lisaks mängiti rahamängu Cashflow, mis aitas osalejatel paremini mõista finantsmaailma ning teha arukaid rahalisi otsuseid.
Rõõm on tõdeda, et koolide juhtkonnad ja õpetajad on aru saanud, et Raplamaa Arendus- ja Ettevõtluskeskus (RAEK) saab olla abiks ja toeks ettevõtlusteemade käsitlemisel ainetundides, tuues uusi ideid ja vaheldust tavapärasele koolipäevale. Rahatarkust saab õpetada juba lasteaias ja koos lapsega kasvab ka rahaga ümberkäimise oskus. Ka ettevõtlikkus on arendatav, oskus näha enda ümber muutmist vajavat ja olla lahendustele orienteeritud.
Samuti on edukalt käimas Arukate õpilaste Akadeemia üle-eestiline viktoriinisari, mis toimub kord kuus erinevates koolides ja paneb proovile noorte teadmised loodusteadustes. Alati on kaasatud ka kohalik ettevõtja, kes silmaringi avardamiseks ja karjäärivõimaluste tutvustamiseks teeb inspireeriva ettekande.
Ettevõtlus- ja karjääriõpetajate, Eesti Töötukassa ning noortekeskuste koostöövõrgustiku kohtumine toimub vähemalt kord aastas, et hoida kõiki osapooli kursis, mis on toimumas ja mis tulekul ning milliste tegevuste koosmõjul saaks oma valdkonnas parima tulemuse saavutada.
Juba viiendat hooaega toimub koostöös rahandusministeeriumiga õpetajate rahatarkuse mentorklubi, kuhu on oodatud nii koolide kui ka lasteaedade õpetajad, lisaks noortekeskuste ja teiste noortega tegelevate ühenduste esindajad. Põhifookus on õpetaja enda rahatarkuse tõstmisel ja selle kaudu teadmiste süsteemsem ja teadlikum edasiandmine noortele. Mentorklubis räägime säästmisest, eelarvest, pensionisüsteemist ja investeerimisest. Suur roll on praktilistel harjutustel ja eneseanalüüsil.

Õpilasfirmade laat Raplas

Üks oluline ettevõtlusteadlikkust tõstev programm on põhikoolis minifirma ja gümnaasiumiastmes õpilasfirma nime all tegutsev Junior Achievement Eesti poolt hallatav õppeprogramm. Tegemist on sügisest kevadeni kestva tegevusega, kus noortel on võimalik oma ettevõtlusoskused proovile panna. Sügisel registreeritakse oma ettevõte ning kevadel see likvideeritakse. Kogu ettevõtte elutsükkel mängitakse ühe õppeaasta jooksul läbi.
Sel õppeaastal on maakonnas registreeritud koguni 14 õpilasfirmat, Rapla gümnaasiumis 5 ning Kohila gümnaasiumis 9, mis näitab noorte kasvavat huvi ettevõtluse vastu. Õpilasfirmade hooaeg Kohilas sai võimsa alguse 12 tunni pikkuse ettevõtluslaagriga, kus räägiti tooteidee arendamisest, ärimudelitest, turundusest ja finantsplaneerimisest. Päeva lõpetas äriideede esitlus žüriile, kus noored said väärtuslikku tagasisidet.
Novembris toimus Kohila gümnaasiumis õpilasfirmade mentorklubi, kus eksperdid jagasid praktilisi nõuandeid ja noored said oma küsimustele vastuseid. Ka Junior Achievement Eesti korraldab õpilasfirmade liikmetele erinevaid koolitusi, sest firma loomisel jagatakse muu hulgas ära ka ametid ehk vastutusvaldkonnad – kes on tegevjuht, kes müügi- või turundusjuht, kes tootedisainer ja arendaja ning kes vastutab ettevõtte finantspoole eest. Kogu tegevus käib koolitatud juhendajate käe ja valvsa pilgu all.
Novembri lõpust algas õpilasfirmadel laatade ehk müügihooaeg ning üks laatadest toimub ka Raplas – 14. detsembril saavad õpilasfirmad Rappeli keskuses oma müügioskused proovile panna. Tule sina ka uudistama ja toetama noori ettevõtjaid!
Raplamaa noorte ettevõtlustegevused jätkuvad ka uuel aastal. Ettevõtlikkust edendavate projektide abil luuakse noortele võimalus arendada oma oskusi, kaaluda erinevaid karjäärivõimalusi ja viia ellu julgeid ideid. Selle kõige taga on tugev koostöö ja pühendunud õpetajad, kes annavad noortele võimaluse end proovile panna.

Raplamaa noorte ettevõtlikkuse tegemisi kaasrahastatakse PEEK projekti „Atraktiivne Raplamaa ettevõtluskeskkond“ vahenditest.

Subscribe
Notify of
0 Kommentaari
Inline Feedbacks
Vaata kõiki kommentaare