Lahkunud on igaviku teedele Valdek Tomson – kombinaadi Järvakandi Tehased kauaaegne peainsener, Järvakandi valla aukodanik, kelle tegudel ja vaimsusel on olnud suur roll tänase Järvakandi alevi kujunemisel.
Valdek sündis Tori vallas taluperes. Keskkooli lõpetas ta Pärnu linnas. Esimese kõrghariduse omandas Valdek TPIs insener-keemikuna. 1957. a suunati ta tööle kombinaati Järvakandi Tehased, kuhu ta jäi tööle rohkem kui 30 aastaks. Tee peainseneri ametini oli pikk – tuli juhtida gaasigeneraatorite jaama, seejärel klaasisolaatorite jaoskonda, kesklaboratooriumi ja 6 aastat lehtklaasitsehhi. 6. detsembril 1971 määrati Valdek kombinaadi peainseneriks ja sellel töökohal töötas ta 16 aastat.
Töö kõrvalt jõudis Valdek omandada 1971. aastal teise kõrgharidusena TRÜ psühholoogi eriala. Psühholoogi kutseala andis talle hiljem võimaluse töötada mitmes kõrgkoolis hinnatud õppejõuna ja lektorina, mida ta tegi kõrge eani. 1982. a omistati Valdekule Eesti teenelise inseneri aunimetus ja 2010. a Järvakandi valla aukodaniku tiitel.
Tema juhatada oli klaasitootmise üleviimine vedelküttele, segutsehhi ja saeveski rekonstrueerimine, uute klaastoodete juurutamine ja palju muid ettevõtmisi. Tema käe all muudeti vana alevi spordiväljak korruselamute rajooniks, mis võimaldas väga paljudel inimestel saada ajakohased elamistingimused. Valdeku enda arvates jäi tal realiseerimata kaks suurt unistust – klaasitootmise üleviimine float-meetodile ja Järvakandi raudteeühenduse, mis likvideeriti 1969. a, taastamine. Kombinaadi Järvakandi Tehased erastamisel juhatas Valdek Tomson Järvakandi alevivalitsuse omandireformi komisjoni.
Ühiskondlikke kohustusi võttis Valdek enda õlgadele kanda kümneid. Nimetame siin mõned: Järvakandi ametiühingu klubi nõukogu esimees, sega- ja kammerkoori president ja laulja, Eesti – Läti laulupidude “Hüvasti, suvi” kohalik peakorraldaja. Valdek Tomson jõudis olla ka sulgpallitreener, aktiivne sportlane ja juhtida kombinaadi tsehhide-osakondade vahelisi mälumänge. Valdeku viimane esinemine koorikaaslastega lauluklubis oli veel 2024. a jaanuaris, mil ta oli 92-aastane. Tema kui sportlase taset ilmestab värvikalt see, et ta läbis mitmeid kordi Tartu suusamaratoni.
Kõige selle kõrval korraldas Valdek aastatel 1976-1982 TRÜ sotsioloogialaboriga koostöös töötajate tööga rahulolu uurimuse (eestvedaja Ü. Vooglaid) „Mina, meie, masin“, mis oli ainulaadne tolleaegses Eestis. Valdek on korduvalt oma esinemistes rõhutanud, et iga ülemus peab olema kaitsvaks vihmavarjuks oma alluvatele. Seega oli kombinaadi töötajate rahulolu teema talle väga südamelähedane.
Muljet avaldav on Valdeku õpetaja-õppejõu karjäär. Vajaduse korral töötas ta Järvakandi keskkoolis asendusõpetajana. Oma panuse andis ta Tallinna ehitus- ja mehaanikatehnikumi Järvakandis 1965. a alustanud osakonnas klaasitehnolooge koolitades. Valdek on olnud õppejõud Tartu Ülikoolis, Akadeemias Nord, Mainori Kõrgkoolis, Eesti Majandusjuhtide Instituudis (EMI) ja Estonian Business Schoolis.
Eriti viljakas töö kõrgkoolides algas Valdek Tomsonil 1980ndate aastate lõpul, kui tema põhitööks sai õppejõu amet. Ainuüksi töötades EMI juhtimiskateedris juhtumis- ja sotsiaalpsühholoogia dotsendina on Valdek juhendanud üle 50 diplomitöö. Peale selle juhendas ta tudengite diplomitöid ka teistes kõrgkoolides, k.a allakirjutanu diplomitöö TRÜ psühholoogia kateedris.
Jääme Valdek Tomsonit mäletama kui head kolleegi, mõttekaaslast, juhti ja sõpra. Mälestus jääb meie hinges elama Sinust, kel tehtud väärikas elutöö. Sügav kaastunne Valdeku lähedastele!
Leinavate kaasteeliste nimel Kadri ja Enno Alliksaar