Tegusad vabatahtlikud kogunevad vastavalt võimalusele Rapla kultuurikeskuse ruumides, et punuda Ukraina sõjaväele varjevõrke.
MTÜ Ettevõtlikud Naised Raplamaal juht Katrin Klaebo kutsus kokku oma ühingu naised ja arutas nendega, mida nad saaksid ukrainlaste heaks teha. Võrkude punumise idee tuli ühingu liikmelt Katti Lindebergilt, kelle sugulane, moekunstnik Anu Lensment alustas võrkude punumisega Tallinnas Raadiomajas.
Lensment on saatnud Rapla naistele täpsed juhised, kuidas võrke punuda. Klaebo teab, et on olnud juhuseid, mil inimesed on omal käel võrke pununud, aga neid ei saa Ukrainasse saata, kuna kasutatud on sobimatut materjali. „Praegu vajatakse porikarva, roheliste toonidega võrke, mis looduses hajuvad. Need on mõeldud objektide peale katteks, et ülevalt vaadates ei oleks need silmatorkavad,” selgitab Klaebo. Sellepärast ei tohi ka kangas olla läikiv, nii näiteks ei sobi võrkude punumiseks telgikangas. Samuti peab punumisel silmas pidama kindlaid tehnikaid.
Rapla naised alustasid võrkude punumisega 11. märtsil. Kõik kangad on tegijatele annetatud ja punujad on vabatahtlikud kohalikud naised. Praeguseks on vabatahtlikke käsitööhuvilisi kolmteist, aga Klaebo sõnul on abikäed alati oodatud. Ühtki ajatärminit ega kindlat võrkude arvu ette seatud ei ole ning töö jätkub nii kaua, kuni tegijaid jätkub või vajadust on. „Ilusa ilma korral on plaan kolida õue ja pakkuda ka möödujatele võimalust kaasa lüüa,” ütleb Klaebo.
„See on vähim, mida teha saan,” ütleb Ulvi Blande. Ta on üks vabatahtlikest, kes otsustas võrgupunumises kätt proovida. Küll aga oli see ka tema jaoks üllatav, kui palju erinevaid detaile tuleb võrkude punumisel silmas pidada. Töö on Blande sõnul üsna ajamahukas, kuna kangas tuleb enne punumist ka sobivateks tükkideks rebida ja lõikuda. Samas ütleb ta, et koos teistega pusides läheb aeg kiirelt. Ka Klaebo leiab, et võrkude punumine mõjub teraapiliselt.
Lisaks varjevõrkude punumisele panustab ühing Klaebo eestvedamisel ukrainlaste puuviljadega varustamisega. Ta selgitab, et omavalitsus küll toetab ukrainlasi, kuid kuna puuviljad on kallid, otsustati, et neid aitavad ühingu liikmed ise Raplas viibivatele ukrainlastele hankida. Samuti kogutakse annetusi, et osta Raplasse tulnud Ukraina lastele Eestit tutvustava raamatu „Meie Eesti” ukrainakeelne versioon.