Aeglane valgus

0
192
Rapla Kaasaegse Kunsti Keskus. Foto: Siim Solman

Klaasist valgusobjektide näitus ruumilise heli ja ruumis liikuva valguskujundusega

Kettamaailmas liigub valgus aeglaselt ja on raskevõitu, kaldudes kuhjuma mäeahelike äärde. Uurivad võlurid on spekuleerinud, et eksisteerib ka kiiremat tüüpi valgus, mis võimaldab meil aeglast valgust näha, aga mis ise liigub liiga kiiresti, et nähtav olla ja mis seetõttu pole tarvilikuks osutunud.
Kui valgus kohtab oma teel tugevat maagiavälja, läheb tal kohe kiire üle. Ta aeglustub silmapilkselt. Ning kuna Kettamaailmas oli maagia häbiväärselt tugev, tähendas see, et pehme kollane valgus voolas üle magava maastiku nagu õrn armastaja – või, nagu mõni ütleks, kuldne siirup.
Valgus arvab, et ta liigub kiiremini kui kõik muu, aga ta eksib. Liikugu see valgus nii kiiresti kui tahes, pimedus on ikka enne kohale jõudnud ja ootab teda juba ees.
Terry Pratchett

Rahvusvaheline klaasist valgusobjektide näitus “Aeglane valgus” on Raplamaa kaasaegse kunsti keskuse 10. juubeliaasta programmi finaal. Tinglikult võiks näitust nimetada “elavaks” – klaasist valgusobjektid liigutavad end pimedas ruumis, tekitades varje, peegeldusi ja sürreaalseid kujundeid. Osa objekte on staatilised, vaid nende sisemuses tukslev valgus paljastab nende varjatud olemust. Valgus ja heli liidavad teosed ühtseks abstraktseks etenduseks, kus igal teosel on oma individuaalne roll.
Näituse teeb põnevaks ideede ja tehnikate lai spekter. Näitusel esinevad kunstnikud on julged eksperimenteerijad, kes igaüks on välja arendanud oma individuaalse suuna. Teosed on valminud spetsiaalselt selleks näituseks, välja arvatud üksikud erandid.

  1. aasta oma ootamatute arengutega on pannud sügavamalt järele mõtlema keskkonna ja inimeseks olemise teemadel. Teostest leiab huumorit ja igatsust, aga ka sügavamat mõtisklust ja tajumusi.
    Näitusel osalevad: Sofi Aršas, Piret Ellamaa, Merle Kannus, Erki Kannus, Kati Kerstna, Kai Kiudsoo-Värv, Eve Koha, Kai Koppel, Marilin Kristjuhan, Kairi Orgusaar, Aleksandra Pavlenkova, Rait Prääts, Birgit Pählapuu, Kateriin Rikken, Maret Sarapu, Eili Soon, Aivar Tõnso, Kristiina Uslar. Lisaks Torsten Rötzsch ja Simone Fezer Saksamaalt ning Marta Gibiete Lätist.
    Näituse, valguse ja graafilise disaini kujundas Kati Kerstna, kureeris Kairi Orgusaar, heliteose lõi Aivar Tõnso.
    Näituse avamine on 20. novembril kell 18

Korraldajatel on palve, et tuleksid vaid need inimesed, kes tunnevad, et on täiesti terved. Näitusel palutakse jälgida kõiki ohutusnõudeid: hoida mõistlikku vahet teiste külastajatega, kasutada kätedeso ja kanda maski, kui ennast niimoodi paremini tuntakse.

0 Kommentaari
Inline Feedbacks
Vaata kõiki kommentaare