7.7 C
Rapla
Pühapäev, 2 okt. 2022
spot_imgspot_img

Sada aastat Seli tervisekeskuse ajalugu jõudis kaante vahele

Neljapäeval, 7. jaanuaril esitles endine Seli tervisekeskuse direktor Teet Lainevee raamatut, kus ta võtab kokku tervisekeskuse saja aasta pikkuse ajaloo. Teos kannab pealkirja “100 aastat tiisikuse, kopsuhaiguste ja taastusravi Seli mõisas”. Lainevee ütles, et uurimustöö raamatu koostamiseks võttis aega julgelt pool aastat.

Neljapäevasel raamatuesitlusel Rapla keskraamatukogus oli kohal paarkümmend kutsutud külalist, kes kõik said raamatu kingituseks. “Eks muidugi on süda rahul. Hakkasin seda plaanima juba siis, kui seal veel ise töötasin, aga lõpetamine läks üle kivide ja kändude. Kui ma pensionile jäin, siis sain hakata materjale kokku otsima,” rääkis Lainevee.

Raamatut iseloomustab rohke pildimaterjal. Peaaegu igalt leheküljelt leiab mõne suurema või väiksema illustratsiooni. Nende seas on pildid nii Selis töötanud arstidest, taastusravil viibinud vabadusvõitlejatest kui ka Ida-Ukrainas viga saanud sõduritest, kes seal oma tervist kosutasid. Loomulikult leiab pildiseeriast ka ülevaate Seli mõisahoone enda ajaloost. Lainevee ütles, et tegelikult oleks võinud illustreerivat materjali olla rohkemgi, sest valikut jagus. Lõpuks tuli siiski langetada otsus, mida jätta sisse ja mis jääb välja. Lainevee ise töötas Seli tervisekeskuses direktorina kokku viisteist aastat perioodil 2005-2020.

Varem pole Seli tervisekeskuse ajaloost ühtegi raamatut kirjutatud. Küll aga on avaldatud artikleid nii ajalehtedes kui ka ajakirjades. Seli mõisa ajalugu ulatub kaugemale, kuid tervisekeskus on seal olnud üle saja aasta. 7. juunil aastal 1920 asutati Eesti Punase Risti Seli tiisikushaigete sanatoorium. Siis alustati Vabadussõjas kurnatud tiisikushaigete sõjameeste raviga. Lainevee ütles, et seda daatumit plaaniti mullu tähistada, kui sellest möödus täpselt sada aastat. Covid-19 leviku tõttu kehtestatud piirangute tõttu ei olnud see võimalik.

Lainevee ütles, et ta plaanib raamatut levitada Eesti vabadusvõitlejate organisatsioonide kaudu. Aastate jooksul on Seli tervisekeskuses käinud taastusravil kaitseväelased, ajateenijad, missioonidel käinud kaitseväelased, eruväelased, Tšernobõli aatomielektrijaama avarii tagajärgi likvideerimas käinud mehed, kaitseliitlased ja missioonidel hukkunud sõjaväelaste pereliikmed. Teet Lainevee hinnangul on saja aasta jooksul Seli patsientide arv olnud ligikaudu 35 000. Perioodil 1995–2019 kandis asutus Seli tervisekeskuse nime, aga alates 1. jaanuarist 2020 on see Seli kaitseväe tervisekeskus.
Raamatus “100 aastat tiisikuse, kopsuhaiguste ja taastusravi Seli mõisas” on kokku 125 lehekülge.

spot_img
0 Kommentaari
Inline Feedbacks
Vaata kõiki kommentaare
5,680JälgijatLike
1,179JälgijatFollow

Viimased uudised