Kunstikonkurss pööras tähelepanu elurikkusele

0
268
Konkursi peapreemia pälvis Anella Piip tööga „Sa ei ole metsas üksi. Hooli!“ (Rapla Vesiroosi kool, juhendaja Sigre Luisk).

Raplamaa lastele ja noortele suunatud kunstikonkurss „Oma silmaga” toimus sel aastal juba 19. korda. Iga kord antakse osalejatele ette teema ja seekord oli selleks „Elu rikkus – elurikkus“. Kuna teema oli intrigeeriv, laekus konkursile väga eriilmelisi töid, mis tõid esile nii teema ilusa kui ka valusa poole.

Konkurssi viib läbi Kehtna kunstide kool ja vaid korra varem on tänuüritus korraldatud väljaspool kooliruume. Seekord mindi 8. juunil Rapla keskraamatukokku, kus praegu on saalis üleval ka konkursitööde näitus, mis jääb avatuks kuni 7. juulini.

Kehtna kunstide kooli juhataja Anne Ummalas sõnas konkursi teemat lahti seletades: „Elurikkus – maailm on suur ja mahutab palju. Nii suuri kui ka väikseid. Igale ühele on oma koht ja igast ühest sõltub midagi. Elurikkus on see, kui loodus toimib koostöös ja kõik mahuvad ära. Meil on mitmekülgsus ja me toetame üksteist.“

Žüriisse kuulusid sel korral kunstnik Made Balbat, Kehtna valla disainer Seily Sõgel-Raid ja keraamik Margit Terasmees. Parimate tööde valimiseks laotati kümnest koolist laekunud 132 tööd kunstikooli klasside põrandatele ja tunnustuse said žüriilt sellised tööd, mis neile just sel hetkel olid olulise sõnumiga või mis näisid neile väga hea teostusega kunstiteostena.

Ükski žüriiliige ei olnud kahjuks ise tunnustusüritusel kohal, kuid Anne Ummalas luges ette Seily Sõgel-Raidi mõtted, mis kõlasid nii: „Sel aastal kõnetas lapsi kindlasti keskkond ja mure keskkonna pärast. Kindlasti on ka palju rohkem meedias käsitletud valupunkte ja looduse säilimist ja katastroofide tihenemist. Seda oli palju näha ja tunnetada laste töödes. Usun, et see näitab ühtlasi, et uus põlvkond hoolib loodusest ja tunneb muret tuleviku elukeskkonna üle.“

Made Balbat tõi oma arvamuses välja, et sel aastal oli konkursil mitmeid väga põnevaid ja leidlikke töid ning iga laps oli leidnud oma huvitava lähenemise. „Oli tunda, et teema kõnetas, pani mõtlema. Nägin nii optimistlikke, humoorikaid kui ka tõsiseid, ohutunnet kajastavaid töid,“ tõi Made välja.

Omalt poolt lisan, et näituse külastajatel tasubki vaadata neid töid mitte kui lihtsalt ilusaid pilte, vaid tajuda seda, mis mõttega laps selle tegi ja mis tundeid üks või teine pilt endas tekitab.

Tehnilise poole pealt tõi Made välja, et seekord oli veidi vähem maalilisi töid ja rohkem joonistusi. Graafilises tehnikas teostatud piltidega esines tema arvates tuntud headuses Kohila koolituskeskus, juhendaja Gudrun Koppel. Nii Anne Ummalas kui ka Made Balbat rõhutasid kunstiõpetajate tähtsust, kes oskavad lastes nende anded välja tuua.

Pikki aastaid on kunstikonkursi tunnustamisel koostööpartneriks olnud Kehtna Mõisa OÜ, kes selgi aastal valis välja 12 oma lemmikut, kellele anti eripreemia. Eripreemiaid andsid välja ka Tartu Loodusmuuseum, Kehtna vald ja Kehtna klubi.

Kolme vanuserühma kolmele paremale ja konkursi üldvõitjale on aga aastaid rahapreemiatega õla alla pannud Ene ja Peeter Padrik. Lisaauhinnaks olid sel aastal parimatele žürii pikaajalise juhi Made Balbati loodud pildiga tassid.

Konkursi peapreemia pälvis Anella Piip tööga „Sa ei ole metsas üksi. Hooli!“ (Rapla Vesiroosi kool, juhendaja Sigre Luisk). Tema tööga on kujundatud ka plakatid ja tänukirjad. Peapreemia lisaauhinnaks oli žürii liikme Margit Terasmehe keraamiline tass.

Selleks, et tänuüritusest jääks ka eriline mälestus, loodi kunstiõpetaja Saima Randjärve juhendamisel toonitud vineeri peale looduslikke materjale ja liimi kasutades üks teos, mis raamatukogu õuel kutsubki näitust vaatama.

Järgmine aasta on konkursi juubeliaasta. Anne Ummalas ütles, et talle endale isiklikult meeldib seda konkurssi korraldada, kuna tal on nii palju koostööpartnereid ja toetajaid abiks. „See on alati rõõm, kui need tööd hakkavad laekuma. Seda konkurssi teen ma hea meelega edasi,“ sõnas ta.

Sel aastal oli küll õhus hirm, et kuna koolid olid ju pikalt kinni, kas üldse tuleb töid. Seetõttu pikendati ka konkursi lõpuaega. Saabunud töid on küll vähem kui varem, kuid nende tasemega ollakse väga rahul.

***

Konkursi parimad

I vanuserühm 7-10-aastased

I preemia – „Meie kured“, Lisette Karuoja, Kehtna kunstide kool, juhendaja Saima Randjärv

II preemia – „Perekond“, Lisett Delii Lindeberg, Kohila koolituskeskus, juhendaja Gudrun Koppel

III preemia – „Irbis e lumeleopard“, Isabel Muna, Kaiu põhikool, juhendaja Kaia Saaremets

II vanuserühm 11-13-aastased

I preemia – „Elurikkus“, Merit Evisalu, Kohila mõisakool, juhendaja Keiu Kuresaar

II preemia – „Sooräts“, Oskar Randmaa, Märjamaa gümnaasium, juhendaja Eve Burmeister

III preemia – „Ainus puu“, Klaara-Liisa Tint, Kehtna kunstide kool, juhendaja Saima Randjärv

III vanuserühm 14-18-aastased

I preemia – „Looduses“, Fiona Electra Johannson, Kehtna kunstide kool, juhendaja Saima Randjärv

II preemia -„Merereostuse tagajärg“, Dagne Oidsalu, Kehtna põhikool, juhendaja Edda Rei

III preemia – „Elu rikkus – elurikkus“, Elisabet Kokk, Eidapere kool, juhendaja Mari Vest

Kehtna Mõisa OÜ eripreemiad:

Ohustatud liigi preemia – „Ohus panda“, Mart Villig, Kehtna põhikool, juhendaja Edda Rei

Keskkonna preemia – „Ninasarvik“, Marit Toomla, Kehtna põhikool, juhendaja Edda Rei

Kõige väiksema märkamise preemia – „Mett otsimas“, Ain Markus Välja, Kehtna kunstide kool, juhendaja Saima Randjärv

Looduskaitse preemia – „Loodus kõneleb“, Marta Leen Valting, Märjamaa gümnaasium, juhendaja Eve Burmeister

Hea tuju preemia – „Elurikkus“, Nele Liis Kõllamaa, Kohila mõisakool, juhendaja Keiu Kuresaar

Huumori preemia – „Loodusretk“, Meribel Poom, Kehtna kunstide kool, juhendaja Saima Randjärv

Leidlikkuse preemia – „Ohus habekakk“, Lisett Männa, Kehtna põhikool, juhendaja Edda Rei

Fantaasia preemia – „Fantastiline elurikkus“, Arina Slavskaja, Kohila mõisakool, juhendaja Keiu Kuresaar

Väljendusrikkuse preemia – Grete-Liis Kalmiste, Märjamaa gümnaasium, juhendaja Eve Burmeister

Graafika preemia – „Elurikkus“, Sandra Vikat, Kohila koolituskeskus, juhendaja Gudrun Koppel

Graafika preemia – „Elude rikkus“, Anne-Riin Peep, Kohila koolituskeskus, juhendaja Gudrun Koppel

Maalilisuse preemia – Laura Volga, Eidapere kool, juhendaja Mari Vest

Tartu Loodusmuuseumi rahvuslooma preemia

„Öised saladused“, Karolin Urva, Kohila mõisakool, juhendaja Kaili Angela Konno

„Kuidas läheb, hall hunt?“, Jessica Jorš, Kehtna kunstide kool, juhendaja Saima Randjärv

Kehtna valla disainipreemia

Kirke Reimal, Järvakandi kool, juhendaja Piret Uibotalu

Kehtna klubi preemia

„Elurikkus“, Nele Liis Kõllamaa, Kohila mõisakool, juhendaja Keiu Kuresaar

„Kas mina jään alles?“, Elisa-Beth Kerro, Juuru Eduard Vilde kool, juhendaja Anneli Simkin

0 Kommentaari
Inline Feedbacks
Vaata kõiki kommentaare