19-aastane murdmaasuusataja Hendrik Peterson on seadnud sihiks võistelda edukalt üliõpilaste taliuniversiaadil ja juunioride maailmameistrivõistlustel. Mõlemad võistlused on eesootaval hooajal. Praegu viibib Peterson Põhja-Soomes Levil lumelaagris, kuhu jääb veel mitmeks nädalaks.
Kogu ettevalmistus käib selle nimel, et olla talvistel suurvõistlustel heas löögihoos.
Raplamaa Sõnumitele andis ta intervjuu interneti vahendusel.
Peterson on Raplast pärit murdmaasuusataja. 2018. aasta kevadel lõpetas ta Rapla Vesiroosi koolis üheksanda klassi ning jätkas õpinguid Otepääl Audentese spordigümnaasiumis, keskendudes murdmaasuusatamisele. Ta lõpetas kooli tänavu kevadel ning jätkab haridusteed Tartu Ülikoolis, kus valis erialaks majanduse. Nüüd tulebki leida võimalus, kuidas ühendada õppetöö ülikoolis ja treeningud.
Peterson ütles, et suuri probleeme ei ole sellega tekkinud. Oma õppeaineid saab ülikoolis sättida nii, et treeningutele mõeldud aega on isegi rohkem kui keskkooli ajal. Muidugi saab ka Tartu ümbruses treenida, aga ise eelistab ta Otepääd. Seal on maastik suusatamiseks lihtsalt sobivam ning just seetõttu käib ta seal regulaarselt treenimas. Tartu ja Otepää vahe ei ole ju ületamatult pikk, kuid novembri keskpaigas ei ole seal veel lund. Nii tuligi võtta ette lumelaager Põhja-Soomes. Sinna sõitis Peterson koos oma tiimikaaslastega Jõulumäe suusaklubist.
Tegemist ei ole hooaja esimese lumelaagriga. Lume peal käidi harjutamas ka septembris ja oktoobris Austrias. Põhja-Soomest tullakse tagasi novembri lõpus lootusega, et siis katab lumevaip ka Lõuna-Eesti nõlvasid.
Esimene võistlus Olosel
Samal ajal pingeliste treeningutega üritab noor suusataja olla järjel ka ülikoolis. See ei ole üle mõistuse keeruline, sest distantsõppele viidud ülikoolis toimuvad nagunii paljud loengud virtuaalses ruumis ja siis ei ole vahet, kus neid kuulata. Samamoodi saab ka teste sooritada arvuti vahendusel samahästi Põhja-Soome lumistel nõlvadel.
Käes on novembri keskpaik ja käib tihe valmistumine algavaks hooajaks. Möödunud nädalavahetusel kogunesid maailma tippsuusatajad Olosele, mis asub samuti Põhja-Soomes. Seal peeti hooaja-eelne kontrollvõistlus, kus rajal käis ka Peterson. Juba enne võistlust ütles ta, et kõrgemate kohtade eest ta seal võistlema ei hakka. Vahe maailma tippudega on siiski parajalt suur, kuid see oli võimalus luua võrdlusmoment enda ja kiireimate suusatajate vahele. Distants oli Olosel 15 kilomeetrit ning 98 lõpetaja seas teenis ta 79. koha. Sealjuures tuli ta eestlaste omavahelises n-ö mitteametlikus mõõduvõtus kaheksandaks.
Stardis olid paljud maailma tippsuusatajad ning olümpiavõitja Iivo Niskanenile kogunes kaotust 6 minutit ja 40 sekundit.
Üliõpilaste taliuniversiaad
Murdmaasuusatamise maailmakarikasari saab alguse 26. novembril Rukal. Nii kõrgele tasemele Peterson veel ei küündi, kuid see-eest on tal algavaks hooajaks oma sihid. Esimene neist on seotud üliõpilaste taliuniversiaadiga detsembri teises pooles Šveitsis. Varem pole Peterson sellel võistlusel osalenud ning seega saab see olema uus kogemus. Distantsid, kus ta osaleb, ei ole veel täpselt paigas, aga ise ütles ta, et mõtleb teatesprindi peale. Samuti on kavas 30 kilomeetri klassikatehnikasõit. Vabatehnika sobib Petersonile enda sõnul paremini, kuid ka klassikasõitudel pole viga.
Sealt edasi tulevad juba Eesti meistrivõistluste etapid ja jaanuaris või veebruaris juunioride maailmameistrivõistlused. Esialgu pidid need olema Poolas, aga kogu koroonasegaduse keskel on praegu nende toimumispaik lahtine. Hea on tõdeda, et õnneks ei ole see viirus puudutanud Petersoni ennast. Võistlustel tuleb küll rohkem tegeleda bürokraatiaga ja anda koroonateste, aga haigus ise teda maha murdnud ei ole.
Hooandja
Eesti murdmaasuusatamist on viimastel aastatel räsinud tõsised skandaalid. Et see jõuaks taas maailmaareenile, tuleb läbi teha uus tõus, isegi renessanss. Just seda püüavadki teha Suusapoisid ning Peterson kuulub sellesse gruppi. Sotsiaalmeedias võib neid leida nime alt @suusapoisid Facebookis, Instagramis ja isegi TikTokis. Lisaks temale kuuluvad sellesse gruppi treeningukaaslased Simo ja Anders. Üheskoos soovitakse tuua murdmaasuusatamine taas heasse valgusesse.
Igaühel neist on kirjas oma saavutused. Nii näiteks on Simo neljakordne Eesti meister, Anders viiekordne Eesti meister ning Hendrik kahekordne Eesti meister. Samuti võib Hendriku saavutuste reas tuua välja selle, et 2021. aasta Tartu maratonil saavutas ta kuuenda koha. Muidugi oli see koroona poolt räsitud võistlus ja paljud välismaa sõitjad osaleda ei saanud, aga kindlasti ei võta see ära kuuenda koha kirkust. Kolmepeale on neil ette näidata üksteist Eesti meistritiitlit, Tartu maratoni 6. koht ja rullsuusatamise maailma karikavõistluste sarja poodiumikohad.
Et oma eesmärke ellu viia, koguvad Suusapoisid raha veebilehel hooandja.ee. Novembri lõpuks loodetakse kokku saada 5500 eurot. Käesoleva nädala alguse seisuga oli neil sellest koos 670 eurot. “Usume, et meeskonnana koos suudame suusatada Eesti murdmaasuusatamise tagasi tippu ning olla maailmaga konkurentsivõimelised juba sel talvel. Seni oleme kraapinud kokku suure osa ressurssidest oma taskutest, kuid selleks suuremaks tõukeks peame otsima hoogu mujalt,” selgitasid nad ise.
110 protsenti
Eespool oli juttu üliõpilaste taliuniversiaadist ja juunioride maailmameistrivõistlustest, aga teatavasti on sel talvel üks suur võistlus veel tulemas. Olümpiamängud Pekingis. Hendrik Peterson ütles, et see võib kõlada suurelt, kuid Pekingi piletite püüdmine ei ole võimatu. Selleks peab lihtsalt kõik 110-protsendiliselt õnnestuma. Kui see peaks võimalikuks osutuma, siis just sprindidistantsidel.
See saab olema erakordselt keeruline. Kui nii kõrgelt ei unistaks, poleks õnnestumiseks variantigi. Veel järgnevad nädalad ollakse koos Jõulumäe suusaklubi liikmetega Levil laagris. Kui sealt novembri lõpus tagasi tullakse, seatakse lootus selle peale, et ka Eestis saaks suusatada. “Hea oleks. See teeks elu palju lihtsamaks,” sõnas Peterson.