17.2 C
Rapla
Pühapäev, 7 aug. 2022

Millist kasu saab praegu päikesepaneelide omanik?

Elektri börsihinnad on viimasel ajal kõrged või väga kõrged, kergitades elektriarved suuremaks kui kunagi varem. Kõiki tarbijaid hinnatõus aga nii tugevasti ei puuduta.
Eesti Energia pressiesindaja Priit Lutsu sõnul on nende klientidest börsipaketi valinud umbes 35% Raplamaa klientidest. See, kui paljud neist praegu kõige kallimaks muutunud kütet ehk elektrikütet kasutavad, ei ole neil elektrimüüjana teada. Samuti ei ole neil maakonnapõhiselt teada, kui paljud on praegu börsipõhise paketi vahetanud fikseeritud hinnaga paketi vastu. Kogu Eestis on viimase kuu jooksul paketti vahetanud aga paar tuhat Eesti Energia klienti.
Üks võimalus, mida inimestele oma elektriarve vähendamiseks soovitatakse teha, on investeerida päikesepaneelidesse, kuna sellega säästetakse nii elektri-, võrgutasu kui ka riiklike maksude arvelt ja enda tarbimisest üle jäänud elektri saab võrku tagasi müüa. Kõigi jaoks ei ole päikesepaneelide soetamine küll realistlik investeering, kuid uurisime Lutsu käest, kas praegusel talvisel ajal päikesepaneelid üldse elektrit toodavad ja kui suurt kasu päikesepaneelide kasutaja elektrit müües teenida saaks.
Kuigi talvel liigub päike madalamalt ja päikesepaneelide tootlikkus on väiksem, ei ole see Lutsu sõnul siiski päris olematu. Nende tootlikkuse kõrgaeg jääb tavaliselt märtsi ja hilise septembri vahele. Kõige suurema tootlikkusega on aga tavaliselt mai, kuna siis on olud (päike käib kõrgelt, temperatuurid on jahedad) paneelide tööks kõige soodsamad.
„Paljud meie kliendid tootsid suvel oma päikeseelektrijaamades piisavalt palju elektrit, nii et nende elektriarve on siiamaani miinusmärgiga ning nad kasutavad suvel teenitud tulu tasaarveldusena hetkel olevate elektrikulude katteks. Investeering päikesepaneelidesse ei ole täna kehvema tootlusega kui näiteks aktsiaturgude ajalooline keskmine. Kui vaadata keskmise eramaja katusele planeeritava päikesepargi maksumust, on see sageli väiksem kui selle maja ees seisva auto maksumus. Kusjuures erinevalt autost toodab päikeseelektrijaam 25 aasta jooksul positiivset rahavoogu,” tõi Luts välja.
Ta tõi ka näite, kui palju kasu saaks kodumajapidamine, mille aastatarbimine on 15 000 kWh ja mille katusele mahub 8 kW võimsuses päikesepaneele. Säästetud ja võrku müüdud elektrienergialt võidetaks sellisel juhul orienteerivalt 650 eurot aastas, ehk pool oma senisest elektriarvest. Süsteemi eluea jooksul on rahaline võit seega üle 16 000 euro.
„Kui elektri börsihind jääb praegusega sarnaselt kõrgele tasemele, võib tasuvusaeg väikeelamu lahendusel olla isegi ligi poole lühem, kui seda eelmiste aastate elektrihindade põhjal algul eeldati. Päikesepaneelide paigaldamine mitte ainult ei kaitse kallineva elektrihinna eest, vaid teeb ka omanikud õnnelikuks, sest võrku müües teenib suuremat tulu. Lisaks kokkuhoiule lisavad päikesepaneelid kinnisvarale väärtust ja võimaldavad suurendada hoonete energiatõhusust,” rääkis Luts.
Seda, kui palju on Raplamaal neid päikesepaneelide omanikke, kes elektrit võrku müüa saavad, kuidas riik kõrgete elektriarvete puhul aidata kavatseb ja mida ise oma tarbimismahtude vähendamiseks teha saab, kuula reedel kell 15 Raplamaa Sõnumite podcastist „Elust Raplamaa võtmes”. Podcast on leitav Raplamaa Sõnumite kodulehelt ja Soundcloud’ist.

spot_img
0 Kommentaari
Inline Feedbacks
Vaata kõiki kommentaare
5,680JälgijatLike
1,179JälgijatFollow

Viimased uudised