11.6 C
Rapla
Neljapäev, 26 mai 2022

Positiivne soolapuhumine – Kohilas toodetakse omanäolisi soolaseadmeid

Paljude teiste toodete kõrval arendatakse ja toodetakse näiteks ameeriklastele läbipaistvaid ruume, milles inimesed saavad end treenida ning sisse hingata peeneks jahvatatud soola.

Kohilas tegutseb kaks ettevõtet, mis teevad oma tooteid puhtalt välisturule. Käisime ühel neist, Anchor Salt World OÜ-l külas.

„Siin on hästi palju juhuseid,“ alustab ettevõtte üks esindajaid Andri Sinka. Sattusime ettevõttele külla peaaegu täpselt selleks ajaks, kui tegevuse algusest möödus kümme aastat. Sinka räägib, et tal oli enne selles ettevõttes tegutsemist oma firma, milles tegeles tootearendusega. „Tegin palju erinevaid projekte, üks neist oli ka soolaseadmed,“ ütleb ta. Soolaseadmete all peab ta silmas aparaate, mis jahvatavad puhast naatriumkloriidi ehk teisisõnu meditsiinilist soola aerosooliks.

„Seda saab kutsuda soolapuhumiseks,“ ütleb Sinka naerdes ning lisab: „Midagi toimub, aga ei näe.“ Kuna aparaat jahvatab soola niivõrd peeneks, ei ole seda õhus lendlemas absoluutselt näha. Küll aga võib soola suurenenud kontsentratsiooni õhus tunda oma huultelt, kirjeldab ta.

“Midagi toimub, aga ei näe” kirjeldab päris hästi ka ettevõtte tegevust üldiselt. Lohu poolt Kohilasse sõites jäävad eramajade taha peitu küllaltki suured tootmishooned, mille sisu jääb välisel vaatlusel mõistatuseks. Veelgi vähem on aru saada, et seal tegutseb kaks erinevat ettevõtet, kuigi ühise juhtimise all. Mõlemad ettevõtmised on leidnud endale turu eranditult väljaspool Eestit, kuigi tootearendus ja tootmine on eranditult Eestis, veelgi täpsemalt – Kohilas.

Soolaseadmed jahvatavad puhast naatriumkloriidi ehk teisisõnumeditsiinilist soola aerosooliks.

Miks just Kohilas, on seotud asjaoluga, et ettevõtte omanik on Sinka sõnul Eesti juurtega austraallane, kes juhuslikult elab sealkandis. „Kuna ta on suur Eesti fänn, tahtis ta siia investeerida,“ räägib Sinka. Parasjagu oli tootmishoonete kompleks, mida ettevõtted praegu kasutavad, müügis. Juhuse tahtel sattus just Sinka austraallasele seltsi ettevõtteid üles ehitama, kuna tal olid vajalikud tootearendusega seonduvad teadmised. „Alguses võib tunduda, et mis seal siis ära teha on, aga soola puhul tekib korrosioon ja tootearendust on vaja, et teha seadmed töökindlaks,“ räägib Sinka. Kümme aastat tagasi alustati kahe mehega, nüüdseks toimetatakse viiekesi.

Tootmine siin, müügiosakond Ameerikas
Jällegi pelgalt juhuse tahtel sattus seltskonda väliseesti naisterahvas, räägib Sinka. „Tema hakkas müügiga tegelema, meie tootearenduse ja tootmisega. Müügiosakond asub meil Ameerikas ja tootmine siin,“ ütleb Sinka. Seni on äri selliselt väga hästi toiminud. Ameerika müügiosakonna kaudu jõuavad ettevõtte tooted kõikjale maailmas, aga Eestis neid ei leidu. Sinka sõnul on see tingitud suures osas sellest, et Eestis ei ole oma müügiosakonda, siin lihtsalt ei ole kedagi, kes sooviks seda tööd teha. Samas ei taheta äri Sinka sõnul ka liiga keeruliseks ajada.

„Seda saab kutsuda soolapuhumiseks,“ naerab ettevõtte esindaja Andri Sinka ning lisab: „Midagi toimub, aga ei näe.“

„Kust on tulnud sõna soolapuhumine? Eesti keeles on see väga halva maiguga sõna,“ arutleb Sinka. Ta jutustab, et väljend soolapuhumine pärineb aegadest, mil erinevate meditsiiniasutuste asemel pakkusid inimestele abi näiteks ravitsejad: „Kui keegi oli haige, tuli ravitseja, võttis kotist midagi ja puhus peo pealt. See oli soolade ja ravimtaimede puru. Kui oli kergem haigus, siis võis see aidata. Soola antiseptiline toime on teada. Enamasti see puhumine aga ei aidanud. Öeldi, näe soolapuhuja käis, aga midagi ei teinud.“ Sinka sõnul on veel praegugi soolakambrid midagi sellist, mida külastavad regulaarselt ikka need, kes usuvad.

Tegelikult ei peagi uskuma, teab Sinka. Ta räägib, et tänaseks on tehtud uuringuid, mis tõestavad soola positiivseid mõjusid. Ta toob näite Soomes Tampere ülikoolis läbi viidud uuringust, kus loodi kaks võrdset soolakambri ruumi, ainult et ühel ei olnud soolaseadmeid lisatud, ning kaasati kahes testrühmas inimesi. Kuna soolaseadmed jahvatavad õhku paisatava soola niivõrd peeneks, ei ole seda silmaga näha ja ei pruugi ka alati olla muul moel tuntav, et soola õhus liigub. Seega inimesed ei saanud aru, millisesse testrühma nad kuulusid. Ühed külastasid soolaseadmetega soolakambrit ja teised ilma seadmeteta soolakambrit. „Tulemused olid ühesed,“ ütleb Sinka. Ehk et neil, kes külastasid ilma vastavate seadmeteta kambrit, lihtsalt mingit tulemust ei olnud, teistel aga oli.

„Mis tulemustest me siis räägime? Soolateraapia aitab hingamisteede probleemide puhul. Sool jahvatatakse peeneks ja sa hingad seda kopsudesse. Kuna osakesed on nii väikesed, jõuavad nad sügavale kopsukudedesse. Sool seob lima ja muudab lima väljaköhitavaks. Aitad oma organismile kaasa. Näiteks astma on selline haigus, mis ei ole ravitav, aga seda saab leevendada. Inhalaatorid laiendavad hingamisteid, sool teeb seda ka. Sool aitab organismil end ise puhastada ning parandab hapnikuvahetust,“ räägib Sinka.

Kuigi toodete tellijad on ilmselgelt soola võimetesse uskujad,on ettevõttel tulnud lisada toodetele ka funktsioon, mis võimaldab kliendil soola õhus lendlemas näha.

Niisama istumise asemel treening
Anchor Salt World OÜ eripära on tellimustooted. Mitte midagi ei toodeta hulgi ega ette, vaid alati vastavalt klientide soovidele. Toodetakse näiteks nii kaasaskantavaid pulkasid, mida saab iga inimene ükskõik kus kasutada, et leevendada hingamisteede vaevusi või miks mitte ka selleks, et ennetada haigusi. Samas toodetakse ka seadmeid kodustesse ruumidesse, isegi lemmikloomade tarbeks, aga enamasti siiski erinevate tervisega tegelevate asutuste jaoks.

„Viimasel ajal soovitakse enam tooteid tervisliku treenimise jaoks,“ räägib Sinka. Ta selgitab, et kui enamasti käivad inimesed soolakambrites ja istuvad tavapärasel, pigem lösutaval viisil, siis ei anna soolakamber alati tingimata maksimaalset efekti. Sirgema seljaga istumise toetamiseks on kambritesse pandud vastavad toolid, aga ka see alati ei aita. „Aste edasi on see, et ruumis tuleks teha kergemat tüüpi treeningut, et inimene hingaks sügavamalt,“ selgitab Sinka.

Anchor Salt World OÜ eripäraks on tellimustooted. Mitte midagi ei toodeta hulgi ega ette,
vaid alati vastavalt klientide soovidele.

Ettevõttes ringi jalutades näeme ka oma silmaga üht tellitud soolaaparaadiga ruumi. See on neljast küljest läbipaistev väikene kuubik, kuhu mahub mugavalt üks inimene sisse istuma. Selle ruumi küljes on soolaseade ja ka üks eriskummaline punane lamp. Lambist täpsemalt Sinka rääkida ei tohi, kuna see pidavat olema ameeriklaste patenteeritud eritoode. Igatahes on ameeriklaste seas nõutud just sellises ruumis viibimine, kus on nii see lamp kui ka soolaseade. Lisaks paigutatakse ruumi õhutakistuspidurdussüsteemiga velotrenažöör, mille sarnast võib ka meie jõusaalides kohata. Nii saab inimene end seal ruumis treenida ning samal ajal mitmekülgselt tervendada.

Valdavalt on inimesed harjunud, et soolakambrid ongi sõna otseses mõttes soola täis kambrid, aga tegelikult see ei pea nii olema. Sinka sõnul võib soolaga kaetud kamber olla ilus, aga kasu sellest ei ole. Ehituslikult on soolaga kaetud kambrite loomine aga keeruline. Oluliselt lihtsam on soetada endale soolaseade ja see tavalisse ruumi paigutada. Sinka sõnul saavad inimesed näiteks nende seadmeid sama hästi kui külmkappe oma tuppa nurka seisma panna.

Nõudlus kasvab
Soolaseadmetest ja soolaseadmetega ruumidest on hakanud huvituma treeningrühmad, spaad, aga ka näiteks kosmeetikud. „Peenel soolal on omadus minna nahapooridesse. Kuna sool imab niiskust seal, kus on seda lihtsam teha, ta ka niisutab nahka. Näiteks psoriaasi puhul sool kuivatab laiku, kuiva nahka aga niisutab,“ räägib Sinka. Ta toob näitena, et just suurema soolakontsentratsiooni tõttu õhus tunnevad inimesed tihti näiteks Vahemere äärde reisides, et mitmed tervisemured leevenevad.

„Kui inimese tervisel midagi viga ei ole, siis miks ta peaks sellist asja ostma või soolakambris käima? Ei peagi, aga kui käia paar korda kuus, on suur tõenäosus, et külmetusnähtusid koged väga harva,“ räägib Sinka. Eraisikutest jõuavad nendeni tihti inimesed, kes otsivad alternatiivseid ravivõimalusi, soovides näiteks vältida tabletiravi.

Samas aga otsitakse abi ka oma loomadele. „Lemmikloomade eest hoolitsetakse tavaliselt veel paremini kui enda eest,“ ütleb Sinka naerdes. Mehe sõnul kasutavad paljud Ameerika ja Austraalia hobuste võidusõidutallid soolaseadmeid. „Kui hobune on saanud nädal aega järjest soolaseadmega ruumis hingata, jookseb ta ringi pool sekundit kiiremini ära. Sellel alal on see väga suur ajavõit,“ teab Sinka.

Ettevõte müüb oma tooteid kõikjale maailmas. Eestisse müüvad vaid siis, kui keegi ise oskab huvi tunda. Nõudlus tundub Sinka sõnul hetkel kasvavat, kuigi on aastate lõikes püsinud pigem stabiilne. Kuna tööd tehakse vastavalt tellimustele, ei oska ettevõte kunagi aasta lõikes ennustada, mida keegi ja millal võiks tellida. Sellest tulenevalt on ettevõte ka väike. Töötajaid on soolaseadmeid tootvas firmas kuus. „Kõik, kes siin töötavad, oskavad kõiki asju teha, suudame üksteist asendada,“ ütleb Sinka.

Ringi jalutades näeme, kuidas tõesti vaid üksikud inimesed toimetavad. Väga suures osas on tegemist peene käsitööga, mistõttu ei ole ka Sinka sõnul neile Hiina järele jõudnud. See ei ole midagi sellist, mida saaks masinal ja liini peal hulganisti toota. Vaja on inimese mõistust ja käsi. Kohapeal arendatakse vastavalt tellimusele erinevaid tooteid ja pannakse osadest kokku. Väga väike osa detailidest tellitakse mujalt. Kõik tooted pannakse kohapeal kokku, ka kambrid ja ruumid ehitatakse üles, et olla kindlad, et need toimivad, ning seejärel pakendatakse juppidena saatmiseks.

Kuigi toodete tellijad on ilmselgelt soola võimetesse uskujad, on ettevõttel tulnud lisada toodetele ka funktsioon, mis võimaldab kliendil soola õhus lendlemas näha. Nagu enne mainitud, üldjuhul soola ei ole näha, kuigi ta juba toimib. Sinka selgitab, et ei ole haruldane, kui helistatakse ja öeldakse, et seade ei tööta enam, soola ei tule. Tihti on aga nii, et soola siiski tuleb, aga on hakatud lihtsalt kahtlema ja selleks on loodud lisafunktsioonina võimalus nupuvajutusega soola olemasolus kindlust saada. Sinka näitab ka meile ühe kaasaskantava soolaseadme peal seda nupuvajutust.

Ettevõtte loodud seadmed on niivõrd spetsiifilised, et Sinka ei pelga meile midagi näidata. „Kes soovib, see võib proovida järele teha,“ ütleb ta enesekindlalt.

Toodetakse näiteks kaasaskantavaid pulkasid, mida saab iga inimene ükskõik kus kasutada, et leevendada hingamisteedevaevusi
spot_img
0 Kommentaari
Inline Feedbacks
Vaata kõiki kommentaare
5,680JälgijatLike
1,179JälgijatFollow

Viimased uudised