11.6 C
Rapla
Pühapäev, 14 aug. 2022
spot_imgspot_img

Tohisoo mõisas on hoiul eri maade kunstnike keraamika

Siret Saar

Tohisoo mõisa keldrisse on kahekümne kahe aasta jooksul kogunenud muljetavaldav keraamika kogu. Enne nädalavahetusel algavat järjekorras juba 22. keraamikasümpoosionit heitsime kogule põgusa pilgu.

Rahvusvahelist keraamikasümpoosionit on Tohisoo mõisas peetud 2000. aastast, kui mõisapargis valmis esimene anagama-tüüpi ahi. Selles puudega köetavas ahjus on võimalik valmistada suurvorme ning see on olnud ahvatluseks paljudele keraamikutele kogu maailmas. Üks sümpoosioni traditsioone on, et iga kunstnik jätab lahkudes vähemalt ühe kohapeal valminud töö Tohisoole.

Tohisoo mõisas asuva koolituskeskuse administraator Sirje Mäesalu lubas meid lahkelt keldrisse, kus leidus väga erinevat keraamikat alates koeraninadest kuni suurte vaasideni. Kogunenud keraamika on olnud väljas juubelinäitusel, aga üldjuhul saavad huvilised koguga tutvuda kokkuleppel koolituskeskusega. Kahjuks pole esemete juures kirjas autori nime ega valmimisaastat.

Mõned tööd on väljas ka koolituskeskuse ruumides, aknalaudadel, trepimademetel ja fuajees. Näiteks on hoone esimesel korrusel veidi salapärane lind, mille autor on II sümpoosionil osalenud lätlanna Vita Valdmane. Kohila mõisapargis on aga võimalik vaadelda eelmisel aastal sümpoosioni ajal loodud tuleskulptuuri, mille autor on Sander Raudsepp.

9. juulil saab alguse XXII Kohila sümpoosion. Pärast vahepealset koroonapausi on keraamika suursündmus taas rahvusvaheline. Sel aastal osalevad kunstnikud Jan Christian Hvistendahl Norrast, Kinga Ráthony Ungarist, Ruth Hazi Iisraelist, Callum Trudgeon Suurbritanniast, Denny Gerwin Ameerika Ühendriikidest, Rosana Tagliari Bortolin Brasiiliast, Rūdis Pētersons Lätist, Karin Flurer-Bruenger Saksamaalt, Vlad-Teodor Stochita Rumeeniast ja Eike Eplik Eestist. Sümpoosioni korraldavad Lumi Kristin Vihterpal ja Jekaterina Kultajeva.

Sümpoosion kestab 1. augustini ning lõpeb traditsiooniliselt ühepäevase näitusega 31. juulil, kui kõik osalevad kunstnikud panevad välja oma kolme nädala jooksul valminud tööd. Kuid publik on oodatud sümpoosioni ajal osa saama ka avatud stuudiote päevast (15. juulil), kunstnikega kohtumisest (20. juulil) ja loengust „Keraamikud jt sepad loomariigis” (27. juulil).

spot_img
0 Kommentaari
Inline Feedbacks
Vaata kõiki kommentaare
5,680JälgijatLike
1,179JälgijatFollow

Viimased uudised