17.7 C
Rapla
Esmaspäev, 17 juuni 2024
UudisedPresident Karis: uus valitsus ei ole valimiskampaania, vaid Eesti juhtimine läbi mitme...

President Karis: uus valitsus ei ole valimiskampaania, vaid Eesti juhtimine läbi mitme kriisi

President Alar Karis kohtus täna (neljapäev, 14. juuli – toim.) hommikul peaminister Kaja Kallasega, kes esitas riigipeale tagasiastumispalve, mis tähendab ka kogu praeguse valitsuse tagasi astumist. Arvestades Reformierakonna, Isamaa ja Sotsiaaldemokraatliku Erakonna kokkulepet moodustada uus koalitsioon, tegi riigipea Kaja Kallasele kui Reformierakonna esimehele ettepaneku uue valitsuse moodustamiseks.

Eelnevalt rääkis president Alar Karis kõigi parlamendierakondade esimeestega, saamaks viimast ülevaadet sisepoliitilistest jõujoontest.

„Ootan valitsuskoalitsiooni, mis hoolimata suvest asuks kohe tööle ja kus kõik ministrid asuksid kohe poliitiliselt juhtima enda vastutusvaldkondi,“ ütles president Karis.

„Mina ei ole nõus kasutama väljendit vahevalitsus või üleminekuvalitsus,“ rõhutas riigipea. „Uue koalitsiooni järgmised kaheksa kuud nõuavad kõigilt koalitsioonierakondadelt, kogu valitsuselt jäägitut pühendumist ja see pole valimiskampaania. See on Eesti juhtimine läbi mitme kriisi, kus põimuvad julgeolek, pandeemia, majandus, inimeste hakkama saamine ja riigi rahanduse tugevatel jalgadel hoidmine.“

Riigipea sõnul on ka praeguses olukorras senise peaministri tagasiastumine ja uue valitsuse moodustamise aluste tutvustamine Riigikogule parlamentaarse riigi loomulik osa. „Parlamendi enamuse toetus annab uuele valitsusele tugevuse, opositsiooni kaasamine pole tühi lubadus või sõnakõlks, see on normaalne riigivalitsemise viis,“ ütles president Karis.

„Pean oluliseks, et uus koalitsioon töötaks algusest peale meeskonnana, et erakonnad leiaksid valitsusse tugevad ministrikandidaadid ning erakondade delegatsioone valitsuses juhiksid poliitikud, kellel on pädevus otsustada ja need otsused ka jäävad kehtima. Siis muutub just valitsus kohaks, kus täitevvõim teeb riigivalitsemiseks lõplikke otsuseid,“ sõnas riigipea.

President Karis kohtub lähipäevil uue koalitsiooni ministrikandidaatidega, et saada ülevaade nende kavatsustest oma valdkondade poliitilisel eestvedamisel.

Põhiseaduse kohaselt määrab peaministri kandidaadi riigipea ja volitused valitsuse moodustamiseks annab talle parlament. Seejärel nimetab riigipea valitsuse ametisse, misjärel annavad ministrid Riigikogu ees ametivande.

Allikas: Vabariigi Presidendi Kantselei

Subscribe
Notify of
0 Kommentaari
Inline Feedbacks
Vaata kõiki kommentaare