8.8 C
Rapla
Kolmapäev, 7 juuni 2023
KultuurSavi on loomamaailmas tänuväärne materjal

Savi on loomamaailmas tänuväärne materjal

Tänavune Kohila sümpoosion on nüüdseks jõudnud lõpule. Aga veel enne lõpuüritust sai Tohisoo mõisa saalis keraamikutega koos istuda, sedapuhku mitte selleks, et neid kuulata. 27. juuli õhtuks oli rääkima kutsutud legendaarne zooloog Aleksei Turovski teemal „Keraamikud ja teised sepad loomariigis”. Loeng oli inglise keeles ja kava järgi oleks see pidanud kestma tunni, kuid jutte, mis kaldusid vahepeal loomariigi keraamikutest kaugemalegi, jätkus kauemaks.

Paljud loomaliigid kasutavad savi, kuid Turovski alustas hoopis teisest sideainest, lubjast, mida kasutavad näiteks korallid oma toeste loomiseks. Aga lubjakasutajad on selges vähemuses, seevastu savikasutajaid on tuhandeid liike. Alustada võiks näiteks erinevatest herilastest, kes savi ja süljega pesasid ehitavad, eriti saviherilase (Eumenes) perekonna liigid, kelle imetillukesed haudekambrid on täpselt savipoti kujulised.

Turovski jutu juurde käisid ka joonistused ja nende abil näitas ta, kuidas selle haudekambri ehitus käib. Juba selle alus on niivõrd tugev, et selle mahalõhkumiseks on haamrit vaja. Pesad on mõeldud vastsete jaoks ja seal hoitakse ka toitu, putukaid, kes on paralüseeritud, kuid mitte surnud. Kambri avaus suletakse hoolega, et vihm sinna ligi ei pääseks. Pesa mõõtmetest ja kujust rääkides palus Turovski ette kujutada, mis saaks, kui meil endil oleks kolm paari jäsemeid ja kaks paari lõugu – ehituses tulevad need putukatele kasuks, võimaldades pesale erinevaid kujusid anda.

Tuntud savist ehitajad on ka termiidid, keda ekslikult vahel valgeteks sipelgateks nimetatakse. Turovski toonitas korduvalt, et tegemist on väga iidse liigiga, ja tõi välja, et termiitide kuninganna on võimeline elama kuni 25 aastat ja munema kuni 30 000 muna päevas. Termiidid on saprofaagid, ehk nad võivad toituda sõnnikust ja ka enda väljaheiteid oskavad nad kasutada erinevatel eesmärkidel – osa läheb termiidilastele n-ö kommiks, osa kulub ehituse tarbeks.

Enamasti on ehitajad väikesed töötermiidid, ehitusmaterjali toodavad aga suuremad töötermiidid või sõdurtermiidid. Joonistuse abil sai taas näha, mismoodi termiidid oma käike meetrite kaupa ehitavad.

Aga savi kasutavad ka suuremad loomad, näiteks metssiga, kes küll ei ehita, kuid kasutab seda osana oma hügieenis. Nende karvastikku on raske puhastada, nii et nad võtavad savises mudas vanne, kuivavad päikese käes ja hõõruvad siis kuivanud savikihi koos karvadel olnud mustusega vastu puud maha. Turovski täpsustas, et nii, nagu igal inimesel on oma hambahari, on igal metsseal oma puu, mille vastu end hõõruda.

Pärast loengut näitasid sümpoosionil osalevad kunstnikud Turovskile seda, mida nad ise on viimaste nädalate jooksul teinud, ehk tutvustasid enda vaadet savimaailmasse. Turovskile oldi tänulikud, et ta näitas, kuidas putukamaailm, loomamaailm ja inimeste maailm savi kaudu omavahel seotud on.

0 Kommentaari
Inline Feedbacks
Vaata kõiki kommentaare
Sõnumid
Kõik uudised
Kuulutused