12.7 C
Rapla
Kolmapäev, 5 okt. 2022
spot_imgspot_img

Rapla vald jätkab kesklinna väljaarendamist

Volikogu otsustas oma augustikuisel istungil anda Rapla keskväljaku teise etapi väljaehitamiseks lisavahendeid kuni 179 762 euro ulatuses. See tähendab, et Rapla keskusesse tuleb uusi hooneid ja rajatakse ajaveetmise võimalusi.

”Rapla keskväljaku nägemust hakatakse nüüd koos riigi toetusega ellu viima,” sõnas abivallavanem Rain Terras. Selle nägemuse järgi peaksid keskväljakule tulema näiteks mänguväljakud, kohvik-müügipaviljon välikohvikuga, müügipaviljonide ala, autost müügi ala ja istepingid.
„Hetkel käib hankele laekunud pakkumuste vastavuse kontroll, milles on oluline osa ka Riigi Tugiteenuste Keskusel, kuna projekti rahastamisel on osa riigi toetus. Järgmise nädala jooksul on tõenäosus vastavuskontroll lõpuni viia ning saame menetlusega edasi minna,” ütles vallavanem Gert Villard.
Esimese uue hoonena kerkib keskväljaku serva Pargi tänavale üksikelamu, mis sai ehitusloa 25. mail. Vallaarhitekt Cerly-Marko Järvela sõnul hajub praegune keskväljak ära üksikelamutesse ja jätab pooliku mulje. „Keskväljakul võiks olla konkreetsem lõpetus. Multifunktsionaalne haldushoone võiks väljaku praeguste lipumastide taga lõpetada küll ja Tarbijate Ühistu juurde võiks tekkida arhitektuurivõistluse võidutöös olnud turuhoone koos vägeva varikatusega, mis avaliku ruumi kasutusvõimalusi meie kliimas oluliselt laiendaks,” arvas vallaarhitekt.
„Lõbus on küll, kui laadad ja kontserdid koju kätte tulevad, kuid ma pole päris kindel, et rahulikus aedlinnas kõik sellega ühtemoodi rahul on,” lisas Järvela.

Inimesed peaksid elama kesklinnas
Rapla keskväljaku rohelus on mattunud kivide alla. Väljaku lähedal on säilinud mõni muruplats, puu ja põõsas, mis tähendab, et sellistel lõõskavalt kuumadel päevadel, nagu tänavu suvel oli, on keskväljak päevasel ajal ebameeldiv koht seal viibimiseks.
„Keskväljaku tervikpildis on olemas ka suurema rohelusega ala ja rohelusega saab täiendada väljaku ümbrust, mis annaks varju ka lõõskava kuumuse eest,” leidis Järvela.
Kuigi mõte kesklinna veelgi kivisemaks muutumisest teeb murelikuks, toetab Järvela uute hoonete ehitamist kesklinna. „Rapla keskossa uute hoonete püstitamisse suhtun vallaarhitektina väga positiivselt. Linna keskosa tihendamine annab selle, et rohkem inimesi elavad jalgsikäigu kaugusel lasteaiast, koolist, kinost, kirikust, kauplusest ning nad saavad oma elu korraldada hõlpsasti mugavas kauguses elukohast ega pea iga päev logistikapuslesid lahendama. Võib-olla jääb seeläbi mõni metsatukk rohkem alles ja mõni väärtuslik põllumaa täis ehitamata. Ka teid ja tehnovõrke on kaugele vedada kulukas ning samamoodi on neid kulukas seal ülal pidada,” rääkis Järvela.
„Kui suudame asustuse linna keskel muuta parajalt tihedaks ja säilitada samas mõnusa ning elamisväärse miljöö, võidame sellest kõik, sest ühiskonnana on tegemist meie kõigi ressursi ja rahaga, samuti meie kõigi elukeskkonnaga.”
Vallaarhitekt loodab, et uued hooned keskväljaku ümbruses oleksid arhitektuurselt omapärased. „Kindlasti oleks tore, kui uued majad lihtsalt odavad kastid poleks, olemasoleva keskkonnaga dialoogi asuksid ning ka kunstiinimesi ja arhitekte pead pöörama ajendaksid,” sõnas Järvela.

spot_img

1 kommentaar

1 Kommentaar
Inline Feedbacks
Vaata kõiki kommentaare
külamees
02/09/2022 10:58

Tehke ometi korda need songermaad linnas ja siis alustage uutega. Mul täiega hirm et jälle kord tekitatakse keset linna mingi kuumaastik.

5,680JälgijatLike
1,179JälgijatFollow

Viimased uudised