spot_img
-2.3 C
Rapla
Esmaspäev, 6 veebr. 2023
spot_imgspot_img
spot_img
Torm jättis majapidamised elektrita

Torm jättis majapidamised elektrita

Ööl vastu esmaspäeva liikus üle Eesti pagiliin, mille tagajärjeks olid mitmel pool elektrikatkestused.
Pagiliin tõi kaasa tugeva tormi, mille tõttu oli Eestis 85 elektrikatkestust. Elektrilevi kommunikatsiooni- ja turundusjuhi Reti Meema sõnul katkes elektrivarustus Eestis 16 000 kliendil, kellest 14 000-l oli pärastlõunaks elektrivarustus taastatud. Kõige enam katkestusi oli Lääne-Harjumaal, kus elekter kadus 8000 kliendilt, kellest ligi 7000-le on elektrivarustus taastatud.
Raplamaal oli tormist põhjustatud katkestusi vähem. „Rapla-Järva piirkonnas koges katkestust üle 1000 kliendi, kellest 99%-le on elektrivarustus taastatud,” ütles Meema.
Esmaspäeval kella kaheks pärastlõunal oli vooluta veel mõnikümmend klienti. Katkestuste kõrvaldamist raskendab jätkuvalt tugev tuul, mis takistab rikete likvideerimist ja tekitab rikkeid juurde. „Hetke prognoosi järgi peaks õhtupoolikul tuul vaibuma ja katkestused saama kõrvaldatud,” ütles Meema.
Pagiliin on lineaarselt orienteeritud äikeseliin, mis võib põhjustada palju välke, väga tugevaid pagituuli ja tugevaid vihmavalinguid. „Pagiliine iseloomustab äkilisus ja suur liikumiskiirus. Lisaks on need äikesed väga ulatuslikud, küündides horisontaalselt mõnikord sadadesse või isegi tuhandetesse kilomeetritesse,” selgitas sotsiaalmeedias sünoptik Kairo Kiitsak. Kiitsaku sõnul tuleb pagiliini Eestis ette peaaegu igal aastal mõni kord, enamjaolt soojal poolaastal. „Oktoobri keskpaigas pole selline sündmus tüüpiline, pigem harvemini esinev,” selgitas Kiitsak.
Kiitsak tõi välja, et Soome edelaranniku lähedal (Russarö tuletornis, Hanko piirkond) mõõdeti pagi kiiruseks 39,2 m/s. „Meil küündisid ka loode- ja põhjarannikul puhangud üle 25 m/s. Näiteks Kõrgessaares 26,2 m/s ja Osmussaarel 25,9 m/s,” kirjutas Kiitsak sotsiaalmeedias.

0 Kommentaari
Inline Feedbacks
Vaata kõiki kommentaare
Sõnumid
Kõik uudised
Kuulutused