18.3 C
Rapla
Esmaspäev, 5 juuni 2023
UudisedMeedialiit peab Eesti langemist ajakirjandusvabaduse tabelis kahetsusväärseks

Meedialiit peab Eesti langemist ajakirjandusvabaduse tabelis kahetsusväärseks

Eesti Meediaettevõtete Liit

Eesti Meediaettevõtete Liidu hinnangul on kahetsusväärne, et Eesti langes poliitilise, õigus- ja julgeolekuolukorra tõttu rahvusvahelises ajakirjandusvabaduse tabelis neljandalt kohalt kaheksandale.

Eesti Meediaettevõtete Liidu juhataja Merle Viirmaa-Treifeldti sõnul on vaba ajakirjandus kogu ühiskonna seisukohast väga oluline. Tänu ajakirjandusele on Eesti võrreldes Ida- ja Kesk-Euroopa riikidega olnud läbipaistvam, kuid viimase aasta õigus- ja poliitilised protsessid on tema sõnul ajakirjandust piiranud.
Muret tekitavaid trende Eestis on mitmeid. Sagedane on toimetuste andmekaitse trahvidega ähvardamine ning ka verbaalsed rünnakud ajakirjaniku vastu, mille allikaks on ka tipp-poliitikud, kes väidavad, et ajakirjandus ei tee oma tööd.
Üks näide on aastatagune, mil prokuratuur sekkus ajakirjandusvabadusse ja määras trahvi Eesti Ekspressi ajakirjanikele professionaalse ja südamega tehtud töö eest. Trahviti ka Eesti Ekspressi kirjastavat Delfi Meediat. Siis tegi Eesti Meediaettevõtete Liit koos Eesti Rahvusringhäälinguga ka avaliku pöördumise, milles leiti, et tegemist on suukorvistamise ja sõnavabaduse piiramisega ning ajakirjanike ähvardamise ja hirmutamisega.
Niisamuti saab pidada äärmiselt kahetsusväärseks arenguks Postimehe väljaannet anonüümse allika väljaandmiseks kohustamist kahes kohtuastmes. Seda vaatamata asjaolule, et meedial on õigus ja kohustus toimetusele oma loo usaldanud allikaid kaitsta. Olukord sai lahenduse alles pärast Postimehe kaebust Riigikohtule. Tõusvas trendis on ka praktika, kus ajakirjanikult nõutakse isiklikult tuhandeid eurosid, selle asemel, et esitada nõue meediaorganisatsiooni vastu, kes vastutab avaldatud sisu eest kollegiaalselt. Kohtud on ka selliseid nõudeid Eestis, muuhulgas tuntud saatejuhi Katrin Lusti vastu, rahuldanud.
Organisatsioon Piirideta Reporterid avaldas ülemaailmse meediavabaduse indeksi. Eesti on selles tabelis langenud eelmise aasta neljandalt kohalt kaheksandale. Piirideta Reporterid viitavad, et langus on tingitud suuresti poliitilisest ja õiguslikust olukorrast Eestis.
Sellest lähtuvalt tuletab Meedialiit avalikkusele meelde, et vaba ajakirjandus kaitseb ühiskonna põhiväärtusi.

 

1 kommentaar

1 Kommentaar
Inline Feedbacks
Vaata kõiki kommentaare
Ants
09/05/2023 00:31

Väga hea ja asjakohane kirjutis ! Meie ajakirjandus täidab poliitilist käsku – valitsuse ebapopulaarsete otsuste varjamine, valetamine ukraina sõjast, riigi olukorra halvenemise varjamine ja valupunktidelt tähelepanu kõrvalejuhtimine. Piirideta Reporterid, Meedialiit ja Fox News võivad rääkida õigust aga midagi ei muutu – kõik need valed mida meile igapäevaselt ettesöödetakse, matavad enda alla meie oskuse ja suutlikkuse iseseisvalt mõelda ! Rumalat inimest (loe: lammast) on kergem juhtida.
Ahjaa, ärge siis unustage, et rumaluste kirjutamine ja rääkimine ei kompenseeri teadmatust tegelikkusest !

Sõnumid
Kõik uudised
Kuulutused