16.1 C
Rapla
Kolmapäev, 31 mai 2023
LisalehtTervise Edendaja: E-sigaret ei ole ohutu alternatiiv tavasigarettidele

Tervise Edendaja: E-sigaret ei ole ohutu alternatiiv tavasigarettidele

Noorte seas kulutulena leviv e-sigareti kasutamine sillutab teed terviseprobleemidele ja lisanduvatele sõltuvustele. Terviseedendaja Ülle Laasner ütleb, et kindlasti ei ole tegemist ohutu alternatiiviga tavasigarettidele.

Maaletoojad on loonud e-sigaretist kuvandi, et tegemist on enam kui 90% ohutuma alternatiiviga tavasigaretile. „Maaletoojad teevad head tööd,” ütleb Laasner seepeale otse. Toode on meie turul olnud alles kümmekond aastat. Laasner kahtleb julgetes väljaütlemistes e-sigareti ohutuse osas, sest sissehingatava auru kahjulikkust alles mõõdetakse. Me ei tea, milline on selle pikaajaline mõju tervisele.
Noorte seas levib e-sigareti suitsetamine aga kulutulena. Salakaval e-sigaret võib võtta mistahes kuju ja jääb seega tihti märkamatuks. „Koolid ütlevad, et nad ei oska enam midagi peale hakata,” tõdeb Laasner. Õpetaja võib ju hetkeks tajuda klassiruumis kahtlast lõhna, kuid seadme tuvastamine ei pruugi lihtne olla. „Aga see tähendab, et sõltuvus on juba olemas ja ta teeb seda vajadusest,” räägib Laasner.
Sarnaselt tavasigaretiga sisaldab ka e-sigaret tervisele ohtlikke aineid ja selle tarvitamine võib samuti erinevaid haigusi põhjustada. Tervise Arengu Instituut ütleb, et nikotiini sisaldav e-sigareti vedelik ei ole kindlasti tervisele ohutu, kuna nikotiin on ohtlik närvimürk, mis tekitab sõltuvust.
„E-sigareti kasutajad tarbivad enesele märkamatult märksa enam nikotiini, sest sigaret saab otsa mõne minutiga, aga e-sigaret kestab kaua ja tekib oht tarvitada endalegi märkamatult järjest väga suuri koguseid,” märgib Laasner.

Nikotiin on tugevat  sõltuvust tekitav aine
Nikotiini tarvitamine kahjustab kesknärvisüsteemi ja võib kutsuda esile ärevus-, tähelepanu- ja keskendumishäireid.
Nikotiin kahjustab areneva aju neid osi, mis vastutavad tähelepanu, õppimise, meeleolu ja impulsside kontrolli eest.
Nikotiin võib soodustada kasvajate teket ja on tõestatud, et sellel on raku geneetilist materjali hävitav toime.
Nikotiin tõstab vererõhku ja veresuhkrutaset ning muudab arterid jäigaks, tõstes insuldiriski.
Nikotiin aitab kaasa südame-veresoonkonna haiguste kujunemisele.
Nikotiin on lootele mürgine ja võib põhjustada loote väärarenguid.
Nikotiin halvendab sperma kvaliteeti.
Nikotiin põhjustab suu limaskesta kahjustusi, nagu põletikud ja igemehaigused, mis omakorda avaldavad negatiivset mõju inimese hambumusele ja lõpuks ka suuhügieenile.
Nikotiini kasutamine noorukieas võib suurendada uimastisõltuvuse riski tekkimist täiskasvanueas.

Kuidas vältida halbade harjumuste väljakujunemist?

Noorte suitsetamisel on mitmeid põhjuseid alustades eakaaslaste survest kuni efektiivse reklaamitööni. Sellest hoolimata mängib kodu üht olulisemat rolli noore valikute kujunemisel. Parim ennetus on olla positiivseks eeskujuks. Suitsetavate vanemate lastel on suurem tõenäosus ise samuti suitsetama hakata.
Veel tasuks tähelepanu pöörata vanemate ja lapse vahelisele suhtele. „Me peame aitama lastel puberteedist läbi saada,” leiab Laasner. Usalduse ehitamine algab kaugelt enne teismeiga ja eeldab, et vanem ei mõista lapse vaateid hukka, vaid püüab asju lahti mõtestada ja selgitada. „Laps peab teadma, et ta saab sulle igal hetkel helistada, kui ta abi vajab,” ütleb Laasner.
Juhul, kui noor on juba kord e-sigaretiga vahele jäänud, peaks edasine koostöö hõlmama nii kodu, kooli kui ka vajadusel politseid. „Neist asjadest peab rahulikult rääkima,” leiab Laasner. Mõnikord piisab ühest tõsisemast vestlusest politseinikuga, et halvast harjumusest loobuda.

*

Mis on e-sigaret?

Elektrooniline sigaret ehk e-sigaret ehk veip on patareitoitel seade, mis kuumutab vedelikku, mille aerosoole kasutaja suu kaudu sisse hingab.
E-sigarettides kasutatakse nii nikotiiniga kui ka nikotiinita vedelikke, mis on mitmekesise koostisega keemilised segud. E-vedelikud sisaldavad mürgiseid aineid (nagu karbonüülühendid ja raskmetallid), aga ka kantserogeene (nagu formaldehüüd, atseetaldehüüd jt).
E-sigarettide ja nende vedelike mitmekesisus ja nikotiini sisaldus (kangus) erineb tootjati. E-sigarette on mitmel kujul ja mitmes suuruses. Need võivad välja näha nagu traditsioonilised sigaretid või igapäevased esemed nagu USB-pulgad või isegi pastakad. Selleks, et tõsta huvi nende toodete vastu, on e-sigareti vedelikesse segatud erinevaid maitsestajaid. Mõnikord on e-sigaretil märge, et see ei sisalda nikotiini, aga tegelikult sisaldab.
Allikas: tubakainfo.ee

0 Kommentaari
Inline Feedbacks
Vaata kõiki kommentaare
Sõnumid
Kõik uudised
Kuulutused