14.4 C
Rapla
Laupäev, 15 juuni 2024
ValladKohila valdRaplamaa aasta emad on pühendunud laste kasvatamisele

Raplamaa aasta emad on pühendunud laste kasvatamisele

Emadepäeval valitakse Rapla, Kohila ja Märjamaa vallas oma inimeste seast kõige silmapaistvamad emad, et tunnustada neid tiitliga „Aasta ema”. Aasta ema Annika soovitab vähemalt kolm last saada: „Kui juba lapsi saada, siis olgu neid ka paras seltskond.”

Suzan Sarapu-Velbaum.

Kohila valla 2023. aasta ema on Suzan Sarapu-Velbaum. Suzani peres kasvab seitse last. „Esimest korda otsustasin emaks saada 19 aastat tagasi, õppides ise gümnaasiumi viimases klassis. Tema valis selle hetke ja ega ta seda minuga kooskõlastanud. Parim otsus, Poeg. Aitäh, et mind oma emaks valisid,” on Suzan tänulik.
Suzan väärtustab haridust ja mõtestatud vaba aja tegevusi. Ta on pannud oma lapsed erinevatesse huvialaringidesse ning armastab nendega ühiselt küpsetada, kokata, mängida lauamänge ja käia teatris. Lisaks on ta aktiivne kogukonna liige, kes panustab oma aega MTÜ-sse Raplamaa Lasterikkad ja teeb erinevaid üritusi, et aidata vähekindlustatud perede lapsi. Enne kooli kogub ta lastele koolitarbeid ja jõuludeks sussi sisse maiustusi, et ka vähekindlustatud perede lastel oleks, mida oodata. Ta suudab alati kaasata vabatahtlikke, kes tulevad meelsasti appi.
„Aasta ema tiitel tähendab mulle eelkõige märkamist. Hea ema on lihtne olla – aasta ema olla on privileeg,” ütleb Suzan.
Suurimat rõõmu ema rollis teevad talle väikesed asjad. „Olgu see siis lapse õnnestumine koolis, kallistus lasteaias, mille saateks kõlab: „Ilusat tööpäeva, emme!”, nädalavahetusel hommikuks laste kaetud laud, edukas esinemine, avastus looduses või ühised toimetamised,” räägib Suzan.

Rapla valla 2023. aasta ema on Annika Koitmäe-Pihl. Annika ja Peteri peres kasvab neli last: Aarne, Amanda, Aarend ja Amilde, kellele jaanipäeva paiku veel üks õde või vend lisandub. Annika töötab matemaatika õpetajana Rapla Kesklinna koolis.
„Lastele jagub mõlema vanema suurt hoolt ja armastust. Õhtuti loetakse raamatuid, lapsed ei ole nutiseadmetes,” kirjeldavad Annikat kolleegid koolist. Pere kaks last õpivad samuti Kesklinna koolis. „Mõlemad on väga head õppijad ja eeskujuliku käitumisega, rõõmuks klassiõpetajatele. Nad on alati positiivsed, väga hoolivad, teevad head koostööd. Kõik on õpitud, kõik vajalikud asjad kaasas,” ütlevad Annika kolleegid.
Pere on kultuurilembene, koos käiakse muuseumides, loodusmatkadel, teatrites, kingitakse raamatuid ja loetakse iga päev.
„Aasta ema tiitel on minu jaoks terve meie pere tiitel, sest oma abikaasat Peter Pihli pean ma sajandi isaks ja ka abikaasaks ning kõik meie neli last on aasta lapse tiitlit väärt. Oleme abikaasaga otsustanud elada oma laste jaoks ja nimel ning oleme äärmiselt meelitatud, et sel kevadel meie perekonnale orienteeritus sedasi tähelepanu alla sattus,” ütles Annika.
Ta rääkis, et tunneb oma laste kasvatamises ja inimeseks kujundamises suurt vastutust. Koos abikaasaga annavad nad endast iga päev maksimumi, et oma rolli selles ülesandes võimalikult hästi täita. „Meie peres ongi moto, et kui midagi teha, siis tuleb seda teha võimalikult hästi, või veel paremini. Lapsed on meie peres meie võrdsed partnerid, lihtsalt mõnikord maksab vanema sõna rohkem. Ja reeglid on meie peres olulisel kohal. Neist tuleb kinni pidada selleks, et meil kõigil oleks koos hea olla,” rääkis Annika.
Annika töötab Rapla Kesklinna koolis alates 2019. aasta sügisest. Enne seda oli ta kümmekond aastat Tallinna Tehnikaülikoolis lektor ja õppekava juht ringmajanduse ja tehnoloogia instituudis.
Paralleelselt tööga käis ka Annika ise koolis – Tartu Ülikooli matemaatikaõpetaja magistrantuuris sessioonõppes. Alates 2019/2020. õppeaastast juhib ta Kesklinna kooli reaal- ja loodusainete õppetooli. Annikal on topelt kõrgharidus ehitusinseneri ja matemaatikaõpetaja erialal.

Maia Merjel. Foto: Taimo Lehtsalu

Märjamaa valla 2023. aasta ema tiitli sai vanaema Maia Merjel. Maia on pühendunud oma lapselapse Sten Marti kasvatamisele tema esimesest elupäevast peale. Sten Martist on kasvanud tubli noormees, kes õpib Märjamaa muusika- ja kunstikoolis alates 2015. aastast klarneti erialal ja esimest aastat akordioni erialal. Vanaema Maia on Sten Marti muusikaõpingute algusest olnud hoolitseja ja südamlik toetaja, alati kohusetundlik noormehe hooldajana – alati olnud kohal esinemistel, elanud kaasa konkurssidel, muretsenud Sten Marti väljanägemise eest, õigeaegselt ja kurtmisteta tasunud õppetasu ja pilliüüri.
Sten Marti klarnetiõpetaja, Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia emeriitprofessor Hannes Altrov on tunnustavalt öelnud: “Olles Maia Merjeli lapselapse Sten Marti pilliõpetaja juba aastaid, olen alati imetlenud tema järjekindlust ja pühendumust oma lapselapse muusikalisel kasvatamisel. Just tänu tema abile on sirgunud Märjamaal noor andekas muusik, kes on saavutanud auhinnalisi kohti paljudel üleriigilistel konkurssidel ning kes soovib ka oma tulevikku siduda muusikaga.”
Sten Marti õpib ka karmoškat ja osaleb Märjamaa spordikeskuses sulgpalli treeningutel, ta on kohusetundlik treenija ja aktiivne võistlustel käija. Tema treener Ülle Laasner iseloomustab Maia Merjelit: “Mul on selle perega aktiivne suhtlus. Vanaema on tal tõesti parim, ta on väga tagasihoidlik, pigem pisut pelglik, kuna tema arvates teeb ta oma lapselapse heaks liiga vähe. Tegelikult see muidugi nii ei ole. Maia Merjel on parim vanaema, keda üks laps tahta võib. Vanaemal on väga hea koostöö treeneriga ning koos leitakse noorele parimad võimalused, et ta saaks ennast realiseerida ka spordis.”

Milvi Kangur.

Kohila vald valib lisaks ka aasta vanaema. Tänavu pälvis selle tiitli Milvi Kangur. Milvil on kaks last, viis lapselast ja kuus lapselapselast. Ta on aastaid töötanud Kohila vallas meditsiinitöötajana, aidanud vanemaid inimesi ning korraldanud viimased paar kümnendit iga kuu pensionäridele väljasõite teatrisse ja spaadesse.
Mivi toetab oma lapselapsi kõigil võimalikel viisidel, kududes neile tekke, salle, kampsuneid, sokke ja kindaid, et neil soe ja hea oleks. Ta on kasvatanud lapselapsi looduse ja tervisliku elu vaimus, rännates koos nendega palju metsades, korjates seeni ja marju, varudes ravimtaimi ning valmistades neist nii teed kui ka salve.
Ta on alati tunnistajaks oma lastelaste saavutustele, olles kohal näiteks peotantsu esinemistel, võrkpallivõistlustel või tantsu- ja laulupeol. See soojus ja ühtekuuluvustunde loomine on tema oskus põlvkondi koos hoida.

Kehtna vald aasta ema ei vali.

***

Annika Koitmäe-Pihl: Lapsed on meie peres meie võrdsed partnerid

Vastab Rapla valla aasta ema Annika Koitmäe-Pihl

Miks otsustasid emaks saada?
Meie pere esimene laps sündis siis, kui olime abikaasaga koos olnud juba 9 aastat ning selle aja jooksul nii mõndagi elus ära teha jõudnud. Olime ülikoolid ära lõpetanud, karjääriga algust teinud ja siis ühel hetkel tundus, et on õige aeg lapsevanemateks saada.
Esimene laps Aarne sündis meie perre 2014. aastal, teadsime kohe, et tema ei jää meie ainsaks lapseks. Amanda sündis 2016. aastal ning tema tuleku järel oli samuti selge, et kaks lastki on meie jaoks veel vähe. Kaks aastat hiljem sündis kolmas laps Aarend, tema sünni ajaks olime juba Rapla valda elamagi asunud, varem elasime Kohilas. Ja kuna meile tundus, et lapsed on meil kõik väga toredasti välja tulnud, siis 2020. aastal sündis ka neljas laps Amilde.
Amilde sobiks oma toreda ja armsa olekuga väga hästi pere pesamunaks, kuid ometi otsustasime, et anname ka temale võimaluse olla suureks õeks käesoleva aasta jaanipäeva paiku sündivale õele või vennale. Meie suure pere kujunemisele on kindlasti mõju avaldanud meie elukoht – minu vanaemalt Mall Koitmäelt päritud vana vetapteegi maja Alu teel. Suur maja saagu ikka oma inimesi ja elu täis.

Mida aasta ema tiitel sulle tähendab?
See tiitel on minu jaoks väga suur üllatus. See tähendab, et minu igapäevane elu ja minu jaoks täiesti tavalised toimetamised on jäänud silma minu headele kolleegidele Rapla Kesklinna koolist, kes võtsid vaevaks mind aasta ema kandidaadiks esitada. Aasta ema tiitel on minu jaoks terve meie pere tiitel, sest oma abikaasat Peter Pihli pean ma sajandi isaks ja ka abikaasaks ning kõik meie neli last on aasta lapse tiitlit väärt. Oleme abikaasaga otsustanud elada oma laste jaoks ja nimel ning oleme äärmiselt meelitatud, et sel kevadel meie perekonnale orienteeritus sedasi tähelepanu alla sattus.

Mis on emarolli suurim väljakutse?
Ma mõnikord vaatan oma lapsi ja ei suuda uskuda, et nad ongi minu lapsed. Ma suhtun neisse kui oma kaasteelistesse, kes on minu ellu saadetud ja kellega on mul õigus ja võimalus koos aega veeta. Oma laste kasvatamises ja inimeseks kujundamises tunnen suurt vastutust ja me abikaasaga üheskoos anname endast iga päev maksimumi, et oma rolli selles ülesandes võimalikult hästi täita.
Meie peres ongi moto, et kui midagi teha, siis tuleb seda teha võimalikult hästi või veel paremini. Lapsed on meie peres meie võrdsed partnerid, lihtsalt mõnikord maksab vanema sõna rohkem. Ja reeglid on meie peres olulisel kohal. Neist tuleb kinni pidada selleks, et meil kõigil oleks koos hea olla. Reeglid kehtivad võrdselt nii vanematele kui ka lastele.

Mis on emaks olemise juures suurim rõõm?
On selgunud, et meie pere lapsed on hästi välja tulnud lapsed. Ja tundub, et meie pingutused nende kasvatamisel ei jää märkamata ka teistele inimestele. Oleme abikaasaga mõlemad hariduse usku inimesed ja õppimine nii koolis kui ka igal võimalusel väljaspool kooli on meie jaoks olulisel kohal. Tunneme väga suurt rõõmu selle üle, et meie seni kaks koolilast on esimestel kooliaastatel näidanud, et neile meeldib õppimine, sest mõlemad koolilapsed saavad väga kenasti nii Rapla Kesklinna koolis kui ka Rapla muusikakoolis õppimisega hakkama. Õppimisel peame oluliseks pingutamist ja mitte alla andmist, vaid enesekindlalt edasi liikumist, ning eriti oluliseks peame vigade tegemise mitte kartmist, vaid nendest õppimist. Oleme mõlema kooli ja oma laste õpetajatega väga-väga rahul.
Kindlasti pakub väga suurt rõõmu meile vanematena ka see, et oleme oma lastest moodustanud ühe väga sõbraliku ja kokkuhoidva seltskonna. Enamasti tuleb neil üheskoos toimetamine sõbralikus õhkkonnas kenasti välja. Aga kui keegi vajab teistest üksi eemal olemist, saab ta ka seda teha, sest meie jaoks on ka see oluline, et igal lapsel oleks kodus olemas päris oma koht, oma tuba, kus ta saab vajadusel segamatult üksi olla.

Millist nõu annaksid värskele lapsevanemale?
Arvestamata iga perekonna võimalusi ja tingimusi, soovitaksin kindlasti igasse perre vähemalt kolme last, sest kui juba lapsi saada, siis olgu neid ka paras seltskond. Konkreetseid soovitusi ma jagada ei oska, sest ma arvan, et iga lapsevanem soovib nagunii oma lastele oma võimaluste piires kõige paremat.

Subscribe
Notify of
0 Kommentaari
Inline Feedbacks
Vaata kõiki kommentaare