17.7 C
Rapla
Kolmapäev, 31 mai 2023
SportKaur Heinaru: Rassismiskandaal tuli kui välk selgest taevast

Kaur Heinaru: Rassismiskandaal tuli kui välk selgest taevast

Möödunud nädalavahetusel toimunud suurt korvpalliturniiri Nord Cup jäi varjutama rassismiskandaal, mille keskmes olid noored Kohila korvpallurid. Olukord kiskus inetuks Kohila SK ja Soome võistkonna Munkkiniemi Kisapojat (MuKi) vahel, kus soomlased süüdistasid Kohila mängijat rassistlikus käitumises ning lahkusid pärast mängu turniirilt.

Kohila noortetreener Kaur Heinaru tõdes, et üks tema mängijatest kasutas tõepoolest rassistlikku terminit vastasmängija kohta, kuid enne seda oli teda mõnitatud. Kaur Heinaru ütles, et loomulikult ei ole rassistlikule käitumisele mingisugust õigustust, ent samuti ei ole kellelgi õigust teist mängijat tema kehakaalu pärast mõnitada. Tema sõnul saigi konflikt alguse sellest, et MuKi mängija solvas Kohila SK mängijat tema kehakaalu tõttu ning sinna lisandusid korvpallimängu juurde mittekuuluvad häälitsused.
MuKi ja Kohila vaheline kohtumine toimus reede, 19. mai õhtul. Heinaru ütles, et tegemist oli täiesti tavalise mänguga ning selle käigus ei olnud aru saada, et midagi oleks valesti. Vastupidist signaali ei tulnud kohtumise vältel ei kohtunike ega vastaste treeneri poolt. Möödaminnes võib mainida, et kohtumise võitis Kohila seisuga 42:24. Pärast lõpuvile kõlamist pöördus vastaste treener Heinaru poole ja viitas, et ühte tema mängijat oli rassistlikult solvatud. Sealjuures mainis ta ära Kohila mängija särginumbri, nii sai treener kohe tema poole pöörduda.
“Ta on aus poiss ja tunnistas üles, mida ta teinud oli. Pärast mängu lõppu olid tal pisarad silmas. Rääkisin temaga ja palusin minna vastasmängija ees vabandama. Ta tegigi seda ja nad surusid kätt,” rääkis Heinaru. Ta lisas, et tema arvates olekski kogu intsident pidanud selle episoodiga piirduma. Ometi tekkis sellest olukorrast suur skandaal, mis sai esmalt avalikuks Soome meedias. Värvi lisas seegi, et MuKi otsustas turniirilt lahkuda.
Esmalt kirjutas sellest episoodist päevaleht Helsingin Sanomat ja sealt edasi jõudis see Eesti väljaannetesse. Selle asemel, et skandaal võiks vaibuda, keris see hoopis jõudu juurde. Kõne alla tulid ka väited, et lisaks ühele rassistlikule repliigile keeldusid Kohila mängijad vastaste mustanahalise treeneriga kätt surumast. Kohila SK edastas oma ametlikus teates, et nende teada need süüdistused tõele ei vasta.
Oma teate saatsid välja ka Nord Cupi korraldajad, kes esmalt vabandasid tekkinud intsidentide pärast. Nende teates seisab muuhulgas: “Vabandame Tallinnas toimunud Nord Cup laste- ja noorteturniiri korvpallimängul aset leidnud ja meedias kajastamist leidnud intsidentide pärast. Mõistame klubi U12 vanuseklassi noormängijate käitumise Soome klubi Munkkiniemi Kisapojat (MuKi) suunal sügavalt hukka.” Ka Kohila SK ametlik teade edastas, et klubi ei tolereeri mitte mingisugust rassistlikku ega muud solvamist, seda nii väljakul kui ka väljaspool seda. Samuti on seal kirjas: “See oli õppetund meile kõigile. Loodame, et nüüd on see juhtum lõpetatud.”
Kõnealused U12 vanuseklassi poisid õpivad neljandas-viiendas klassis. Kaur Heinaru on olnud nende treener esimesest klassist saati ning tunneb poisse väga hästi. Sarnaseid probleeme ei ole varem nendega olnud ning seetõttu ütles Heinaru, et kogu olukord tuli tema jaoks kui välk selgest taevast.
Ühe võimaliku selgitusena konflikti kohta võib välja tuua Soome ja Eesti ühiskondliku arengu erinevuse. Igasugused rassistliku maiguga fraasid ja terminid on Soome ühiskonnas teravama tähendusega. Sellest on kerge aru saada, sest seal on mustanahaliste elanike osakaal tunduvalt suurem kui Eestis. Ebatsensuursete väljendite kasutamisele, kui seda tuleb ette, pööratakse seetõttu ka suuremat tähelepanu. Meie kontekstis on praegu juttu noorte poiste korvpallimängust, kus heitlus käis n-ö mõisa peale ja emotsioonid olid laes. Üks mängija solvas teist, teine püüdis end emotsioonide kõrghetkel kaitsta ning välja kukkus olukord, mida saab tõlgendada rassistliku solvanguna.
Kõnekas fakt, et Kohila mängija ise oli pärast mängu pisarates, näitab, et emotsioonide lahtudes kahetses ta keele pealt lennanud väljendit. Kaks asja on selle valguses täiesti selged. Esiteks see, et rassismil ning rassistlikul käitumisel ei ole spordis ega ühiskonnas laiemalt mingisugust kohta. Teiseks see, et noored Kohila korvpallurid ei ole rassistid. Absoluutselt mitte. Olgem ausad, 11-12-aastaste poiste puhul ei saagi rääkida väljakujunenud maailmavaatest. Emotsioonide keerises väljahõigatud ebatsensuurseid väljendeid saab ja tulebki taunida, kuid see ei pane noortele korvpalluritele külge mingisugust püsivat silti.
Jääb üle loota, et poisid individuaalselt ja võistkond tervikuna tulevad sellest olukorrast tugevamate ja targematena välja, tehes õiged järeldused. Esmaspäeva õhtupoolikul oli igal juhul enamik selle grupi poisse trennisaalis kohal. Kõnealune poiss, kes vastasega väljakul “sõnasõtta” sattus, aga trennis ei olnud. Heinaru ütles, et tema sõitis koos vanematega nädalasele puhkusereisile Türki ning see ongi kõige parem variant. Heinaru avaldas lootust, et kui ta puhkuselt naaseb, on ta närvid puhanud ja saab taas keskenduda kõige olulisemale – sellele, et saada paremaks korvpalluriks.

1 kommentaar

1 Kommentaar
Inline Feedbacks
Vaata kõiki kommentaare
Tuntud skandalist
24/05/2023 07:35

See ka mõni skandaal või asi. Ikka juhtub, et mõni soomlane ütleb eestlasele, et too ei saa käega pallilegi pihta ning eestlane nimetab soomlast rasvaseks ahviks … ja siis ? Kas polnud mitte meie kuulus lause “Erinevus rikastab” aluseks kõikvõimalike imelike tegelaste sallimiseks ? Meie ühiskonda on aastakümneid integreeritud mittetöötavat võrdõiguslikkust ja tolerantsust aga ikka ärkab meis geneetilisele tasemele programmeeritud “mis nad siis tulevad meie õue peale kaklema !”

Sõnumid
Kõik uudised
Kuulutused