16.1 C
Rapla
Kolmapäev, 4 okt. 2023
UudisedUrmas Minn plaanib jõuludeks tuua Rapla kiriku seinale erakordse valgusemängu

Urmas Minn plaanib jõuludeks tuua Rapla kiriku seinale erakordse valgusemängu

Viimase paari kuuga on küpsenud plaan näidata jõulude ajal Rapla kiriku välisseinal erakordset muusika- ja valgusemängu, mida Eestis varem nähtud ei ole. Selle plaani elluviimise on oma südameasjaks võtnud ettevõtja Urmas Minn. Ta ütles, et ühest küljest on see mõeldud jõulude tähistamiseks, kuid samas on see pühendatud ka noorelt lahkunud inimeste mälestusele.

Inglise keeles öeldakse selle kohta Synchronized Holiday LightShow, mis otsetõlkes oleks pühadeaegne sünkroniseeritud valgussõu. Eesti keeles võiks selle kohta öelda ka muusikaline valgusemäng, kuid tabavat terminit ei ole. Minn ütles, et tema teada ei ole kuskil mujal Eestis midagi sellist varem tehtud.

Näiteid selle kohta, mida Minn soovib näidata Rapla kiriku seinal, võib leida videoportaalis YouTube, kui kasutada ingliskeelset otsingut christmas light show ehk jõuluaegne valgussõu. Eriti populaarsed on seesugused valgusemängud Ameerika Ühendriikides ja Kanadas ning nüüd soovib Minn tuua need Raplasse. Ta kirjeldas, et värvidemäng programmeeritakse muusika järgi, mis tähendab, et valgusemäng hakkab toimuma jõululaulude rütmis. Nende seas on nii eestikeelseid jõululaule kui ka rahvusvaheliselt tuntud viise.

Ettevalmistused selle plaani õnnestumiseks on kestnud mitu kuud. Vastav tehnika on olemas ühel USA ettevõtte osakonnal, mis asub Hispaanias, ning just nendega ongi Minn tihedas suhtluses. Samuti on ta selle plaani välja käinud Rapla vallavalitsusele ja EELK Rapla koguduse juhatusele ning mõlemalt poolt on tema sõnul antud roheline tuli. Koos oma sõbra Mati Laosega asutas ta MTÜ Noorelt Kaotatud Elu, mille alt kogu ettevõtmist juhitakse.

Ent miks on see pühendatud noorelt lahkunud inimeste mälestusele? Minni tütar lahkus 25. detsembril 2020. “Tänavu möödub kolm aastat sellest, kui minu enda tütar jõulude ajal lahkus. Eesmärk ei ole mälestada ainult minu tütart, vaid kõiki, kes on erinevatel põhjustel oma elu noorelt kaotanud,” ütles Minn. Kas see tähendab, et kogu valgusemäng tuleb pigem melanhoolses meeleolus? “Vastupidi,” sõnas Minn ja lisas: “Ma just tahangi, et see ei oleks morbiidne. Ma tahan, et see süstiks positiivsust ja mõtteviisi, et teistel on vaja edasi elada.”

Esialgse plaani kohaselt saab muusikalist valgusemängu Rapla kiriku seinal näha 24. ja 25. detsembril. Samas on juba läinud liikvele mõte, et esimest korda võiks seda näidata kolm nädalat varem ehk laupäeva, 2. detsembri õhtul, kui tähistatakse advendiaja algust. Kogu vaatemäng on pealtvaatajatele tasuta.

Minn ütles, et kui sellest tärkab suurem huvi, võib seda muul ajal korrata. Eeldus on muidugi see, et väljas on pime, sest muidu ei tule kogu efekt välja. Ta leiab, et võib-olla võiks vana-aastaõhtu ilutulestiku asendada muusikalise valgusemänguga. “Kui on tahtjaid rohkem, siis saame seda asja laiendada. Paar mõtet on meil juba silmapiiril,” sõnas Minn. Miks teha seda just Rapla kiriku seinal? “See on minu kodukirik,” kõlas vastus. Samuti tõi Minn välja, et sellega saaks tõmmata Raplale laiemat tähelepanu, sest nagu ta ütles, ei ole kuskil mujal Eestis midagi sellist varem tehtud.

Subscribe
Notify of
0 Kommentaari
Inline Feedbacks
Vaata kõiki kommentaare
Kõik uudised
Kuulutused