17.2 C
Rapla
Neljapäev, 28 sept. 2023
ValladKohila valdKohila täitub uute elamispindadega

Kohila täitub uute elamispindadega

Eesoleval sügisel valmib Kohilas aadressil Kiriku tee 4 uus kortermaja, samuti läheb lahti ehitus Tohisoo mõisa parki vanade hoonete asemele rajatavate ridaelamute juures ning Kohila südames, Viigi tänaval valmivad õige pea uued ühepereelamud.

Rapla maakonna põhjapoolseima valla suur tugevus on selle lähedus ja tihe transpordiühendus Tallinnaga. Mitu aastat järjest on Kohila olnud kasvava elanikkonnaga omavalitsus. Kõnekas on seegi, et järjest on juurde ehitatud elamispindu ning neid tuleb veelgi juurde.
Ettevõte Ruudus Ehitus on juba aastaid rajanud Sakusse ja Kohilasse uusi elamu- ja äripindu. Praegu keskendutakse spetsiifiliselt Kohilale. Just nemad rajasid Kiriku teele uue kortermaja ning hakkavad ehitama ridaelamuid Tohisoo mõisaparki. Miks keskenduda just Kohilale? Ettevõtte juht Laur Laanmets ütles, et Kohila tugevus on geograafiline asukoht.
“Keila, Saku ja Saue moodustavad ümber Tallinna esimese kuldse ringi, aga Kohila on sealt kohe järgmine,” tõi Laanmets välja.

Vallaelanike arv kasvab

See tähelepanek on igati omal kohal, sest Kohila valla elanike arv on viimastel aastatel olnud selgelt kasvamas. Vallavanem Allar Haljasorg tõi välja, et keskeltläbi on elanike arv kasvanud aastas 160 inimese võrra. 2022. aastal oli see arv isegi 165. Detailset ülevaadet ei ole, kust Eestimaa piirkonnast Kohilasse elama tullakse, ent natuke saab aimata.
Vallavanem ütles, et üks suund, kust Kohilasse tullakse, on loomulikult Tallinn. Ühest küljest on Tallinnas kõrgemad kinnisvarahinnad ja see paneb elanikke vaatama kaugemale. Ent miks sel juhul just Kohila? Kindlasti on üks põhjus tihe ühistranspordiühendus Tallinnaga, sest rongiga armastavad Kohila inimesed sõita. Samuti rääkis Haljasorg, et Kohilasse tullakse elama ka Rapla poolt ja isegi Järvamaalt. Eeldada võib, et sel juhul käib inimene tööl Tallinnas ning Kohilast on hõlbus sinna pääseda.
Veel üks põhjus, miks on Kohila valla elanike arv aastatega kasvanud, peitub Aespa ja Vilivere suvituspiirkonna arendamises. Tegelikult ei ole need enam ammu ainult suvituspiirkonnad, vaid seal elatakse ka aasta ringi. Suvilate omanikud ehitavad majad ümber elamuteks, kus saab elada püsivalt ning kolivadki Tallinna mürast eemale Kohila külje alla.
Haljasorg ütles, et tal on eriti hea meel selle üle, et Kohila valla elanike arv kasvab ka loomuliku iibe teel. Oma panuse 160 elaniku lisandumisse annab ka see, et sünde on Kohila vallas olnud viimaste aastate jooksul rohkem kui surmasid. Küll aga lisas vallavanem, et kui sisserännet ei oleks, siis ainult loomuliku iibega elanike koguarv ei kasvaks.

Kortereid ostavad lastega pered

Omaette teema on ka vallasisene ränne ehk see, kui kohalikud perekonnad kolivad uuele pinnale. Ka seda trendi on vallavanema sõnul järjepidevalt näha. Sissekirjutuste järgi on sellel võimalik pilku peal hoida. Haljasorg ütles, et praegune trend seisneb selles, et noored lastega pered kolivad ümber suurematele pindadele. Igas kuus võib täheldada 20-25 vallasisest sissekirjutust ühelt elamispinnalt teisele. Vallavalitsuse seisukohast on muidugi äärmiselt positiivne näha, kuidas uusi elamispindu rajatakse ja need täituvad.
“On absoluutselt hea, et uued elamud meile kerkivad ja inimesed on võimelised endale lubama kvaliteetset elamispinda,” sõnas Haljasorg. Juba lähiajal valmib aadressil Kiriku tee 4 kortermaja, mille rajamise algatas ja viis ellu Ruudus Ehitus. Esialgu hõigati välja, et valmimistähtaeg on 2023. aasta jõulude paiku, kuid kuna ehitus on sujunud viperusteta, on õhus lootust, et see valmib juba varem. “Me ise loodame, et saame esimesed korterivõtmed üle anda juba oktoobris,” ütles Ruudus Ehituse juht Laur Laanmets.
Majas on kaheksa korterit, millele lisanduvad alumise korruse äripinnad. Omaniku selge soov oli ja on kõik pinnad maha müüa ning mitte üürile anda. Mis puudutab kaheksat korterit, siis nendele kõigile on huvilised leitud. Kuues neist on juba ka müügitehing sõlmitud, ülejäänud kahes ootab see veel ees. Omaette küsimus on aga äripindadega, sest seal oli käesoleva nädala alguse seisuga veel kolm pinda tühjad ning ootavad huvilisi.
Ent kes tunnevad huvi Kohilasse korteri ostmise vastu? Laanmets ütles, et jämedalt võttes on pooled neist juba praegu Kohila valla elanikud ning teised tulevad väljastpoolt, ennekõike Tallinna poolt. “Võin kinnitada, et kõik, kes korteritesse tulevad, on lastega pered. Aga miks just Kohilasse? Siin on olemas vajalik infrastruktuur ühenduseks Tallinnaga, samuti kool, lasteaed, sportimisvõimalused ja kõik muu eluks vajalik,” rääkis Laanmets.

Rida- ja ühepereelamud

Järgmine projekt, millega Ruudus Ehitus edasi läheb, on ridaelamubokside rajamine looduskaunisse kohta Tohisoo mõisapargis. Praegu veel ehitustöödega algust tehtud ei ole, kuid lähiajal jõutakse ka selleni. Laanmets ütles, et paberimajandusega on peaaegu ühel pool ja ehitusega saab eesootaval sügisel pihta hakata. Praegu ei ole veel selge, mitu boksi sinna tuleb, ehitusprojektis on kirjas kaheksa või üheksa ning lõplik otsus tuleb veel langetada.
Laanmets avaldas lootust, et kui sügisel saab ehitusega alustada, võtavad tööd kokku umbes aasta aega ning planeeritav valmimistähtaeg võiks olla 2024. aasta jõulude paiku. Olgugi et ehitusega ei ole veel algust tehtud, on detailplaneeringu avalikustamise käigus uudised liikvele läinud ning inimesed Ruudus Ehituse plaanide kohta kuulnud. Laanmets ütles, et praeguse seisuga on ridaelamuboksi ostmise vastu huvi üles näidanud kolm potentsiaalset ostjat.
Viimased kolm aastat on Kohila südames valminud ühepereelamud Viigi tänaval. Kindlasti on kõik möödajalutajad sealseid hooneid silmanud. Seda arendust on eest vedanud Kohila elanik Valdu Reinaas. Tema abikaasa Mare ütles, et Viigi arendus on peaaegu valmis ning tänase seisuga on vaja veel vaid üle saada koera sabast. Pikemalt ei õnnestunud praegu veel Viigi arendusest rääkida, kuid Kohila Kodude veebilehel on Viigi tänava arenduse kohta öeldud: “Kohila Kodud koosnevad 18 avarast terrassiga elamust suuruses 100–110 ruutmeetrit. Igal kodul on lõunapoolsel küljel oma avar terrass ja kaks parkimiskohta.”

Subscribe
Notify of
0 Kommentaari
Inline Feedbacks
Vaata kõiki kommentaare
Kõik uudised
Kuulutused