-4.3 C
Rapla
Laupäev, 2 dets. 2023
UudisedAino Mettast meenutades

Aino Mettast meenutades

Anno Domini 2023 hõimupäeval saadame 94 aasta vanusena igavikuteele Aino Mettase, Lehtmetsa talu suure pere viimase liikme.
Tema ema, Lehtmetsa Anna, oli pärit Rõkalo küla Kalda-Kasaka talust ja sealse peremehe, vana Kalda-Juhani tütar ja seega minu vanaisa Mart Rekkaro õde.
Aino oli hooliv inimene, tähelepanelik ja hea mäluga. Seetõttu suutis ta talletada ja kirja panna palju meie suguseltsi elust ja tegemistest kogu tema pika elutee jooksul. Aitäh Sulle, Aino, selle eest!
Toimeka inimesena osales ta alati kõigis ettevõtmistes ja viimastel aastakümnetel tegeles oma meenutuste kirjapanemisega ning nende trükisõnas avaldamisega.
Olgu siinkohal nimetatud vaid üks neist kui sümboolse pealdise ja rohke pildimaterjaliga kokkuvõttev teos 2010. aastast – „Inimväärne taluelu: Lehtmetsa talu tööd ja tegemised”.
Aino kirjutab: „Lehtmetsa talu olemise kohta on minul esimesed andmed pärit Raikküla mõisa ajaloo vihikust. Aastal 1540 on kirja pandud Raikküla mõisa haldused ja selles vihikus on kirjas, et LEHKMETSA nr 75 oli vaba mehe Mart Kalfi omand. … Mart Kalfi Lehtmetsa perest olen minagi pärit,“ kirjutas Aino.
Rõkalo kui küla keskuse märgistamiseks vedasid nad Lehtmetsa-Ihoma tee veerelt traktori abil sinna kivirahnu, mida on näha fotol lk 55 „Minu kallis koduküla alates 1540“ koos küla talukohtade loendiga. Suur tänu Sulle, Aino!
Aino elu ja tegemiste kestvuse tähisena tahaksin siinkohal teada anda, et Geni sugupuuteatise järgi on USA astronaut Nicole Aunapu Mann meie Kalda Juhani õe Liisu Kilteri poja naise ema kaudu ka Aino sugulane. Kauge, kuid igaviku mõistes ikkagi lähedane. Neid ühendav otsiv vaim kohtub nüüd kosmilises vaikuses.
Head teed Sulle, Aino!

Tänulikuna kunagine Lehtmetsa karjapoiss Vello Rekkaro

Aino Mettase ärasaatmine toimub laupäeval, 21. oktoobril kl 12 Rapla kirikus.

Subscribe
Notify of
0 Kommentaari
Inline Feedbacks
Vaata kõiki kommentaare
Kõik uudised
Kuulutused