-4.3 C
Rapla
Laupäev, 2 dets. 2023
UudisedKüpsised ja rummipallid ehk põnev toidukunsti maailm

Küpsised ja rummipallid ehk põnev toidukunsti maailm

Raplast pärit blogija ja koolitaja Olga Kaju esitles oma teist kokakunsti raamatut “Ainult küpsised”. Seekordne raamat on kirjutatud koos tulise küpsiseentusiasti Triin Paaveriga ning raamatusse on imeilusad fotod teinud Kaare Soova. Meeleolukas raamatuesitlus toimus 8. novembril Olga loodud Toidukunsti stuudios Pirital.

Kui raamatuesitluse õhtul Toidukunsti stuudiosse kohale jõuan, on küpsetamine juba alanud ning tulijat võtab uksel vastu küpsiste lõhn. Seltskond usinaid kondiitreid toimetab stuudio köögipoolel ning annab küpsistele veel viimast lihvi. Olga liigub ühe juurest teise juurde ja jagab soovitusi ja näpunäiteid.

Lauale on valmis seatud vaagnad soolaste suupistete ja rummipallidega, millele lisanduvad köögis valminud ahjusoojad küpsised. Saan teada, et köögis toimetav seltskond on Olga n-ö püsikunded, kes ikka ja jälle tema koolitustel käivad. Täna valis igaüks neist endale uuest raamatust ühe meelepärase retsepti, mille järgi küpsetama asus. Tundub, et kõik on läinud sujuvalt, sest küpsised valmivad ja inimestel on ees rõõmsad näod. “Me käime siin Olga pärast,” selgitab üks köögis toimetavatest naistest. “Siin on lihtsalt nii tore,” lisab teine.
Stuudio eesosas on valmis seatud ekraan ja toolid. Ühel neist istub, šokolaadivõru suu ümber ja põsk kooki täis, Olga üks tütardest. Küsin ta käest, milline toit tema arvates emmel kõige paremini välja tuleb, ja saan konkreetse vastuse, et selleks on rummipallid. Olen ka varem Olga kuulsatest rummikookidest kuulnud.
Olga tellimusena pigem kondiitritooteid ei valmista, aga aeg-ajalt toimuvad stuudios rummikoogi reeded, mil on võimalik endale neid hõrgutisi tellida. Napsasin endalegi ühe rummikoogi põske ja tuleb tõdeda, et see tõepoolest lausa sulas suus. Rummi maitset oli mehiselt tunda, samas jättis see ruumi ka hapukale moosile ja karamellikreemile, mis pallikest kaunistas.
Raamatuesitlus ise toimus aga hoopis mängulisel kujul. Kohalviibijad jaotati kuueliikmelistesse võistkondadesse ning algas Kuldvillaku mäng, ehk küsimustele tuli vastata kiiruse peale. Mängu kaudu saime teada humoorikaid fakte nii raamatu sisu, tegijate kui ka tegemise protsessi kohta. Näiteks, et fotograaf kukkus küpsiseid pildistades laualt alla, ning oli küpsiseid, mida tuli korduvalt küpsetada, et fotograaf piltidega rahule jääks.
Raamatu teine autor Triin Paaver selgitas, et teda võlub küpsiste puhul see, et neid saab korraga teha palju, neid saab kenasti pakitult ära kinkida ja need säilivad kaua. Fotograaf Kaare Soova nentis, et võrreldes esimese raamatuga, mida ta Olgaga koos tegi, oli küpsiste raamatu tegemine lausa lust ja lillepidu. Esimese raamatu puhul tuli tal üles pildistada ka töövõtted, tempo oli kiire ja hõrgutised tuli pildile püüda vahetult pärast valmimist. Küpsiseid sai ta pildistada aga kodustuudios ja enda valitud tempos.
Kuna Triin ja Olga jagasid raamatusse planeeritud retseptid omavahel ära ning katsetasid ja valmistasid neid kumbki oma köögis, polnud autorid ise kõiki teise valmistatud küpsiseid, mis raamatusse jõudsid, ise maitsnud. Küll maitses kõiki küpsiseid fotograaf, kelle töölauale need 98 erimaitselist küpsist jõudsid. Oma lemmikuid Kaare ei avaldanud, aga nentis, et teistest vähem maitses talle ehk lemmikloomadele mõeldud küpsis ning ka kiluküpsis oli mekkinud samal päeval maitstud magusate küpsiste kõrval pisut võõrastavalt.
Raamatust leiab ka veganküpsiseid ning ka ühe retsepti, mille lõi tehisintellekt. Triin kommenteeris, et tehisaru loodud retsepti järgi valminud rabarberi-peekoni küpsis tema lemmikute hulka ei kuulu, ent nende testgrupile oli see siiski maitsenud. Olga nentis, et tal jäi pisut kripeldama, et 100 retsepti kokku ei saanud, ent mõned esialgu planeeritud küpsised lihtsalt ei õnnestunud. Maailmakaardil olla suurimad küpsisesõbrad sakslased ja itaallased, kelle juurest on raamatusse nopitud ka kõige enam retsepte, ent teiste seast leiab ka hiinlaste õnneküpsise.
“Just võimaluste rohkus muudab küpsised imeliseks ja paneb üha uusi maitseid katsetama,” kirjutavad autorid raamatu sissejuhatuses.

***
Olga Kaju lõpetas Rapla Vesiroosi gümnaasiumi kuldmedaliga, samuti sai tal cum laude lõpetatud ülikool keskkonnakorralduse erialal. Täiskohaga töö ja ülikooliõpingute kõrvalt jäi aga võimekal naisel veel aega ja energiat üle ja nii hakkas ta pidama toidublogi nimega Kaju Köök. Ehkki esialgu tal kitsamat teemat ei olnud, hakkas aegamisi tema huvi tüürima kondiitrimaailma ja dessertide suunas. Tänaseks on ta õppinud mitme eesti ja ka välismaa meisterkondiitri käe all ning tema magustoidu suunitlusega blogi on saanud väga populaarseks.
2021. aastal ilmus Olga esimene raamat “Kondiitrikunst sinu köögis”. Ühel hetkel hakkas Olga ka ise koolitusi tegema, mis ongi täna tema põhitöö. Varem rändas ta koolitusi tehes erinevate köökide vahel ringi, aga aasta tagasi avas uksed tema enda Toidukunsti stuudio. On omamoodi tähelepanuväärne, et kõike seda on jõudnud noor naine teha kolme väikese lapse kõrvalt.

Subscribe
Notify of
0 Kommentaari
Inline Feedbacks
Vaata kõiki kommentaare
Kõik uudised
Kuulutused