-0.1 C
Rapla
Laupäev, 24 veebr. 2024
UudisedUuel nädalal algab õpetajate streik

Uuel nädalal algab õpetajate streik

Esmaspäeval, 22. jaanuaril algab kõigi eelduste kohaselt õpetajate streik. Õpilaste ja õpetajate õiguste vahel tasakaalu leidmine on koolidele keeruline ülesanne.

Rapla Kesklinna kooli üks streigijuhtidest Erika Šefer-Müller ütles, et kuigi nimekiri on alles avatud, osaleb tähtajatus streigis umbes 40 õpetajat. „Igaüks võib streikida nii kaua, kuni Eesti Haridustöötajate Liit streigi lõpetab,” ütles Šefer-Müller, kuid lisas: „Aga õpetaja tahab õpetada, ta ei taha õpetamata jätta.” Täna on kooli õpetajad valdavalt arvamusel, et streik kestab umbes kolm päeva. Individuaalse otsuse streigiga liitumise ja selle lõpetamise osas teeb iga õpetaja ise. Šefer-Müller toonitas, et selles otsuses on õpetajad vabad ja sõltumata valikutest kellelegi viltu ei vaadata.
Šefer-Müller ütles, et pigem on streik protest valitsuselt tuleva suhtumise vastu ja vähem  seotud rahaga. „Selle taga on see, et meid ei märgata ja probleemile ei pöörata tähelepanu,” rääkis Šefer-Müller. „Me streigime ja näitame, et õpetajad on Eestis olemas ja me hoiame kokku,” lisas ta.

Olukord on koolile keeruline lahendada
Rapla Kesklinna kooli direktor Tõnis Blank ütles, et koolimaja on streigi ajal põhimõtteliselt avatud, kuid üldise soovituse kohaselt ei pea õpilased kooli tulema, streikivate õpetajate tunde ei toimu. Blank rääkis, et need õpetajad, kes ei streigi, annavad e-tunde.
Oma tavapärast tööd jätkavad valdavalt ka erivajadustega õpilased. Ühelt poolt andis selle soovituse haridus- ja teadusminister Kristina Kallas. Kuid Blank lisas, et selletagi on eriklasside õpetajad olnud pigem seda meelt, et jätkavad oma tööd koolis. Erivajadustega õpilaste jaoks on rutiin oluline ja seda ei saa kergekäeliselt muuta.
Blank tõdes, et omaette arutelukoht on jätkuvalt see, kuidas streigi ajal tegemata jäänud õppetöö järele teha. Õpilaste päevad on nagunii juba sisustatud ja lisanduvat aega õppetööks on keeruline leida ja samas ei soovita seda aega ka vaheaja arvelt võtta. Jõukohase lahenduse leidmine on keeruline, kuid ilmselt tuleb tunde järele teha vähehaaval.
Streikivad õpetajad Kesklinna koolis töökohale ei tule. Blank tõdes, et streigi olukord on koolile keeruline lahendada. „Lastel on õigus kooli tulla, vanematel on õigus nad kooli saata, lastel on õigus koolis õppida ja haridust saada. Ja õpetajatel on õigus streikida ja tööd mitte teha. Kuidas need haakuma saada?” küsis ta.
Täna on direktori lootus jätkuvalt see, et läbirääkimistes jõutakse kompromissini ning streiki poleks vaja välja kuulutada või see saaks kiiresti läbi.
Milline koolielu streigi ajal välja näeb, selgubki suuresti uue nädala alguses. Blank tõi välja, et õpetajatel on vabadus oma otsust streikimise osas igal ajal muuta. Ta ei välista, et täna paika pandud plaanid võivad jooksvalt muutuda sõltuvalt sellest, kui palju õpetajaid ja õpilasi uuel nädalal majas on.
Märjamaa gümnaasiumi direktor Eero Kalberg ütles samuti, et numbrid võivad muutuda, kuid hinnanguliselt osaleb streigis 2/3 kooli õpetajatest. „Me väga loodame, et valitsus võtab selle prioriteediks ja hakkab sellega tegelema,” lisas ta. Ta näeb, et lisaks palgale vajab tähelepanu nii õpetajate töökoorumus kui ka järelkasv. Koolide suurim probleem on õpetajate puudus ja sellistes tingimustes on aina keerulisem kvaliteetset haridust pakkuda.
Kuna nii suur osa õpetajaid osaleb streigis, ei ole kool suuteline õppetööd tavapäraselt läbi viima. Streigi ajaks läheb Märjamaa kool e-õppele sarnaselt COVID-i perioodiga. Kalberg lisas, et õpetajad mõtlevad selle nädala jooksul oma õpilaste peale ning saavad neile ülesandeid jätta. Koolipäevi aitavad sisustada ka need õpetajad, kes streigis ei osale.
Koolimaja jääb avatuks ja õpilased saavad e-õppes vajadusel kohapeal osaleda. Selle nädala jooksul teevad klassijuhatajad õpilaste seas küsitlusi, et kaardistada, kui paljud neist seda võimalust kasutada soovivad. Selle järgi plaanitakse ka koolitoitlustust.

Erakool toetab streiki
„Meiegi õpetajad on mures, et koolidesse jätkuks õpetajaid nüüd ja ka viie aasta pärast, ning seepärast on nendest enamik ühinenud õpetajate streigiga,” ütles Kohila mõisakooli direktor Raina Ventsli.
Paljud kooli õpetajad on nii õpetaja kui ka lapsevanema rollis. „Ka lastevanematena loodame, et õpetajate tööd väärtustatakse ja et ka edaspidi jätkub neid, kes on valmis meie lapsi õpetama, seda ka erakoolis. Nii on meiegi mureks õpetajate nõudmised ja vajadus streiki toetada,” rääkis Ventsli.
Valdav enamus õpetajaid ühineb streigiga vähemalt kolmeks päevaks. „Meie soov ja lootus on see, et palgaküsimustest kõrgemale tõuseks õpetajaameti jätkusuutlikkus ning vajadus vaadelda meie väikese riigi haridusmaastikku laiemalt, suuremalt ning mitte mõõta kodanike haridust kulu-tulupõhiselt,” lisas Ventsli.
Koolitööd püütakse korraldada nii, et streigi ajal ei tekiks laste õppesse lünka. „Korraldame need päevad iseseisva õppe päevadena. Õpetajad lisavad reedeks Stuudiumisse tunnitöö alla konkreetsed jõukohased ülesanded, mida on õpilastel võimalik iseseisvalt lahendada. Koolimajade uksed on avatud ning kõigil õpilastel, kellel pole võimalust kodus õppimiseks, on õppimisvõimalused loodud koolis. Kutsume appi lapsevanemaid õppetegevusi läbi viima,” selgitas Ventsli.
Sooja koolilõunat saavad kõik õpilased, kes seda soovivad. Õpilased, kes õpivad kodus, kuid ei ela koolist kaugel, võivad kooli sööma tulla.
„Tähtis on mõista, et õpetajad seisavad hariduse tuleviku ja palga eest, mitte ei soovi valmistada probleeme peredele,” võttis Ventsli kokku.

Raikküla kool ei osale
Aga on ka koole, kes streigist osa ei võta. Üks neist on Raikküla kool, kus käivad erivajadustega õpilased. Direktor Andres Muddi ütles, et kõigil Raikküla kooli õpetajatel ning õpilastega tegelevatel töötajatel on õigus streikida või toetada sreikimist. „Samas teadvustame endale, et juhul, kui meie õpetajad streigivad, jääb kõige haavatavam õpilaste sihtrühm – erivajadusega õpilased – vajaliku toe ja järelevalveta. Tänase (neljapäev, 11. jaanuar – K.R.) seisuga Raikküla kooli töötajad ei streigi. Vähemalt pole kooli juhtkonda keegi streigis osalemisest teavitanud,” ütles Muddi.

Subscribe
Notify of
0 Kommentaari
Inline Feedbacks
Vaata kõiki kommentaare
Kõik uudised
Kuulutused