19.4 C
Rapla
Esmaspäev, 20 mai 2024
UudisedMetsavend Erich Jerleti elulugu jõudis kaante vahele

Metsavend Erich Jerleti elulugu jõudis kaante vahele

Põhjalik uurimustöö sai tehtud ning hiljuti ilmus metsavend Erich Jerleti eluloost kõnelev raamat. 231-leheküljelises teoses on välja toodud nii Jerleti elulugu kui ka tema enda kirjatükid “Metsavendade ideoloogilised alused” ja “Metsavendade taktika muudatused 1945-1952”.

Teose pidulik esitlus oli neljapäeval, 4. aprillil Märjamaa valla raamatukogus, kus olid kohal nii autor Tiina Azojan kui ka raamatu toimetaja Kerttu Rakke.

Põhjus, miks Tiina Azojan võttis kätte uurimistöö arhiivides ja teose koostamise, on selles, et Erich Jerlet oli tema emapoolne onu. Aastate jooksul on Jerletist kirjutatud raamatutes ja ajalehtedes ning räägitud televisioonis. Azojan ütles, et teda innustas seda raamatut kirjutama tõsiasi, et mitmel pool on ilmunud Jerleti kohta valeandmeid. Nii näiteks on olnud valesti üles tähendatud tema surmadaatum. Tuginedes arhiivimaterjalidele, on Azojan värskelt ilmunud raamatus “Metsavend Erich Jerlet” varem ilmunud vigased andmed korrigeerinud.
Raamat räägib ühe haritud mehe eluteest, mis lõppes kõigest 35-aastaselt, kui ta Moskvas Butõrka vanglas 3. jaanuaril 1953 maha lasti. Raamatus on juttu kuulsast rongiröövist, milles Jerlet osales. Samuti on juttu kaupluseröövidest. Kõigest sellest räägib Jerlet oma sõnadega, sest ülekuulamisprotokollid on tõlgitud eesti keelde ning raamatus tsitaatidena välja toodud.
See oli karm aeg. “Metsavenna elu ei olnud kaugeltki lõbus seiklus. Suurim väljakutse oli säilitada oma vaimset tervist, sest pidev valvelolek, mure enda ja oma lähedaste pärast, lein ja kaotusvalu ning viha okupantide vastu kulutasid kõvasti närve,” kirjutab Azojan selle perioodi kohta.
Raamatust leiab ka rohkelt pildimaterjali. Nii näiteks on juba esikaanel kolm fotot, kus on selgelt näha, kuidas metsavennaks oldud aeg Jerleti nägu muutis. Pildid on ka tema Kaitseliidu käepaelast ja korporatsioon Rotalia värviteklist, mis mõlemad on Azojanil praegu alles. Külmavärinad toob peale viimane teadaolev foto Erich Jerletist, kus tal on näos kortsud ning silmades tühi pilk.
“Minu süda on nüüd rahul,” sõnas Tiina Azojan pärast Märjamaal toimunud raamatuesitlust. Ta lisas: “Olen saanud kõik välja öelda nii, nagu mina olen tahtnud seda teha. Mulle ei meeldinud, kuidas temast mujal on kirjutatud. Eriti selles osas, mis puudutab rongiröövi.”
Raamatu kirjutamise soov tekkis tal umbes aasta tagasi. Hiljuti jooksis ETV ekraanil metsavendlusest rääkiv sari, kus ka Azojan kaasa räägib. Ta ütles, et kahjuks esitati Jerleti kohta ka seal valeandmeid, mille ta oma raamatus parandas. “Tegelikult sai ta (Jerlet – toim) kõikidega väga hästi läbi, ta oli sõbralik ja tark mees. Just siinkandis oli tal palju aitajaid,” rääkis Azojan.
Intensiivne töö raamatu ilmumiseks käis 2023. aasta septembrist saati. “Kui kuuled metsavendade lugusid, tulevad ikka silme ette pildid kurjadest räpastest vanameestest, nuga hambus. Tegelikult oli enamik neist kahekümnendates-kolmekümnendates,” rääkis Kerttu Rakke.
Veel ütles ta, et toimetades Erich Jerleti kirjutisi, märkas ta, kui tänapäevane on tema keelekasutus ning väga palju seda toimetama ei pidanudki. “Ja see, kuidas ta kirjutab ÜRO kohta, päriselt ka, seda soovitan lugeda. Sellest peaks aru saama iga terve mõistusega inimene,” sõnas Rakke.

Raamatu järgmine esitlus on 10. aprillil Raplas ja sealt edasi Tallinnas Viru keskuses.

Subscribe
Notify of
0 Kommentaari
Inline Feedbacks
Vaata kõiki kommentaare