Lauluvõistlus “Märjamaa sügismeloodia 2025” tõi kolmandat aastat Märjamaa rahvamajja hobilauljad mitmelt poolt Eestist. Haigused sundisid küll mõned registreerunud kõrvale jääma, aga lavale jõudis 12 solisti ja kolm duetti.
Lauljaid hinnanud žüriis olid Margit Saulep, Mati Kõrts ja Meelis Punder, kes kõik on varasematel kordadel selles rollis olnud. Tänavune uus liige oli Reet Linna. Eraldi hinnati klassikalist laulu ja pop-estraadilaulu.
Sügismeloodia peakorraldaja Aavo Lumi ütles avasõnades, et järgmisel aastal võiks võistluse nimest ära jätta sõna “seenioride” ja teha rohkem vanuseklasse, siis ehk tuleks osalema rohkem noori hobilauljaid. Praeguse reglemendi kohaselt võistlevad solistid kahes vanuserühmas: 35–60 eluaastat ja alates 61. eluaastast. Duettidel vanuserühmi ei ole. “Hobilauljatele pole õige korraldada võistlust, sest need inimesed teevad seda õhinapõhiselt. Aga kuna tahame välja anda ka auhindu, on vaja tulemusi võrrelda,” lisas Aavo Lumi.
Päeva juhtinud Märjamaa gümnaasiumi muusikaharidusega direktor Eero Raun lausus, et „püüame Märjamaal laulukultuuri edendada”. Päeva sissejuhatuseks esitas ühe laulu žürii liige Meelis Punder. Siis tulid esinejad loosijärjekorras lavale. Päevajuht luges ette nende tutvustused, mis avas esinejate ameteid, seoseid muusika ja laulmisega.
Esimesest voorust pääsesid kõik osalejad edasi. Teises voorus pinge tõusis, sest siis hakkas žürii ka hindeid näitama. Mõnegi esineja vahel tekkis punkt punkti heitlus. Ainsana kogus maksimumpunktid duett Merilin Seer ja Kirsika Soomer Elvast. Nad esitasid laulu „Täna ainult päikest näen“.
“Olen olnud Tallinnas mitme lauluvõistluse žüriis ja osa esinejaid on varasematest võistlustest mulle tuttavad. Tore, et siin osales rohkem noori lauljaid. Märjamaal oli esinejatel ühtlane tase. Juurde õppida on alati, siis läheb tulemus veel paremaks. Oluline on sobiva laulu ja õige registri valik. Laul peab esitades saama sinu omaks. Eriliselt tahan esile tõsta imetoredat lavakujundust – valgustatud vihmavari ja selle ümber rippuvad värvilised lehed, mis lõi sobiva sügismeeleolu,” jagas oma muljeid Reet Linna.
“Kunsti tehakse tundemaailma abil. Teie peate andma algnoodid, publik paneb oma peas sellest muusika kokku. Et hing ja heli sinust välja tuleksid, peab õigesti hingama,” rõhutas Mati Kõrts lõpukommentaarides.
Enne tulemuste kuulutamist esitasid Eero Raun ja Aavo Lumi maailmakuulsa tenori Luciano Pavarotti repertuaarist tuntud laulu „O sole mio“. Sellega sooviti, et igaühel meist oleks sees oma sisemine päike.
Auhinnalaud oli toetajate abiga rikkalik. Publiku lemmik Merilin Seer – Kirsika Soomer viis koju kastitäie juur- ja köögivilju. Neile kuulus ka võistluse grand prix.
Publiku hulgast loositi ühele õnnelikule välja “kastitäis kulda” ehk kuldses kinkekarbis 36-osaline kullatud söögiriistade komplekt. Kõik osalejad said ka kohaliku Lemmiku poe pagari küpsetatud kringli.
Pikk laulupäev lõppes ühislauluga. Ekraanile kuvati sõnad ja saalis kõlas Uno Naissoo kirjutatud “Kodu”. Selle tähendusliku laulu järel asuti pimeduses koduteele.
*
“Märjamaa sügismeloodia 2025” tulemused
Pop-estraadilaulu noorem vanuserühm
Kulddiplom Anu Linnamägi, Märjamaa
Hõbediplom Marit Berendson-Mägi, Kuressaare
Pop-estraadilaulu vanem vanuserühm
Kulddiplom Indrek Kalm, Tartu
Hõbediplom Aave Lentso, Tallinn
Pronksdiplom Aivar Juuse, Tartu
Klassikalise laulu noorem vanuserühm
Kulddiplom Evely Heldring, Tallinn
Hõbediplom Julia Jakovleva, Tallinn
Pronksdiplom Raigo Ruga, Tartu
Klassikalise laulu vanem vanuserühm
Hõbediplom Kaja Otsing, Tallinn
Pronksdiplom Anne Artus, Tallinn
Tänukiri
Mare Anderson, Tallinn
Valdi Kristovald, Haapsalu
Duetid
Grand prix Merilin Seer – Kirsika Soomer, Elva. See duett oli ka publiku lemmik.
Kulddiplom Liina Lüdig – Anu Bortnik, Rapla
Hõbediplom Anne Artus – Mai Lepp, Tallinn
**

Tänu
8. novembril 2025. aastal toimus Märjamaa Rahvamajas suurejooneline üle-eestiline muusikaüritus – laulukonkurss “Märjamaa sügismeloodia 2025”. Osalejaid oli kogu Eestist – Tallinnast, Tartust, Haapsalust, Raplast, Elvast ja Märjamaalt. Ürituse läbiviimiseks ning parimate lauljate autasustamiseks rikkaliku meenelaua katmiseks ulatasid abikäe paljud Raplamaa asutused, ettevõtted ja eraisikud.
Suur tänu kõigile sponsoritele omakasupüüdmatu suhtumise eest kultuurisündmuse toetamisel!
Kultuurkapitali Raplamaa ekspertgrupp
Märjamaa valla mittetulundusliku tegevuse voor
Paka Mets OÜ
Osaühing Orgita Põld
Rapla Tarbijate Ühistu
Märjamaa Tarbijate Ühistu
Luhtre Turismitalu OÜ
Makserv OÜ
Timberston OÜ
Märjamaa Ettevõtjate Piirkondlik Ühendus
Sillametsa talu Märjamaa Taimeaed
Thomas Hainsalu ja Lemmiku kauplus
Kalle Hamburgi talu
Viire ja Mart Martma Sillaotsa talu
Piret Linnamägi
Suur tänu ka organiseerimise abistamisel
Žüriiliikmed Reet Linna, Margit Saulep, Meelis Punder ja Mati Kõrts; konferansjee Eero Raun; portselanikunstnik Eve Burmeister; Pääsusilma lillepood; Märjamaa Rahvamaja kohvik; Eha Kaljusaar ja muidugi Märjamaa Rahvamaja tiim

