2.8 C
Rapla
Esmaspäev, 27 sept. 2021

Raplas enam kromosoomriski hindamiseks rasedatele ultraheliuuringut ei tehta

Esmakordselt on Eesti Naistearstide Selts loomas eestikeelset konkreetsete nõuannetega juhendit rasedusaegsetele ultraheliuuringutele. Juhend on peaaegu valmis ja peamised sellega kaasnevad muudatused puudutavad just sünnieelset diagnostikat.

Üks peamisi muudatusi, mis juhendiga kaasneb, on seotud loote kromosoomhaiguste sõeluuringutega. 2008. aastal alustati Eestis esimese trimestri kromosoomhaiguste sõeluuringut, mis koosneb kahest osast. Esimene on vereproov ja teine ultraheli uuring, kus määratakse loote kuklavolt. Selle uuringu abil tehakse kindlaks kromosoomhaiguste risk.
Enne uue juhendi tutvustamist oli Eestis kasutusel sõltuvusskriiningu mudel. Siiani oli kõigil rasedatel võimalus lasta teha esimese trimestri ultraheliskriining ja alates teatud riskitasemest pakuti rasedale veel lisaks nn kolmiktesti, mis sellest aastast on ka haigekassa rahastatavate uuringute nimekirjas. Nüüdsest on kõrgriski piiri nihutatud selliselt, et see jääks samale tasemele, mis on kehtiv enamikus teistes riikides. Lisaks on arstidel senisest enam vaja hinnata ultraheli kestel loote arenguga seonduvaid n-ö markereid.
Tulenevalt uuest juhendist on muutunud ka esimese trimestri ultraheliuuringu läbiviijale esitatavad nõudmised. Kuni selle aastani ei olnud eraldi litsentsi arstidel ultraheliuuringu läbiviimiseks vaja. Sellest aastast ei ole ilma litsentsita aga ultraheli tegemine enam lubatud. Litsentsi saamiseks tuleb arstil pöörduda Londoni lootemeditsiini sihtasutusse.

Stina Andok / foto sxc.hu
Loe pikemalt 3. veebruari Raplamaa Sõnumitest

0 Kommentaari
Inline Feedbacks
Vaata kõiki kommentaare
5,680JälgijatLike
1,159JälgijatFollow

Viimased uudised