12.2 C
Rapla
Neljapäev, 20 juuni 2024
RSRapla vald tegi hooldekeskuse rajamisel ootamatu kõrvalepõike

Rapla vald tegi hooldekeskuse rajamisel ootamatu kõrvalepõike

Rapla vallavalitsus lõpetas Rapla uue hooldekeskuse projektijuhi Avo Antoniga töösuhte ja tellib hooldekeskusele ekspertidelt tasuvusanalüüsi.
Avo Anton võeti Rapla haigla naabrusse plaanitava uue hooldekeskuse projektijuhina tööle tänavu jaanuaris, tema töösuhe lõpetati kaks kuud hiljem eelmisel teisipäeval. Sellest vähem kui nädal varem, 2. märtsil viidi Rapla vallavalitsuse saalis läbi Rapla uue hooldekeskuse detailplaneeringu tutvustus ja avalik arutelu. Seal tutvustati osalejatele, kelle hulgas oli ka naabruskonna elanikke, Avo Antonit kui hooldekeskuse projektijuhti, vihjamata, et ta on seda viimaseid päevi.
Arutelul anti ühtlasi teada, et detailplaneering on kavas vastu võtta veel sellel kuul, selle avalik väljapanek tuleks eeldatavasti aprilli lõpus, planeering kehtestatakse kavakohaselt mais ning ehitama hakatakse järgmise aasta teises pooles. Vallavalitsuse kinnitusel püüavad nad seda ajakava endiselt järgida, lihtsalt vahepeal tehakse tasuvusanalüüs.

Mahukaim investeering
Veebruari lõpus peetud Rapla vallavolikogu istungi eel tutvustas vallavalitsus volikogu liikmetele hooldekeskuse rajamise käiku. Rapla praeguse hooldekodu olukorrast andis ülevaate selle juhataja Anne-Ly Pedaja. Sotsiaalnõunik Inna Tamm rääkis, kellele ja miks uut hooldekeskust vaja läheb. Vallaarhitekt Cerly-Marko Järvela tutvustas hoone detailplaneeringut ja eskiisi ning projektijuht Avo Anton kõneles uue hooldekeskuse rajamise ajakavast, maksumusest ja omandivormist.
„Meil valla investeeringute kavas tegelikult ei ole sellist summat, mis ehitusmaksumuseks on prognoositud,” tõdes Rapla vallavanem Ilvi Pere reedel Raplamaa Sõnumitele juhtunut selgitades. „Projektijuht ise arvutaski maksumuse välja, see oli volikogu ees ja siis tunduski kõigile, et peame veel analüüsima.”
Rapla valla investeeringute kavas on hooldekeskuse rajamiseks ette nähtud 3,6 miljonit eurot, millest kaks miljonit peaks tulema valla oma vahenditest ja ülejäänu toetusena. Sellele lisandub veel 85 000 eurot projekteerimisraha.
8. märtsil riigihaldusministrile Arto Aasale saadetud vallavanema allkirjaga kirjas on öeldud: „Hooldekeskuse ehitamise maksumus on hinnanguliselt 5,5 miljonit eurot – see on Rapla valla läbi aegade kõige mahukam investeering /…/ Uue energiatõhusa Rapla Hooldekeskuse rajamiseks soovime kasutada toetusrahasid 2,5 miljoni euro ulatuses.”
Ilvi Pere selgitas Raplamaa Sõnumitele: „Esmalt peab volikogu investeeringutesse sellise numbri ette nägema, et tegevustega edasi minna. Hakkame aprillist järgmiseks perioodiks investeeringute kava arutama, siis tulevadki uued otsused uue info valguses, et aru saada, kas see on Rapla vallale jõukohane. Tellime ka tasuvusanalüüsi, praegu on parima pakkuja väljaselgitamine. Võtame selle sõltumatult konsultatsioonifirmalt.”
Analüüsitakse Pere sõnul nii omandivormi küsimust kui ka seda, millises mahus ehitada. „Kui me ei suuda kogu lähteülesannet realiseerida, siis alati on variant teha mingi osa hiljem või teises mahus – need ongi analüüsikohad. Tahe on olemas, et ikkagi teoks teha see ilus unistus.”
Pere tõdes, et kuni investeeringuvõimalus ei ole selge, ei ole ikkagi projektijuhile tööd anda.

Tekkis küsimusi
Omavahelistes vestlustes on mõned volikogu liikmed viidanud mõnedele teistele volikogu liikmetele, kes on pidanud uue hooldekeskuse rajamist täiesti mõttetuks projektiks või vähemalt selle asukohta valeks.
Rapla abivallavanem Kalle Toomet kinnitas siiski, et küsimus ei ole praegu hooldekeskuse asukohavalikus ega muudes tegevustes, vaid valitakse teed, kuidas edasi liikuda.
„Meie plaanides oli nii tasuvusanalüüs kui ka äriplaani koostamine sees, aga nüüd on soovi avaldatud, et me teeksime seda mitte oma jõududega, vaid võtaksime ikkagi eksperdid väljastpoolt. Need võiksid olla kolmandad isikud, kes ei ole tellija ega ka teenuse osutaja rollis. Et teha erapooletu hinnang kõrvale,” rääkis Toomet. Eksperdid tasuvusanalüüsi tegemiseks tahavad nad leida juba nädala-pooleteise jooksul, lisas ta.

Siiani kõik hästi
Rapla vallavolikogu liige Harri Õunapuu on algusest peale olnud südamega uue hooldekeskuse rajamise juures. Ta tõdes, et kui vallavalitsus andis veebruari lõpus ülevaate, tekkis selle tulemusena volikogu liikmetel mitmeid küsimusi, kuid ilmselt oli neid ka enne. Nõnda leitigi, et tuleb teha täiendavad analüüsid.
Mõned küsimused on Õunapuu hinnangul tekkinud infopuudusest. Puudu oli infost, mida vallavalitsus oleks tema sõnul pidanud varem välja pakkuma ja mõnele küsimusele pole vallavalitsus vastanud nii täpselt kui vaja.

Vivika Veski
Loe pikemalt 16. märtsi Raplamaa Sõnumitest

3 KOMMENTAARID

Subscribe
Notify of
3 Kommentaari
Inline Feedbacks
Vaata kõiki kommentaare