ArvamusMaksudega trikitamisest

Maksudega trikitamisest

Eugen Veges.

Eesti maksulaekumine kasvab jรตudsalt, maksudega trikitamine jรคtkub. Maksulaekumiste ja majanduskasvu perioodilised vรตrdlused nรคitavad, et maksulaekumine suureneb (protsendiliselt) kohati kaks korda majanduskasvust kiiremini.

Vaatamata jรตudsale maksutulu kasvule otsitakse vรตimalusi, kuidas inimestelt veelgi enam raha kรคtte saada. Maksumรครคrade tรตstmise ja uute kehtestamise pรตhjendused on naeruvรครคrsed. Tervise eest hoolimist (alkoholiaktsiis, suhkrumaks jmt) ei tasu maksude tรตstmisel pรตhjenduseks tuua. Maksude tรตstmise eesmรคrk on koguda suuremaid makse.

Maksutululaekumise ja SKT kasv vรตrreldes eelmiste perioodidega
Perioodย ย ย ย ย ย ย  2013ย ย ย ย  2014ย ย ย ย  2015ย ย ย ย  2016ย ย ย  2017
Maksutuluย ย ย ย  11,7%ย ย ย ย ย  8,2%ย ย ย ย  7,3% ย  ย ย ย  5,7%ย ย  ย ย  5,6%
SKTย ย ย ย ย ย ย ย ย ย ย ย ย  ย ย  5,56% ย  4,41% ย ย  2,94%ย ย ย  3,69%ย ย ย  4,4%**
Allikas: Statistikaamet, rahandusministeerium
9 kuud **OECD prognoos

Kui maksulaekumine suureneb (รผldisest) tulubaasist kiiremini, peab maksukoormus kasvama. Oponeerijad vรคidavad, et maksukoormuse indikaatori jรคrgi on eestlaste maksukoormus mรตรตdukas. Tegemist on pooltรตega. Indikaator on รผks nรคitajatest. รœksikule tuginemine moonutab pilti. Mainitu ei kajasta varjatud maksusid.
Tulumaksumรครคra langetamise varjus tรถรถtuskindlustusmaksu (fiskaalpoliitiline atribuut) kehtestamine kasvatas eestlaste maksukoormust. Statistika seda ei kajasta. Tรถรถtuskindlustusmaks ei paigutu raamatupidamislikult maksureale. Ka osaline haigusrahade maksmise erasektorile (sh haigetele) kohustuseks panemine kasvatas maksukoormust. Riigilรตivude kulupรตhisest kรตrgem tase on maks, mida maksukoormuse indikaator ei sisalda.
Maksutulu kasvatamine ei tohi olla eesmรคrk. Ekstensiivse (kvantiteedi suurendamine) lรคhenemise asemel tuleks panustada efektiivsusele (maksuraha otstarbekamale kasutamisele). Maksumรครคrade tรตstmisele pรตhjenduste leidmise asemel tuleks mรตelda, kuidas inimeste maksukoormust langetada.
Alkoholiaktsiisi tรตstmise ja inimeste tervise eest hoolitsemise vahel puudub vรตrdusmรคrk. Tegemist on sooviga kasvatada rahavoogusid. Seda tuleb tunnistada. Selgus vรตimaldab mรตistmist, soosib debateerimist.
Kรตik liiast on kahjulik. Olgu tegemist alkohoolsete jookide vรตi toidu tarbimisega, sportimisega vรตi mรตne muu tegevusega. Liigne istumine vรตi voodis lesimine murrab tervise.
WHO (maailma terviseorganisatsioon) alkoholieksperdina ja Soome alkoholiuuringute juhina tegutsenud Kari Poikolainen kinnitab (uuringutele tuginedes), et mรตรตdukas koguses alkoholi tarbimine on tรคiskarsklusest tervislikum. Sellise taseme mehe seisukohti tuleb usaldada. Asi pole niivรตrd isegi usaldamises, kuivรตrd รผhtede uuringutulemuste kummardamises ja teiste maha tegemises.
Toit koosneb valkudest, rasvadest, sรผsivesikutest. Nende รผletarbimine kahjustab tervist. Nii nagu teeb seda alkoholi vรตi suhkru (รผks sรผsivesikute esindajatest) รผletarbimine.
Valkude liigtarbimine pรตhjustab osteoporoosi, neeruhaigusi, kuseteede kaltsiumkivisid ja mรตnesid vรคhivorme. Loomaยญarstina nรคgin (mitme kuu vรคltel) karusloomadele rikkaliku valgusisaldusega toidu manustamisel โ€žvalgumรผrgistuseโ€œ nรคhtusid, mis avaldusid loomade loidusega, vereseguse uriiniga ja jรคrglaste saamise raskustega. Valguosa langetamisega (sรผsivesikutega asendamine) hรคlve kadus.
Sรผsivesikuterohke toidu tarbimine paistab sรผรผtuna, kuid ka selle รผletarbimisel ladestuvad rasvad organismi.
Rasvad on halvimad. Kui organismi energia bilanss (tarbitav ja kulutatav) pole tasakaalus, moodustab rasv rasvkudesid, mis viib รผlekaalulisusele ja rasvumiseni. Haiguste loetelu, mis sellele jรคrgneb, lรคheks pikaks.
Pรตhjendusi maksude kasvatamiseks leiab alati. Rasvasematele toiduainetele suurema, valgu- ja sรผsivesikuterikkamatele vรคiksema maksu kehtestamisega koguksime kopsaka summa. See poleks aga รตige.
Olen jรคlginud maksude tรตstmise ja kehtestamise pรตhjendamisi. Piinlik hakkab. Kas kodanikke tรตesti peetakse nii rumalateks, et kondi viskamisest piisab, et nende rahakoti kallale minna. Kui on maksulaekumisi vaja kasvatada, siis tuleb seda ka vรคlja รถelda. Inimeste tervise eest hoolitsemine jรครคgu tervishoiuvaldkonna pรคrusmaaks.
Oleme tarbimismaksude kogumise poolest eurotsoonis agaramad. Kรคibemaksumรครคr on eurotsooni keskmine, kuid teiste riikide erandid teevad meist suuremad maksukogujad. Eurotsooni keskmine kรคibemaks toiduainetele ei รผleta 10 protsendi taset, meie kogume 20%. Kulutused toiduainetele moodustavad suure osa kulutustest. Tervise seisukohast lรคhtudes tuleks toiduainete kรคibemaksu langetada, kuna soodsamad hinnad tagaksid mitmekรผlgsema ja tasakaalustatuma (valkude, rasvade ja sรผsivesikute รตige vahekord) toidu.
Maksulaekumise kasvatamine maksusรผsteemi muutmise kaudu pole pรตhjendatud. Lรคhenemine pole jรคtkusuutlik.

Subscribe
Notify of
0 Kommentaari
Inline Feedbacks
Vaata kรตiki kommentaare