16.1 C
Rapla
Teisipäev, 23 juuli 2024
RSEesti majapidamiste finantsseis viimase paari aastakümne tugevaim

Eesti majapidamiste finantsseis viimase paari aastakümne tugevaim

Swedbanki peaökonomist Tõnu Metrsin

Statistikaameti andmetel tõusis möödunud aastal Eesti majapidamiste säästumäär 12 protsendini nende kasutatava tulu suhtes, mis on viimase 20 aasta tugevaim tulemus (kui jätta välja 2009. kriisiaasta, millega ei saa selgitada majapidamiste finantsseisu tugevust).
Eesti majapidamiste säästud on nende kasutatava tulu suhtes üle Euroopa Liidu keskmise (10%) ning tunduvalt kõrgemad kui Soomes ning teistes Balti riikides. Sellise kõrge säästumäära põhjuseks on see, et meie majapidamiste tarbimiskulutused on nende kasutatavast tulust madalamad. Möödunud aastal suurenes näiteks majapidamiste kasutatav tulu 8 protsenti, nende tarbimiskulutused aga nominaalarvestuses 6 protsenti – seega on nende kahe näitaja vahe oluliselt suurenenud. Samuti on majapidamiste hoiustejäägi kasv kiirenenud.
Samas tuleks arvestada, et majapidamiste säästmisvõime on väga erinev. Sääste on 86 protsendil Eesti leibkondadest ja nendes peredes, kus on võimalik säästa, pannakse kõrvale 14% sissetulekust. Samas saaks Kantar Emori andmetel peamise sissetulekuallika kadumisel 3 kuud kuni aasta hakkama vaid 28% peredest.
Säästumäär ei näita aga veel majapidamiste täielikku finantsseisu, sest see ei sisalda eluaseme investeeringuid. Kui arvestada neid mõlemaid näitajaid ehk kui vaadata majapidamiste lõplikku eelarveseisu, on ka see näitaja oluliselt paranenud ning on viimase 20 aasta kõrgeim – Eesti majapidamiste tulud ületavad nende kulutusi ligikaudu 5% võrra.
Viimaste aastate kiire palgakasv on aidanud suurendada Eestis keskmise sissetulekuga inimeste osakaalu. Sissetulekute erinevus 20% kõrgeima ja 20% madalaima sissetulekugrupi vahel on viimase kolme aastaga tublisti vähenenud. Selle taga on kõrgeima sissetulekugrupi osatähtsuse vähenemine ning keskmiste sissetulekugruppide osakaalu tõus.

Subscribe
Notify of
0 Kommentaari
Inline Feedbacks
Vaata kõiki kommentaare