14.2 C
Rapla
Teisipäev, 28 sept. 2021

Täna on eakatevastase vägivalla teadvustamise päev

Stina Andok

15. juuni on rahvusvaheline eakatevastase vägivalla teadvustamise päev, mis kutsuti ellu 2006. aastal, eesmärgiga juhtida tähelepanu eakate väärkohtlemisele kui sageli varju jäävale sotsiaalsele valukohale.

Eakatevastane vägivald on Sotsiaalkindlustusameti ohvriabi ja ennetusteenuste osakonna võrgustikutöö koordinaatori Anne Klaari sõnul üks ühiskonna varjatumaid probleeme. Seda põhjusel, et toimepanijaks on enamasti eaka sugulane või hooldaja. „ Halvimal juhul tuntakse end süüdi ja arvatakse, et nad on sellise kohtlemise enda lähedaste poolt ära teeninud,” ütleb Klaar. Aasta-aastal suureneb siiski õnneks eakate pöördumise arv abi saamiseks.

Eriolukord on suurendanud riskitegureid, mis võivad kaasa tuua eakatevastasevägivalla kasvu. „Esiteks pani karantiin eakad koos vägivallatsejaga isolatsiooni. Ka on alust arvata, et suurenes tuntavalt eakate majandusliku lähisuhtevägivalla oht, kus eaka pension võis jääda ainukeseks sissetulekuks perekonnas. Kolmas riskitegur on hooletusse jätmise oht, kus perekondadel ei jätku majanduslikke võimalusi suure hoolduskoormusega eakaid hoolduskodudesse panna, nad võetakse kodusele hooldusele, kuid oskusi ja ressursse selleks ei jätku,” tunneb Klaar muret.

Eakad ei ole sageli teadlikud neile mõeldud lähisuhtevägivalla teenustest, aga oluline on ka, et teised oskaksid märgata vägivalla erinevaid vorme. „Tunne huvi, kuidas läheb sinu eakatel tuttavatel ja märgates vägivallamärke, tee esimene samm nende aitamiseks. Kui vajad sobiva sekkumisviisi leidmiseks nõu, siis helista meie ohvriabi kriisitelefonile 116 006. Nii saame koos aidata neid, kes täna meie abi enim vajavad,“ julgustab Klaar inimesi.

Märgid, mis võivad viidata eakatevastasele vägivallale:

  • Kas keegi võib kasutada ilma nõusolekuta eakate majanduslikke vahendeid
  • Kas keegi takistab eakal telefoni või arvuti kasutamist?
  • Kas keegi on teinud füüsiliselt haiget või ähvardanud seda teha?
  • Kas keegi on eakat ilma nõusolekuta puudutanud?
0 Kommentaari
Inline Feedbacks
Vaata kõiki kommentaare
5,680JälgijatLike
1,159JälgijatFollow

Viimased uudised