spot_img
5.5 C
Rapla
Reede, 24 märts 2023
ArtikkelVõidutuli läkitati Vigala kiriku eest üle kogu maakonna

Võidutuli läkitati Vigala kiriku eest üle kogu maakonna

Iga aasta 23. juunil tähistatakse võidupüha Raplamaa erinevas asulas. Tänavu toimus see EELK Vigala Maarja kiriku aias Kivi-Vigalas. Sel aastal traditsioonilist maakaitsepäeva ega paraadi ei olnud, põhjuseks koroonakriisist tulenevad piirangud. Küll aga jõudis kiriku õuele võidutuli, mille oli Kadriorust teele läkitanud president Kersti Kaljulaid. Kirikuaiast läks see omakorda edasi üle terve Raplamaa.

Üritus oli pidulik ja pühalik, kuid võrreldes varasemate aastatega mastaabilt väiksem. Võidutule tõid presidendi juurest Kivi-Vigalasse naiskodukaitsja Kaja Heinsaar ja noorkotkas Romet Metssalu. Põlev tõrvik jõudis kiriku õuele 23. juuni pärastlõunal kell 13.30. Selle võttis vastu Kaitseliidu Rapla maleva pealik major Valjo Tooming, kes ulatas selle edasi Raplamaa Omavalitsuste Liidu (ROL) esimehele Heiki Hepnerile. Seejärel jõudis tuli kõigi nelja Raplamaa vallavanemani, kes viisid selle edasi oma koduvallas asuva Vabadussõja monumendi juurde.
Tule võtsid vastu Kohila vallavanem Uku Torjus, Kehtna vallavanem Indrek Kullam, Märjamaa vallavanem Meelis Välis ja Rapla vallavanem Meelis Mägi. Kõik soovijad said kohapeal oma tõrviku, küünla või laternaga samuti võidutule kaasa võtta. Hinnanguliselt oli kohapeal veidi alla saja inimese. Tseremoonia kestis ligikaudu tund aega ja sellele järgnes kringlisöömine.

Tuletoojad

Võidutule toojad Kaja Heinsaar ja Romet Metssalu on olnud Kaitseliidu Rapla malevaga seotud juba aastaid. Romet Metssalu on olnud noorkotkas alates 2015. aastast, Kaiu rühma taasasutamisest saadik. Silma on ta paistnud sihikindla ja kohusetundliku noormehena. Seetõttu valiti Romet üksmeelselt salgapealikuks ja on seda tänini. Salgapealikuna on Romet sageli info vahendaja ja edastaja rühmapealiku ja liikmete vahel.
“Temale võib kindel olla ja teda saab usaldada. Romet on hoolas, abivalmis ja sõbralik, alati valmis õpetama ja oma teadmisi jagama ka noorematele noorkotkastele ja kodutütardele. Romet tahab end proovile panna nii laagrites kui ka matkadel. Alati valmis kaasa lööma rühma tegevuses. Temale saab usaldada ka nooremate juhendamise ja nendega tegelemise. Leiab alati huvitavat ja jõukohast tegevust,” seisab kirjas tema iseloomustuses.
Kaja Heinsaar on Kaitseliidu Rapla maleva liige ning alates 2015. aastast on ta juhendanud noori Kaius. Selle aja jooksul on teda tunnustatud nii malevapealiku kui ka peavanema tänukirjaga. Kaja põhitöö on olla sotsiaaltöötaja Rapla haiglas. Teised on Kajat iseloomustanud kui kohusetundlikku, heatahtlikku ja empaatilist inimest.

Pühalik vanne

Vigala kiriku õuel esines sõnavõtuga ka ROL-i esimees Heiki Hepner. Ta heitis pilgu ajalukku, tuues välja, et tänavu möödub Võnnu lahingu sündmustest 101 aastat. „Eesti riik on ime ja selle ime püsimiseks peame iga päev pingutama, oma kaitsevõimet tugevdama, oma keelt julgelt kasutama, oma majandust ja sotsiaalset heaolu kasvatama, oma elu- ja looduskeskkonda arukalt kaitsma.
102 aastat tagasi kirjutati meie riigi iseseisvusdeklaratsiooni sisse read: „Kõik kodumaa pojad ja tütred, ühinegem kui üks mees kodumaa ehitamise pühas töös! Meie esivanemate higi ja veri, mis selle maa eest valatud, nõuab seda, meie järeltulevad põlved kohustavad meid selleks.“ Nende ridade mõte ja tähtsus ei ole kuhugi kadunud,“ kõneles Hepner.
Vigala kiriku juures toimunud võidupüha tähistamine jäi kindlasti meelde viieteistkümnele noorele kodutütrele, kes andsid pühaliku tõotuse jääda ustavaks kodutütarde organisatsioonile. Samuti andsid ürituse käigus pühaliku tõotuse kaks noorkotkast ja viis naiskodukaitsjat. Just neid tseremooniaid võib pidada sündmuse kõige südamlikumaks osaks.

Kungla rahvas

Kõik sadakond osalejat trotsisid tõeliselt palavat ilma. Termomeeter näitas 27 soojakraadi ning päike andis samuti täistuld.
Võidupüha ja jaanipäev on kujunenud Eestis justkui kaheks erinevaks päevaks ühe päeva jooksul. Hommikupoole tähistatakse võidupüha, mis on oma olemuselt mõtisklev ja ajalukku vaatav. Aga niipea kui see läbi saab, võib mõelda juba jaanilõkke ja meeleoluka õhtu peale. Seda kontrasti oli tunda teisipäeval ka Kivi-Vigalas. Kõigepealt kõlasid laulud “Mu isamaa armas” ja “Õrn ööbik”, mis lisasid üritusele pühalikkust. Viimase lauluna kõlas aga “Kungla rahvas”. Lõbus ja hoogne laul andis selge vihje, et nüüd võib seada mõtted ja sammud õhtuse jaanitule suunas. ROL-i esimees Heiki Hepner, Märjamaa vallavolikogu esimees Urmas Kristal ja major Valjo Tooming soovisid kõigile raplamaalastele meeleolukat jaaniõhtut.
Tänavune võidupüha tähistamine oli võrreldes varasemate aastatega erinev. Tavapärast maakaitsepäeva, sõjatehnikanäitust ning demolahingut ei olnud, kuid ära ei jäänud pärgade asetamine Vabadussõja monumentidele. Vigala kirik on omanäoline selle poolest, et 45-meetrine kirikutorn on ühtlasi ka mälestussammas, mis on pühendatud Vigala meestele, kes hukkusid 1905. aasta talurahvarahutustes, Esimeses maailmasõjas ja Vabadussõjas. Just kirikutorni jalamile pärjad piduliku ürituse käigus asetatigi.

0 Kommentaari
Inline Feedbacks
Vaata kõiki kommentaare
Sõnumid
Kõik uudised
Kuulutused