6.6 C
Rapla
Pühapäev, 14 apr. 2024
ArtikkelVastused korduma kippuvatele küsimustele seoses rinnavähi sõeluuringuga

Vastused korduma kippuvatele küsimustele seoses rinnavähi sõeluuringuga

Mis vanuses naine peaks rinnavähi sõeluuringul käima?
50-69-aastaseid ravikindlustatud naisi oodatakse sõeluuringule iga kahe aasta järel, selleks ei pea kaebusi olema. 2020. aastal kutsutakse rinnavähi sõeluuringule naisi sünniaastatega 1953, 1954, 1958, 1960, 1962, 1964, 1966, 1968 ja 1970.

Kas uuring on tasuline?
Uuring on tasuta kõikidele ravikindlustatud naistele, kelle sünniaasta on sel aastal välja kuulutatud. Rinnauuring on tasuta ka naistele, kes on sõeluuringu sihtrühmast nooremad või vanemad, kuid kel esineb kaebusi. Sellisel juhul peab naine pöörduma pere- või naistearsti poole, kes teeb esmase läbivaatuse ning suunab vajadusel saatekirja alusel uuringule. Muul põhjusel ilma saatekirjata kehtib uuringule raviasutuse hinnakiri.

Kas sõeluuringul osalemiseks on vajalik kutse ja saatekiri?
Paljud naised jätavad sõeluuringule minemata, kuna ei ole saanud kutset. Uuringule tulles ei ole kutse või saatekirja olemasolu vajalik. Kui näed oma sünniaastat uuringule kutsutavate hulgas, siis helista endale sobivasse tervishoiuasutusse.
Iga naine saab aga oma digitaalse sõel­uuringu kutse ehk saatekirjaga tutvuda patsiendiportaalis www.digilugu.ee (Terviseandmed→Saatekirjad).
Ida-Tallinna Keskhaiglas ja Põhja-Eesti Regionaalhaiglas on rinnakabinetid, kuhu saab pöörduda ka ilma saatekirjata.

Kuidas rinnavähi sõeluuringut tehakse?
Sõeluuringu käigus kasutatakse rinnanäärme radioloogilist uuringut ehk mammograafiat. Mammograafia on väikese kiirgusdoosiga, mis on tervisele ohutu. Kummastki rinnast tehakse kaks erisuunalist pilti, mis võib põhjustada ebamugavustunnet, kuid mitte valu.
 
Kui kaua võtab uuring aega ja millal saab tulemused?
Uuring võtab koos dokumentide vormistamisega aega umbes 15 minutit. Olenevalt raviasutusest saab tulemused teada umbes kahe nädala jooksul. Raviasutus ise teavitab naist tulemustest (e-posti või kirja teel, nii nagu sõeluuringus osaleja soovib).

Kui mul ei ole rindadega seotud kaebusi, kas ma pean sõeluuringul osalema?
Jah, vanuses 50–69 on oluline käia uuringul regulaarselt iga kahe aasta järel. Rinnavähki on võimalik avastada enne, kui kasvaja on tekitanud kaebusi ja organismis levima hakanud. Rinnavähi varajane avastamine on ülioluline, kuna võimaldab alustada ravi õigel ajal.

Millised tervishoiuasutused viivad läbi rinnavähi sõeluuringuid?
Sõeluuringut saab teha raviasutustes, mis asuvad Tallinnas, Tartus, Pärnus, Kohtla-Järvel, Narvas ja Haapsalus.

Kas uuringut saab teha ka väljaspool suuremaid linnu?
Lisaks haiglatele saab uuringut teha ka mööda Eestit sõitvates mammograafiabussides, mis liiguvad kindla graafiku alusel.

Kust saab lisainfot rinnavähi sõeluuringu kohta?
Lisainfot saab lehelt: www.soeluuring.ee

Subscribe
Notify of
0 Kommentaari
Inline Feedbacks
Vaata kõiki kommentaare