14.4 C
Rapla
Laupäev, 24 sept. 2022
spot_imgspot_img

80 aastat Rapla lahingutest

10. augustil täitus 80 aastat Suvesõja esimesest ohvriterohkest lahingust Raplas. Tähtpäev jäi seekord ametlikult tähistamata, küll oli keegi siiski käinud Rapla kalmistul hukkunute memoriaali juures ja sinna omaalgatuslikult paigaldanud langenute mälestamiseks tähise. Paraku on andmed tähisel pisut eksitavad.

Ilmselt on silmas peetud Hirvelaane pataljonis võidelnud ja Rapla lahingus hukkunud Järvamaalt pärit mehi. Kahjuks ei ole nimed päris õiged ja selguse mõttes on oluline märkida, et ka meeste hukkumise asjaolud olid erinevad.
Artur (tähisel ekslikult Hillar) Mardo (s. 04.04.1915) oli neist ainus, kes langes 10. augustil Rapla lahingu käigus, aga ta on maetud omaste poolt Türi kalmistule. Olgu lisatud, et Hirvelaane pataljoni liikmete hulgas oli ka Arturi lähisugulane leitnant-lendur Evald Mardo (s. 15.05.1915), kes hukkus 6. juulil 1944 lennuülesannet täites koos lendurvaatleja Johannes Roometsaga Keri saare lähistel. Evald Mardo hauatähis on Tallinnas Maarjamäe sõjaväekalmistul.
Lembit Esko (s. 29.05.1923) sattus 10. augustil lahingu järel Raplast taganedes ilmselt hävituspataljonlaste kätte ja lasti samal päeval Rapla vallamaja juures maha. Ka tema on maetud Türi kalmistule.
Kolmas tähisel nimetatud mees Enn Mõtte (August Ferdinand Bachmann, s. 15.02.1907) langes 15. augustil Keava lahingus ja on maetud Türi kesklinna kalmistule.
Tegelikult oli 1941. aasta suvel Raplas võidelnud major Hirvelaane pataljoni võitlejate hulgas mitmeid Järvamaaga seotud mehi. See on seletatav asjaoluga, et pataljon formeeriti augusti esimestel päevadel Väätsal ja Türil ning kui 9. augustil Raplasse jõuti, olid kõik vakantsed kohad komplekteeritud. Raplas vabatahtlikena hirvelaanlastega ühineda soovinud pidid esialgu reservi jääma, sest kõigi jaoks ei jätkunud lihtsalt relvi.
1941. aasta suvesündmusi meenutatakse Raplas 20. augustil. Kell 15 on kirikus tänujumalateenistus, mille viib läbi EELK Rapla Maarja-Magdaleena koguduse õpetaja Mihkel Kukk. Sellele järgneb Rapla kalmistul Suvesõja sündmuste meenutamine ja major Hans Hirvelaane matmispaika uue kalmutähise paigaldamine. Olgu meeldetuletuseks lisatud, et 20. augustil möödub major Hans Hirvelaane hukkumisest täpselt 80 aastat.

spot_img
0 Kommentaari
Inline Feedbacks
Vaata kõiki kommentaare
5,680JälgijatLike
1,179JälgijatFollow

Viimased uudised