17.2 C
Rapla
Neljapäev, 19 mai 2022

Kaiu ühendas maal elamise päeva kohvikutega

Kaius on juurdunud aastatepikkune traditsioon korraldada kodukohvikute päeva. Kahel viimasel aastal on sellele pannud põntsu koroonaviiruse levik ja sellest tulenevad piirangud ning eelmisel aastal otsustasid korraldajad selle üldse ära jätta. Sama saatus oleks äärepealt tabanud kohvikutepäeva ka tänavu, kuid siis tuli korraldajatel mõte kaks üritust ühendada.

Teada oli, et maal elamise päev toimub laupäeval, 25. septembril. Aga millal korraldada Kaiu kohvikutepäeva? Miks mitte samal ajal! Nii läkski. Korraldajad said kõik detailid klappima ja nii läkski, et 25. septembril peeti Kaiu keskväljakul ning tegelikult terve endise Kaiu valla piires maal elamise päeva koos kohvikutepäevaga.
Tavapäraselt on Kaiu kohvikute päev olnud soojemal ajal, maikuus. Sel aastal polnud seda võimalik siis korraldada. Ürituse eestvedaja Aivo Sildvee ütles, et kuna eelmisel aastal tuli kohvikutepäev ära jätta, oli sel aastal suur soov see ära teha. Isegi kui seda tuleb teha sügisel. Ja kohvikupidajad tulid plaaniga kaasa. Esialgu pidi Kaius ning selle lähiümbruses uksed avama kaheksateist kohvikut, tegelikult oli neid 25. septembril seitseteist. Ka see on loomulikult märkimisväärne number.
Populaarsemaks kujunesid need kohvikud, mis asusid keskväljakul, rahvamajas ja Kaiu keskuse ümbruses, sest keskväljakul ja toidukaupluse kõrval viidi läbi ka päeva kultuuriprogramm. Ilmataat ei olnud küll saatnud päikesepaistet, aga vaatamata sellele oli kohale tulnud ligikaudu viiskümmend inimest. Aivo Sildee ütles, et kui võtta kõik inimesed, kes keskväljakult läbi käisid, võis neid olla sadakond. Väikene vihmasabin küll kedagi eemale ei peletanud.
Esinesid nii tantsurühmad kui ka Kaiu põhikooli muusikaõpetaja Argo Niinemets. Esialgu pidid ka koolilapsed laulma tulema, kuid seda siiski ei juhtunud. Lisaks kohvikutele olid päeva jooksul avatud ka Kaiu piirkonna ettevõtted. Vähemalt osa neist ootas külalisi. Sellist võimalust tavapäraselt ei avane. Nii tegi loetud tundideks oma uksed lahti kokku kümme asutust. Nende seas olid näiteks Kaiu EKO Metall OÜ, OÜ Reibal JRK ja Kaiu lasketiir.
Päev algas tegelikult juba hommikul Vahastus. Sealses kirikus toimus kontsert, kus esinesid Morten Langi ja Piia Põder. Laupäevase ürituse korraldajad olid organiseerinud isegi bussi, mis oleks Kaiu inimesed Vahastusse viinud ja hiljem tagasi toonud. Eriti populaarseks see siiski ei kujunenud. Sildvee ütles, et kohalikud inimesed veel palusid, et ta bussi sõitma paneks, aga kasutajaid see siiski ei leidnud. Kõik, kes soovisid kontserdile sõita, tegid seda oma autoga.

Uus muuseum tulekul
Seitseteist kohvikut ja kümme asutust – isegi parima tahtmise juures ei oleks jõudnud neid kõiki ühe päevaga läbi käia. Enne oleks saanud kõht täis või aeg otsa. Sildvee ütles, et tema jõudis läbi käia seitse-kaheksa kohvikut. Esialgse plaani järgi oleks kohvikutepäev alanud vahetult pärast kultuuriprogrammi, kuid tegelikkuses algas see juba varem. Loetud minutid pärast tantsude-laulude lõppu hakkasid esimesed kohvikud juba uksi kinni panema. Pirukad ja koogid said leti pealt lihtsalt otsa.
Üks inimene, kes laupäeval Kaius oma kohviku avas, oli Jüri Strom. Tema hobi on vanade asjade kogumine ning kauaaegne plaan on olnud need ka vaatamiseks välja panna. Laupäevane üritus oli üks samm selle plaani täitumisele lähemale. Lisaks kohvikule avas ta huvilistele vaatamiseks muuseumitoa. Selle esimene ruum oli Estonian Airi teemaline, teine oli mõeldud kolhoosiaja õhustikku meenutama ja kolmanda temaatika oli Eesti Post.
Strom ütles, et laupäevane sündmus ei olnud veel muuseumitoa avamine, aga külastajaid võeti vastu, et anda ülevaade, millised esemed tal olemas on. Kohapeal jõuti mõne inimesega kokkuleppele, et nad oma kollektsioonist esemeid juurde tooks. Muuseumituba asub vanas elektrikute majas, mille Strom hiljuti ära ostis.
“Praegu on remont alles pooleli. Nii palju on muid tegevusi peale tulnud, aga remondi tahan enne päris avamist lõpuni teha,” rääkis ta. Päeva jooksul käis muuseumitoast läbi umbes viiskümmend täiskasvanut ning lisaks veel lapsed. Küll aga ei ostetud Stromi kohvikut päris tühjaks, osa saiakesi jäi alles. “Kui inimesed meie juurde jõudsid, olid neil juba koogikesed näpus,” naljatas Strom.

Nagu mardipäev
Esmakordselt avas oma territooriumil kohviku ettevõte OÜ Reibal JRK. Ühtlasi olid nende uksed avatud ka külalistele, kes tahtsid ettevõttega lähemat tutvust teha. Mootorsõidukite hoolduse ja remondiga tegelevat ettevõtet väisas umbes nelikümmend huvilist. Päeva jooksul tehti neile kaks ringkäiku. Esialgu oli plaanis küll ainult üks, aga kuna inimesi kogunes oodatust rohkem, lisati üks tutvustav jalutuskäik juurde.
Kohvikupidaja Eerika Jõessar ütles, et enamasti olid külastajad kohalikud Kaiu ning Vana-Kaiu inimesed. Päris võõraid nägusid sel päeval läbi ei käinudki. Kohvikus pakuti tee ja kohvi kõrvale heeringaleiba, lõhesaia ja kooki. Just saiad ja leivad osutusid nii populaarseks, et päeva jooksul tuli neid juurdegi teha. Kõik, mis letti läks, oli õhtuks müüdud. “Kohvikupidamine on nagu mardipäev, et ostad kommid ära ja siis jääd ootama, kas külalisi tuleb või mitte. Seekord tuli,” rääkis Jõessar.
Nende läheduses oli veel kolm kohvikut – nii Jüri Strom kui ka Kaiu vabatahtlikud pritsumehed olid sealsamas. “Tean, et pritsumeeste juures käis ka palju rahvast,” sõnas Jõessar. Tänavu avasid nad oma kohviku esmakordselt, kuid sama plaanitakse teha ka edaspidi. “Pärast arutasime omavahel, et üritus läks hästi. Tore ettevõtmine oli. Meil vedas ka selles osas, et kuigi alguses sadas vihma, tuli pärastpoole päike välja,” rääkis ta.
Maal elamise päeva ja kohvikutepäeva ühendamine on ainulaadne kontseptsioon, mida teadaolevalt kuskil mujal ei rakendatud. Maal elamise päeva idee on pakkuda võimalust tutvuda, kuidas käib elu maal tegelikult. Kohvikute avamine andis kogu päevale särtsu juurde. Aivo Sildvee avaldas lootust, et ehk andis see ka tõuke, et keegi kaugemalt tulnud külalistest kaaluks tõesti maale elama asumist.

spot_img
0 Kommentaari
Inline Feedbacks
Vaata kõiki kommentaare
5,680JälgijatLike
1,179JälgijatFollow

Viimased uudised