0.5 C
Rapla
Esmaspäev, 17 jaan. 2022

Kris Oliver Maiberg: Spordiakadeemia ei peaks seonduma ainult tippspordiga

Bret-Gregor Maidre

Spordiakadeemia on uus mõiste ka teadlikumale spordiinimesele. Raplamaa noortespordi arendamiseks kutsuti ellu akadeemia, mis peaks lihtsustama gümnaasiumiastme õpilastel õppetöö ning treenimise sobitamist. Sarnane praktika peale riiklike spordikoolide Eestis peaaegu puudub ning spordiakadeemia puhul on tegemist ettevõtmisega, mille sarnast pole varem maakonnakeskustes rakendatud.
Sellega seoses on tekkinud küsimused, mis eesmärkidel spordiakadeemia rajati ning millist reaalset lisandväärtust organisatsioon spordiga tegelevatele õpilastele annab.
Selle aasta augustis asus spordiakadeemiat juhtima Kris Oliver Maiberg, kellega rääkisime akadeemia funktsioonist ning selle eesmärkidest üldisemalt.

Te asusite augustis spordiakadeemia juhi kohale. Mis ootused teil olid enne ametisse asumist ja milline oli teie ettekujutus spordiakadeemiast?
Suures pildis on see suhteliselt lai lugu. Ütleme, esialgu oligi see, et lahti mõtestada, mismoodi ja mis kujul spordiakadeemia saaks siin Raplamaal üldse töötada, et see vastaks võimalustele ja inimeste ootustele. Praegune põhitöö ongi olnud selle osa väljaselgitamine, mis kujul seda üldse teha. Minu enda ootus on ikkagi see, et ta annaks mingisuguse kandepinna või looks aluse sellele, et tekiks uusi noori spordimehi ja spordiinimesi üldisemalt. Kuna sellele on peen nimi akadeemia pandud, võiks ta pakkuda mingit lisandväärtust ka lisaks sporditegemisele.

Mis kujul spordiakadeemia täpselt välja hakkab nägema, nüüd alles selgub. Minu enda mõtted on ikkagi peale kasvatada nii treenereid, erinevaid kohtunikke, erinevaid spordiametnikke, miks mitte spordipsühholooge, füsioterapeute. Spordiakadeemia ei peaks piirduma ainult rangelt tippspordiga, vaid see koondaks inimesi, kellel on spordi vastu üldisem huvi.

Nii et kui asusite spordiakadeemiat juhtima, pidite jutkui nullist alustama, sest mingit sisendit polnud keegi sellele andnud ega mingit tegevuskava polnud keegi moodustanud?
Just, Eesti mõistes on spordiakadeemia ikkagi uus asi. Sarnaseid asju on siin tehtud mitte väga õnnestunult. Senikaua, kuni on olnud kas riiklik või mingi alaliidu toetus taga, on need asjad püsinud, aga ütleme nii, et tänaseks on kogunenud palju näiteid, kus raha otsa saamisel on ka akadeemia otsa saanud. Selliseid häid praktikaid Eesti näitel ei ole.
Peale spordiakadeemia mõtte ei olnud kellelgi selle sisendi mõttes konkreetseid plaane tehtud ja see ei ole siinkohal ka kellegi tegemata töö otseselt, kuna analoogsel kujul ei ole varem sellist asja Eestis tehtud. Ainukese analoogse näitena võib tuua Audentese, mis toetub ka peamiselt riigi rahale, aga see pole ka otseselt spordiakadeemia, kuna akadeemia puhul on tegemist koolist eraldi seisva üksusega, kus õppetööd läbi ei viida, aga Audentes on täna tõenäoliselt kõige lähedasem sellele.

Kas koolid teevad teiega koostööd? Kuidas nemad spordiakadeemiasse suhtuvad?
Selles suhtes väga hästi, et kõik on mind vastu võtnud ja ära kuulanud ning kaasa rääkinud. Eks enamik neist on olnud projekti loomise juures, aga on olnud ka inimesi, kes esimest korda sellisest asjast kuulevad. Enamjaolt on kõik olnud ikka seda meelt, et kuni see pakub võimalusi noortele, on kõik teretulnud. Lihtsalt ongi nüüd küsimus, mismoodi on erinevate ülesehitustega koolides seda võimalik rakendada.
Suures pildis on see, et justkui mingisugusel kujul kehtib praegu selline organisatsioon nagu Rapla korvpalliakadeemia. Nemad on suuresti tänu Jaak Karbi lobitööle Rapla gümnaasiumis selle käima saanud. Tänu sellele, et õppekava on olnud niivõrd paindlik, on õppekavasse toodud hästi palju valikaineid. Ja ka see, et tundide pikkus on erinev, ei ole see klassikaline 45 minutit. Nemad tegelikult täna mingil määral toimetavad juba sealmaal, et korvpalliakadeemia poisid saavad siin esindusmeeskonnaga koos trennis käia.

Hetkel on selline lähenemine korvpallis. Kas proovite sarnast loogikat rakendada ka muude spordialade puhul?
Kindlasti. Mitte selleks, et korvpalli välja puksida, aga nii palju kui ma suhelnud olen, siis väga paljud teiste alade spordiklubid ei ole teadlikud sellest, et seesugune võimalus üldse olemas on. Eks need küsimused, kus saaks ja millal saaks, tekivad ikka siis, kui selle järele reaalne vajadus on. Korvpalluritel see vajadus oli ning nad ajasid asja mingil ajal ise joonde, aga nüüd ongi plaanis erinevaid variante tutvustada just teiste spordialade esindajatele, kes ise ei ole nii julged küsijad. Rapla gümnaasium on tegelikult õppekava ja ka tingimuste poolest väga atraktiivne uus koolimaja. Miks mitte ei võiks ta olla meie pikaaegne partner tulevikus.

Ollakse arusaamal, et ühiselt asju ajades ja koos töötades saavutame rohkem ja suudame luua paremad võimalused sporditegemiseks maakonnas. Kuidas on sujunud koostöö koolide ja spordiklubide vahel?
Täna on ikkagi nii, et mina üritan omalt poolt seda üldist asja käivitada, aga eks ikka jalgpallil on väga suured ambitsioonid. Ma ei tea, kuidas nemad seda nimetavad, aga päevasel ajal kooliajast treenimise võimalust jalgpallurid mingil määral kasutavad. Ma ei tea küll täpselt, mis mahus, jään vastuse võlgu, aga jalgpallurid on kindlasti teel sinna.
Teisest küljest on kergejõustikuga lood siin maakonnas üldiselt natukene kehvasti. Peale jooksuklubi Raplas seda ei ole. Kohilas toimetatakse, aga Kohilas seab kool natukene piirangu, kuna taristu on kõik ühes kohas. Kehalise kasvatuse tunnid ja kõik see. Sealsed võimalused on natukene kehvemad, kuigi hea staadion on olemas.

Kas enne spordiakadeemia loomist toimusid Civita AS-i eestvedamisel mingisugused personaalsed uuringud, intervjuud huvirühmadega, igasugused ideede genereerimised? Kas nad reaalselt midagi panustasid ka spordiakadeemia loomisesse?
Ma sain aru, et nende käest telliti mingisugune uuring või projekt ja selle raames nad ikkagi käisid siin koos. Neil olid fookusrühma uuringud, selgitati välja vajadusi, kaardistati võimalusi, aga ise ma selle asja juures veel ei olnud, kui seda siin arutati. Mina tulin siia alles siis, kui see töökoht loodi.
Ma olen nende aruande läbi lugenud, mis on küllaltki suur ja mahukas, aga ega sa sealt fookusrühmade kohta infot ülitäpselt kätte ei saa. Kui saadki ühe hea näite koolist ja teise hea näite spordiklubist, ei ole kõik täpselt ühesugused. Neid näiteid ja andmeid tuleb kohandada ja sättida vastavalt erinevatele spordialadele. Jube raske on lüüa ühe puuga korvpallureid või jalgpallureid, keda on hästi palju, et siis võtta sinna võib-olla mitte nii tugev organisatsioon mingilt teiselt spordialalt, kus on üks sportlane. Selge on see, et tingimused ja võimalused ei saagi olla ega peagi olema sarnased.

Mida te spordiakadeemia kaudu püüate ellu viia või missugused on teie eesmärgid, mida soovite realiseerida spordiakadeemiat juhtides? Kus võiks akadeemia mõne aasta pärast olla ja milline välja näha?
Suures pildis võikski spordiakadeemia hõlmata neid noori, kes on reaalselt asjast huvitatud, kes tahavad teha nii sporti kui ka laiendada oma silmaringi spordivaldkonnas üldisemalt. Täna oleks suur mõte saada mõne teise kooli näitel kaasata neid aineid ja erialasid juba gümnaasiumiastmes. Esialgu öelda, et maakonna koolides võiks olla spordisuund, on natuke liiga ambitsioonikas, aga selles suunas võiksime liikuda, et nad saaksid neid teadmisi.
Praegu on levinud tendents, et hästi palju noori kukub mingis vanuses ära. Üks põhjus ongi see, et enda sportlik tase ei vasta tipptasemele, aga ma usun, et kui samal ajal saaks kõrvalt õppida, mis selle asjaga seostub, oleks meie noortespordi seis märgatavalt parem. Mis puudutab nii noorte- kui ka tippsporti, siis seisneb suur probleem Eestis selles, et spetsialistid peame tooma väljast. Me ei ole suutnud selle ajaga ise siin kedagi peale kasvatada.
Spordipsühholooge on Eestis üks või kaks, mingisuguseid analüütikuid, inimesi, kes seda reaalselt on õppinud, leidub ülivähe. Spordiakadeemia ei peaks olema ainult tippspordiga seonduv organisatsioon. Miks mitte ei võiks Rapla tulevik olla see, et suudame siin peale kasvatada tipptasemel kohtunikke või panna vähemalt aluse sellele, et meil tuleb siit erinevaid spordiinimesi.

spot_img
0 Kommentaari
Inline Feedbacks
Vaata kõiki kommentaare
5,680JälgijatLike
1,179JälgijatFollow

Viimased uudised